Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Proudy lávy Big Island

Proud lávy ze sopky Kilauea

Vzhledem k situaci od poslední zvýšené aktivity sopka Kilauea v roce 2018 se tok lávy změnil zcela jiným směrem a v současnosti není proud lávy do moře patrný. Situace se v průběhu let může změnit, tuto stránku budeme průběžně aktualizovat.

Sopka je jednou z nejaktivnějších na světě. Láva z kráteru Puʻu ʻŌʻō proudí nepřetržitě přes 30 let a její tok můžete sledovat z bezprostřední blízkosti. Dojeďte z Hila po silnici číslo 11 až na výše zmíněné parkoviště u obce Kalapana, odkud se pěšky vydáte po nouzově vybudované šotolinové cestě přes lávová pole až k aktivnímu proudu lávy. Ten se stále mění, proto není možné přesně určit vzdálenost, kterou ujdete, obvykle se z parkoviště jde zhruba 4 míle.

Kdo nechce chodit pěšky, může si na místě půjčit kolo, stánků tu najdete desítky a výše půjčovného se pohybuje od 15 do 25 $ na den, někde je možné platit i kartou.

Nejlepší pozorovací podmínky jsou vždy za soumraku nebo za tmy, vstup se nijak nezpoplatňuje. Často se stane, že láva si najde cestu pod zemí a nebude tak vidět vůbec. Minimálně sloup stoupajícího dýmu v místě, kde se proud lávy vlévá do oceánu, uvidíte ale vždy, a to i z velké dálky.

  • Naviguj: 19.3238, -155.033

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu