Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Hilo

Hilo

Největší město na Big Islandu je zároveň nejlepší základnou pro aktivní dovolenou a objevování přírodních krás. Blízko je odsud k aktivním vulkánům, na Mauna Keu i k plážím s černým či zeleným pískem. Centrum Hila navíc poskytne všechnu občanskou vybavenost, nepředstavujte si však nějaký tepající noční život. Úderem sedmé hodiny večerní se ulice vyprázdní a veškerý život se přesune domů nebo do hypermarketů typu Wallmart.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Ačkoliv je Hilo známé jako nejdeštivější větší město v celých USA, nemusíte se této statistiky bát. Ano, prší zde každý den, ale jedná se takřka výhradně o intenzivní, ale krátké a jasně ohraničené přeháňky. Když někde v Hilu prší, stačí autem popojet 10 minut jakýmkoliv směrem a ocitnete se ve ráji sluníčka. Časté přeháňky navíc způsobují, že Hilo je jedna velká rozkvetlá zahrada s mnoha parky a ulicemi lemovanými sytě zelenými stromy.

Brána do světa vulkánů

Město Hilo leží na úpatí hned trojice ohromných sopek, jež patří mezi nejznámější na světě. Chcete-li objevovat pro Evropana velmi exotickou krajinu, podnikat krátké, ale i několikadenní túry nebo zažít západy slunce na nejvyšší hoře světa (počítáno od úpatí na dně oceánu), pak zamiřte právě do Hila, ze kterého si udělejte základnu pro cestování po ostrově.

Nakupování

Hilo je jako největší město na ostrově rájem pro nakupování levných potravin, vybavení pro turistiku i vodní sporty, ale i návštěvy restaurací a kaváren. 

V nákupní zóně na jihu města si dokoupíte všechny myslitelné zásoby v hypermarketech Wallmart, Safeway a Target, oblečení pak v obchodních domech Macy's či T.J.Maxxx. V rámci této nákupní zóny se můžete relativně levně najíst ve fast-foodech typu McDonald's, KFC, Starbucks či Panda Express.

Další větší nákupní zónu, tentokrát v podobě menších obchůdků s potravinami, lokálním zbožím, suvenýry a farmářskými trhy, najdete přímo v centru Hila poblíž promenády Kamehameha Ave. Potraviny tu nakoupíte v několika supermarketech a na jídlo si můžete zajít do mnoha klasických restaurací, ale o levnějších fast-foodů či kaváren.

Rainbow Falls

Na severu města přímo pod místní hlavní nemocnicí neopomeňte navštívit nejkrásnější přírodní atrakci v Hilu. Na řece Wailuku zde z více než 15metrového útesu padá vodopád s celoročním dostatkem vody do jezírka obklopeného hustou džunglí. Lom světa navíc způsobuje časté efekty duhy, které daly vodopádům jméno Rainbow Falls. Dostanete se sem snadno autem po ulici Waianuenue Ave a těsně pod nemocnicí odbočíte vpravo na malé parkoviště přímo u vodopádů.

Pláže a parky

Hilo je město syté zeleně a krásných parků. K nejkrásnějším místům patří rozhodně Wailoa River Park přímo v centru města, kde se říčka Waiakea rozlévá ve velké jezero, které je obklopené vzorně upravovaným trávníkem, palmami a stezkami s lavičkami.

Jen o kousek dál navazuje další park s mnoha malými jezírky Liliuokalani Park and Gardens s malou japonskou zahradou, ze kterého vede krátký most pro pěší na ostrůvek Coconut Island, populární místo pro odpočinek u moře ve stínu palem a početných altánů.

V Hilu byste marně hledali dlouhé písečné pláže, na druhou stranu místní pobřeží rozedraná členitými lávovými kameny nabídne úžasná zákoutí miniplážiček i skvělé podmínky pro odpočinkové rekreační šnorchlování. Nejlepší podmínky jsou při pobřeží severně od letiště na plážích Onekahakaha Beach Park nebo Richardson Ocean Park.

Ubytování

Hilo je ideálním místem pro ubytování klidně na několik dní. Pokud nechcete Big Island objíždět kolem dokola a ubytovávat se každou noc někde jinde, pak právě pro vás je vhodné Hilo. Dostatek levnějších penzionů a soukromých apartmánů i výběr z dražších hotelů uspokojí každého cestovatele. Hilo navíc patří k nejlevnějším destinacím na celých Havajských ostrovech.

V Hilu najdete několik klasických hotelů či velmi dobře hodnocených apartmánů i za ceny do 3 000 Kč na noc pro 2, což je na Havaji ojedinělá cena.

Ve městě se však můžete ubytovat i v lepších 4* hotelech za ceny na Havaji takřka nevídané (do 4 800 Kč za noc pro 2). Doporučili bychom SCP Hilo Hotel přímo u moře mezi centrem a letištěm nebo skvělý vesnický The Inn at Kulaniapia Falls, kde budete ubytování uprostřed přírody v luxusně vybavených chatách, centrum Hila je přitom autem pohodlně dostupné za 5 minut.

Doprava a parkování

Naprostá většina turistů se bude po Hilu pohybovat autem, zejména proto, že všechny hlavní přírodní atrakce v okolí jsou dostupné právě jen autem. Provoz je v Hilu na havajské poměry docela silný, ale při srovnání s provozem kdekoliv v Evropě tu bude řízení na pohodu. Ulice jsou dostatečně široké a dá se v místní síti relativně snadno vyznat.

Ani s parkováním přímo v centru nebývá problém. Na ulicích zde stát maximálně 2 hodiny, nicméně v centru na Kamehameha Ave najdete obrovské bezplatné parkoviště, odkud pěšky dojdete za pár minut kamkoliv.

V Hilu se sjíždí několik autobusových linek dopravní společnosti Hele-on Bus, nicméně většina z nich jezdí jen 1-2x denně a pro turistické potřeby jsou nepoužitelné.

Město má své vlastní letiště Hilo International Airport (ITO) s velmi frekventovaným spojením do Honolulu na ostrově Oahu a Kahului na ostrově Maui, létá sem však i United Airlines z Los Angeles, které Hilo napojuje na síť letů po celém světě.

  • Naviguj: 19.7135, -155.081

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu