Proudy lávy Big Island

26 míst co vidět na Big Islandu

Kilauea

Kilauea

Hora Kilauea je nejaktivnější sopkou světa konstantně chrlící z několika kráterů lávu, která po úbočích stéká do Tichého oceánu, kde tuhne a neustále tak po malých kousíčkách zvětšuje rozlohu ostrova Hawai'i. Díky své relativně dobré předvídatelnosti je sopka Kilauea a okolní Volcanoes National Park turisticky přístupným místem a jedním z nejlepších míst světa k živému pozorování sopečných procesů.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Sopka Kilauea zaznamenává větší erupci zhruba každých 30 let, je tedy mimořádně aktivní, proto je třeba počítat s dočasnými omezeními vstupu, která jsou vždy vyvěšená na webu národního parku www.nps.gov/havo.

Aktuálně nejaktivnější soptící kráter leží asi 12 km od hlavního vrcholu Kilauey a nazývá se tajemným jménem Puʻu ʻŌʻō. Právě ten má na svědomí proudy vytékající lávy až do moře i masivní erupce, které za posledních 40 let několikrát zcela změnily podobu hory. Kráter Puʻu ʻŌʻō je proto nepřístupný.

Výstup na Kilauea

Hlavní kráter Kilauea leží v nadmořské výšce 1 247 m n. m., což ale na první pohled vůbec není patrné. Vrchol je rovná pláň a tím, že Kilauea se rozprostírá do velmi širokého okolí vám ani při cestě od moře vůbec nebude připadat, že jste takhle vysoko.

Kilauea je velmi dobře přístupná. Jen pár stovek metrů od aktivního kráteru vede hlavní silnice, ze které odbočíte k velkému návštěvnickému centru Kilauea Visitor Center. Odtud vede pohodový asi 500 metrů dlouhý chodník po rovině k vyhlídkové plošině nad ohromným kráterem.

Bublající láva na vlastní oči

Z široké vyhlídkové terasy se naskytne nadpozemský pohled na ohromnou černou pláň, uprostřed které se nachází malý kráter s neustále vroucí lávou, která je vidět 365 dní v roce 24 hodin denně. Protože je kráter poměrně hluboký a od vyhlídkové plošiny vzdálený několik set metrů, nejlepší čas k pozorování vroucího kotle s lávou je za tmy. Oblast je přístupná 24 hodin denně, takže není třeba řešit otevírací dobu.

Sirné lavice

Cestu od kráteru k parkovišti si můžete prodloužit po chodníčku kolem tzv. sirných lavic, Sulphur Banks, průduchů z hlubin sopky, které jsou na povrchu obaleny žlutavou sírou, jejích charakteristický pach prostupuje celým okolím. Obzvlášť zde důsledně dbejte všech varovných cedulí a za žádných okolností nevstupujte mimo chodník. Půda okolo sirných lavic je extrémně křehká a stačí jeden krok, abyste se propadli do hlubin s teplotou i několika stovek stupňů.

Kilauea Iki Crater

Oblíbená stezka vede již dlouho neaktivním kráterem Kilauea Iki, který se nachází jen pár set metrů od toho aktivního. Cesta vás zavede až na dno kráteru, přičemž můžete obdivovat extrémní biodiverzitu od holých černých plání zdevastovaných sopečnou činností po hustě zelené lesy po okrajích kráteru, kterými stezka prudce klesá dolů.

Vstupné a otevírací doba

Kilauea je součástí národního parku Havajské vulkány (Volcanoes National Park), do kterého je třeba zaplatit vstupné. Dál už však žádné dodatečné poplatky za návštěvu vyhlídky neplatíte.

Informace o aktuální výši vstupného najdete na naší stránce o Volcanoes National Park.

Vstup je možný 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.