Průvodce státem

Malawi

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Malá africká země proslulá Jezerem hvězd 

Jedna z nejmenších, ale stejně tak nejkrásnějších, zemí Afriky, Malawi, je známá nejen svými usměvavými, přátelskými lidmi, ale především svým okouzlujícím jedinečným jezerem. Znáte ho jako jezero Malawi nebo jinak láskyplně nazývané Jezero hvězd. Proč Jezero hvězd? Z dálky se večerní hladina jezera blýská jako noční obloha posetá hvězdami. Malinká světélka na hladině tvoří lucerny místních rybářů. Nové jméno mu dal David Livingstone, jehož jezero tak okouzlilo, že mu vybral to nejromantičtější jméno.  

Vřelé srdce Afriky se pyšní svou krajinářskou rozmanitostí. Nejvyššího vrcholu dosáhnete ve výšce 3.000 m n. m. a nejnižšího sotva nad mořem. Zelená svěží země pokrytá vrchovinou, lesy, horami, rozlehlými pláněmi, masivními srázy a dramatickými údolími.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
Vízum za 90 €
Turistická víza na 90 dní získáš na hraničním přechodu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Teploty nejsou tak extrémní a prší málo.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Běžná cena letenek do Lilongwe. Akce se objevují 1x ročně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Malawi

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Bývalá britská kolonie fungovala do roku 1964, kdy si získala nezávislost. Prošla si rušnou historií. Nejprve v 15. stol. přichází přistěhovalecká vlna bantuských kmenů, první usídlené království kmene Maravi, které v 18. století podléhá silnému vlivu příchozích Arabů. Ti ve velkém obchodují se slonovinou a otroky. O necelé století později přichází Britové, zakládají Britský středoafrický protektorát.

V roce 1907 se mění státní název na Ňasko a v 50. letech 20. století se spojuje se Severní a Jižní Rhodesií (Zambie a Zimbabwe) – Federace Rhodesie a Ňaska. Federace neměla dlouhé trvání a na konci roku 1963 se rozpadá. Proti Britům se postavilo několik bojovníků za práva Bantů, byli potlačeni. V roce 1958 se do země vrací dr. Kazumu Banda jako vůdce pozdějšího MCP. Za protipolitickou aktivitu je vězněn, následně propuštěn. V roce 1961 MCP vyhrává volby, r. 1963 se Banda stává ministrem a Ňasko přivádí k nezávislosti 6. července 1964. Název dostává dnešní podobu – Malawi. Zemi vede až do devadesátých let.

Lidé

Malawi není jen o přírodě a safari, ale především o kulturním a etnickém poznání. Příjemní a usměvaví lidé několika kmenů a etnických skupin, především bantuských kořenů, si drží své tradice.

Celková populace cca téměř 18 milionů je složena z několika etnických skupin. Nejvíce je zde zastoupen kmen Chewa, následovaný menšími Yao, Nyanja, Maravi nebo Tumbuku. V náboženství převažuje křesťanství, v menšině především v okolí hranic s Mozambikem žijí muslimové – sunnité, ale v mnoha oblastech stále vyznávají animismus. Obyvatelé jsou příjemní a přátelští. V celé Africe platí „My máme hodinky, Afričané čas“, i zde na vše mají „africký čas“, a tak je třeba se vybavit notnou dávkou trpělivosti.

Kultura

Malawi je zemí od všeho něco. Zajímavá krajina, pěkné parky, a především zajímavá kultura. Několik různých kmenů nabízí i rozmanité zvyky. Při mnoha příležitostech a oslavách nosí masky, tančí a zpívají. Jejich zručnost uchvátila nejednoho návštěvníka, který si odtud odvezl kus Afriky v podobě originálního suvenýru. Malawijci vyrábějí ojedinělé dřevěné židle, krásnou keramiku a proutěné věci. Co si takhle vyrobit si na hrnčířském kruhu vlastní hrneček nebo vázu?

