New York night

34 míst co vidět v New Yorku

Muzeum Intrepid

Museum

Intrepid

Intrepid Sea, Air & Space Museum je slavné vojenské, námořní a v menší míře i vesmírné muzeum, které ve své kategorii patří k nejlepším a největším na světě. S čistým svědomím návštěvu můžeme doporučit i těm, kteří se o vojenství a techniku vůbec nezajímají.

Samotné muzeum je totiž z větší části umístěno přímo v útrobách letadlové lodě USS Intrepid a už jen návštěva tohoto prostoru bude skvělým zážitkem.

Letadlová loď jako muzeum: co vidět?

Muzeum se nachází u mola číslo 86 v bývalém přístavu na řece Hudson a dělí se do 4 hlavních částí. Nadšenci do techniky, vojenství a letectví v muzeu stráví klidně 5-6 hodin, ale i pro běžné cestovatele bude na tolik zajímavé, že by si měli pro návštěvu vyhradit alespoň 2 hodiny.

USS Intrepid – letadlová loď

Nejnavštěvovanější část muzea, kterou doporučujeme navštívit každému. Přístupné jsou 4 hlavní paluby letadlové lodi sloužící mezi lety 1943 a 1974 v Druhé světové válce i Válce ve Vietnamu.

Navštívit můžete celou venkovní palubu s přistávací dráhou a exponáty mnoha letadel (Flight Deck) všech součástí americké armády. Obdivovat budete na 30 různých letadel napříč historií amerického letectva. Na co se můžete těšit zjistíte například z oficiálního letáku muzea.

O palubu níže se nachází Gallery Deck s ubikacemi pro mariňáky, řídícím centrem a plánovací místností.

Ještě o patro níže, avšak nejblíže ke vstupu do lodi, navštívíte oblíbený Hangar Deck, tedy palubu pro odstavování a servis letadel či vrtulníků s mnoha zajímavými informacemi.

Poslední přístupnou palubou je Third Deck, kde můžete nahlédnout do zázemí běžného života na palubě letadlové lodi od kajut pro vojáky po jídelny a kuchyně.

Space Shuttle Pavilion

Nejnovější část muzea z roku 2011 si rychle získala masovou oblibu turistů z celého světa. Hlavní tahák je zjevný: raketoplán Space Shuttle Enterprise, první americký kosmický raketoplán zkonstruován pro NASA z roku 1977. Vystavena je zde i sovětská kosmická loď Sojuz TMA-6.

V pavilonu uvidíte i mnoho dalších menších exponátů a výstav o americkém kosmickém programu.

British Airways Concorde

Na úplném konci Pier 86 stojí pod otevřeným nebem legenda světového dopravního letectví – nadzvukový letoun Concorde v barvách British Airways. Po ukončení provozu těchto letadel se mnoho z nich rozletěla na své poslední štace do různých muzeí po celém světě. V newyorském Intrepid Sea, Air & Space Museum zakotvil stroj registrace G-BOAD. Přístupná je zde i část interiéru.

USS Growler – ponorka

Ponorka Growler je jedinou svého druhu s řízenými střelami, která je v USA přístupná veřejnosti. Prohlédnout si můžete skoro celý stroj od místností pro posádku přes řídící centrum až po oblíbenou torpédovou komoru.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba se liší v zimě a v létě.

  • červen – září: od 10:00 do 17:00 (poslední vstup 16:00) ve všední dny, resp. od 10:00 do 18:00 (poslední vstup v 17:00) o víkendech a svátcích
  • říjen – květen: otevřeno pouze o víkendech a svátcích od 10:00 do 17:00 (poslední vstup 16:00)
  • aktuální otevírací doba na webu muzea

Vstupné lze zakoupit pouze jedno pro vstup do celého areálu. Neprodávají se zlevněné vstupenky jen do určitých částí.

  • 33 USD – dospělí ve věku 13 až 64 let
  • 31 USD – senioři nad 65 let a vysokoškolští studenti po předložení ISIC karty
  • 24 USD – děti ve věku 5 až 12 let
  • aktuální ceny vstupenek na webu muzea

Vstupenky doporučujeme koupit online na přesný čas a vyhnout se tak často až 2hodinovým frontám.

Oficiální web muzeawww.intrepidmuseum.org

Jak se k Intrepid muzeu dostat?

Expozice najdete všechny v bývalém přístavu u mola "Pier 86" ve čtvrti Hell's Kitchen na středním Manhattanu.

Přímo u vstupu do muzea najdete autobusovou zastávku "12 Av/W 46 St", kde zastavují linky M12 (směr Central Park a High Line) a M50 (směr Rockefeller Center a budova OSN).

Nejbližší stanice metra:

  • 50 St (cca 850 metrů) – modré linky C, E
  • 42 St/Port Authority Bus Terminal (cca 1 400 metrů) – modré linky A, C, E

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.