Svátky a festivaly

 • 1. leden – Nový rok
 • 2. leden – Volný den nového roku
 • 15. únor – Den Johna Chilembwe (hrdina boje za nezávislost Malawi)
 • 16. únor – Den volna Johna Chilembwe
 • 3. březen – Martyrs Day
 • Velikonoční svátky dle kalendáře – Velký pátek, Velikonoční pondělí
 • 1. květen – Svátek práce
 • 14. května – Narozeniny prvního prezidenta Kazumu – Kazumu Day
 • 15. květen – Den volna na počest narozenin prvního prezidenta
 • Ramadán s jeho počátkem a koncem dle islámského kalendáře
 • 6. červenec – Den nezávislosti
 • Srpen – Blantyre Arts Festival
 • 30. září–2. října – Hudební festival Lake of Stars
 • 14.–17. října – Likoma Festival
 • 15. října – Den matek
 • 16. října – Den volna ke svátku matek
 • 25. prosince – Vánoce
 • 26. prosince – tzv. Boxing day

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina a čičevština. V zemi obyvatelé hovoří jazyky svého etnika, většina ovládá angličtinu, alespoň na základní úrovni, ale ne všude.

Pár základních slovíček v čičevštině:

 • Hello – Moni
 • Dobré ráno – Mwauka bwanji
 • Dobrou noc – Usiku wabwino
 • Na shledanou – Ndapita
 • Prosím – Chonde
 • Děkuji – Zikomo
 • Ano – Eya
 • Ne – Iyayi
 • Promiňte – Pepani
 • Jak se máš? – Muli bwanji?
 • Děkuji a jak ty? – Zikomo khaya inu
 • Kolik to stojí? – Ndalama zingati?
 • Kde je tu záchod? – Chimbudzi chili kuti?
 • Mluvíte anglicky? – Mumalankhula chizungu?
 • Jdi pryč! – Ndilekeni or Ndisiyeni
 • Pomoc! – Mundithandize!

Turismus

Malawi se vzhledem k poloze neřadí na přední příčky turistických destinací v Africe. Turistů do země zavítá podstatně méně než například do Botswany, jezdí sem především za domorodci a Jezerem hvězd. Kdo se rozhodne ji navštívit, neprohloupí a může být v klidu, sestavit itinerář, najít vhodné ubytování, nakoupit, co je třeba, není tak složité.

Země neustále na zlepšování půdy pro rostoucí cestovní ruch pracuje. Snaží se turistům nabídnout pohodu, poznání a mnoho zážitků.

Rozhodnete-li se pro Malawi, můžete zvolit z několika možností, jak zemi navštívit, a to individuálně, kdy si vše přes internet naplánujete a zajistíte. Pokud si netroufnete sami, využijte služby průvodce ať už českého, který destinaci dobře zná, nebo tamního zajištěného některou z místních agentur. Ale pokud nechcete trávit čas přípravami, prahnete po pohodlnosti a luxusu a nevadí vám velká skupina lidí, svěřte se do rukou cestovních kanceláři v Čechách nebo některé z místních.

Malawi pro individuální turistiku vybavená je. V hlavních turistických destinacích (Lilongwe, Blantyre, Zombe aj.) najdete půjčovny aut, ubytování, safari agentury, turistická infocentra a směnárny.

Geografie

Malawi je malinký vnitrozemský stát, díky poloze přezdívaný „Teplé srdce Afriky“. Rozkládá se na území 118.484 km² včetně vodní plochy ve velké příkopové propadlině. Hraničí s Tanzánií, Mozambikem, a Zambií.

Rozkládá se od nejvyššího bodu ve výšce 3.000 m nad mořem až po nejníže položený pouze pár metrů nad hladinou moře. Takový rozsah na malém území umožňuje zemičce pyšnit se rozmanitou scenerií z celé Afriky. Zelená a svěží země s plošinami, pohořími, lesy, pláněmi, srázy a dramatickými údolími řek. Většina země leží na náhorní plošině ve výšce okolo 1.000 m n. m., na severu se zvedá do 2.300 m plošiny Nyika a na jihu do dramatického pohoří Zomba a Mulanje s nejvyšší horou Sapitwa 3.002 m. Kopcovitou scenerii zjemňují tropické pláže lemované palmami.

Slunce svítí po většinu roku, bez mráčku je obloha v zimních měsících (naše léto), v období sucha.

Různorodá scenerie je domovem mnoha druhů zvěře, na 650 druhů ptactva a z flóry několik druhů trvalek, aloí, gladiolů, rákosů a 400 druhů orchidejí (ty je však přísně zakázáno vyvážet!) a jezero Malawi se 700 druhy ryb, z nichž je více než 90 % enedemických – cichlid.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Malawijská kwacha

Oficiální měnou je malawijská kwacha MWK. 1 USD = 723.420 MWK v bankovkách nominálních hodnot 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 a mincích hodnot 1, 5 a 10 kwacha.

Směnárny a platby kartou

V každém větším městě a turistických destinacích jsou bankomaty, fungují směnárny a lze platit kartou. V některých turistických lokalitách nabízí směnu peněz i hotely a lodge, kurz však bude méně výhodný.

Doporučujeme si vyměnit hotovost nebo vybrat z bankomatu ve větších a frekventovanějších městech, abyste nebyli překvapeni a nezůstali bez prostředků mimo civilizaci. Mnoho menších měst a vesnice nemají ani směnárny, ani bankomaty a vůbec nelze platit kartou. Na omezených místech lze vstupy i ubytování platit v USD, ale kurz přepočtu je velmi nevýhodný. Doporučujeme platit v místní měně, případně kartou, pokud lze.

Kolik co stojí

 • Pronájem vozu 4x4 – V rozmezí od 100 do 200 USD na den v závislosti na sezoně a vybavení
 • Ubytování v běžném kempu – 3–10 USD, lodge v národních parcích či v jejich blízkosti 10–20 USD osoba/den
 • Ubytování safari stany či chatky – 20–60 USD, v národních parcích až 100 USD osoba/den
 • Nafta – v průměru 1,20 USD
 • Vstup do NP a rezervací – 8–20 USD osoba/den

Jak ušetřit

Při každém cestování jsou některé položky nákladnější (letenka do destinace, pronájem vozu), rozpočet se dá snížit při stravování vlastním jídlem nebo jídlem v místních lokálních jídelnách, výběrem levnější varianty ubytování (kempy) a důsledným plánováním itineráře.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel při cestování místní dopravou s omezenými možnostmi safari, levné variantě ubytování a stravování z vlastních zdrojů nebo v místních jídelnách může denní rozpočet udržet pod hranicí 500 Kč/osoba.

Zlatá střední cesta v případě pronájmu auta 4x4 a plném obsazení 4 osobami při zachování levnějšího způsobu stravování a ubytování, s návštěvou safari přinese denní rozpočet okolo 1.000–2.000 Kč/osoba.

Luxusnější verze s dopravou pronajatým vozem, návštěvami národních parků, aktivitami, ubytování v safari stanech, stravováním v restauracích a jídelnách, safari a aktivitami určí denní rozpočet cca 2.000–4.000 Kč/osoba (možno i více v závislosti na úrovni aktivit a ubytování).

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Malawi

Záleží na plánovaném itineráři, jestli je vaše cesta věnována pouze Malawi, nebo se chystáte poznat okolní země. Přímo do Malawi je nejvhodnější způsob dopravy letecký na mezinárodní letiště v Lilongwe nebo Blantyre. Jelikož země není běžnou cílovou destinací, cenově jsou letenky nákladnější v závislosti na termínu a místu odletu, cca 18–26.000 Kč. Nejvýhodnější letenky se nabízí z Frankfurtu nebo Vídně, většinou s Ethiopian Airlines nebo Kenya Airways. Sousední Lusaka nebo Dar es Salam jsou podstatně levnější, ovšem přejezd do Malawi vám zabere minimálně 2 dny tam a 2 dny zpět na letiště.

Jak se nejlépe dopravovat

Místní doprava

Přeprava místními autobusy a minibusy je levnější a v této malé zemi bez velkých časových prostojů. Meziměstské autobusy propojují většinu měst napříč Malawi, cenově záleží na výběru destinace a momentální nabídce. Malawi je vhodné pro baťůžkáře.

K prozkoumání zajímavých zákoutí se lze lépe dostat vlastní dopravou, kdy je člověk naprosto nezávislý. Jezdí se vlevo, je třeba mít český řidičský průkaz společně s mezinárodním. Národní parky a rezervace jsou dostupnější s vozy 4x4.

Půjčovny aut nejsou tak obvyklé jako v JAR, ale v Lilongwe nebo Blantyre vůz sehnat lze v cenách od 70 USD za osobní auto, od 100 USD za 4x4. Využijte například půjčovny SS Rent a Car nebo Sputnik Car Hire.

Pokud si auto vypůjčíte z některé ze sousedních zemí, počítejte s hraničními poplatky – Third party insurance, silniční daň a carbontax.

Taxi

Taxislužby fungují dobře v každém městě, lze dohodnout dopravu i mezi jednotlivými destinacemi, fungují od brzkých ranních do pozdně nočních hodin, případně lze přes recepci lodge domluvit přistavení ve vámi požadovaný čas. O ceně je možné smlouvat.

Kolo

Malá země, přijatelná náročnost pro případné zájemce o cestování na kole.

Vnitrostátní lety

K urychlení přepravy po zemi je možné využít vnitrostátní letecké linky mezi Lilongwe a Blantyre. Ceny se pohybují okolo 60 USD osoba/cesta.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Malawijská kuchyně

Africká kuchyně není tak rozmanitá a bohatá jako asijská nebo arabská, ale i tak člověk může ochutnat lokální stravu. Hustá kaše z kukuřičné, čirokové mouky či mouky z prosa zvaná nsima se podává se zeleninovou přílohou ndiwo či mkhwani z listů špenátu, dýně, fazolových nebo kale. Stejně tak foufou kaše z kasave. Z masa to je především ryba chambo na různé způsoby (grilované, dušené a marinované). Méně časté je hovězí a skopové.

Jako dezert ovoce, jehož se v Malawi na trhu dostane spousty (banány, melouny, manga, ananasy) a z těch méně zdravých například koblížky bez náplně.

Na trhu si pochutnáte na grilované kari chambo (ryba), grilované kousky hovězího, smažené koblížky mandasi nebo placky ať už z kukuřičné, nebo čirokové mouky, tak i z fazolí. Ale i na hranolkách s kečupem.

Nejchutněji vaří místní ženy, které jídlo prodávají na trzích nebo ve stáncích na krajnici.

Ani nápoje nejsou opomenuty. Kromě dováženého vína, piva a lihovin, které prodává jakýkoli supermarket nebo bar, stojí za ochutnávku místní lehké pivo Kuche Kuche, nebo pro otrlejší Chibuku vyráběný ze čiroku.

Píjí převážně sladký čaj, mají přeci rozlehlé plantáže. Malawi je známé pro svou výbornou voňavou kávu. V zavazadle na cestě domu by neměl balíček chybět.

V rušných městech si na své přijdou i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizzy, kebabů, smažených i grilovaných kuřat a ryb a podobně. Nejsou výjimkou ani asijské restaurace

Jak se stravovat jako místní

Stravovat se jako domorodec z hliněného rondavelu by byla nejspíš nejjednodušší a nejlevnější forma stravování. Hlavním jídlem prakticky po celý den je nsima, kaše z mouky prosa, kukuřice nebo čiroku. K tomu rybu nebo jen zeleninovou přílohu. V bohatších rodinách se na denním menu najde ryba i maso.

Tam kde je dostupný pravidelně zásobovaný koloniál, zařazují místní do jídelníčku i toastový chléb s burákovým máslem, džemem nebo dostupným salámem. Mnoho dostupného ovoce a zeleniny.

Obvyklé ceny v restauracích a v obchodech

 • Jídelny a levnější restaurace – Jídlo pro jednoho 1.400–3.800 kwacha (kuře je levnější než ryba)
 • Dražší jídelny – 7.000–14.000 kwacha na osobu
 • Na trzích občerstvení – Kuře, hranolky a zelenina – 750–1.500 kwacha
 • Mléko – 850 kwacha
 • Chleba – 300 kwacha
 • Rýže – 1.200 kwacha
 • Hovězí maso 1 kg – 3.000 kwacha
 • Banány 1 kg – 700 kwacha
 • Rajčata 1 kg – 500 kwacha
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Kanoe a kajak

Relax a zážitek na jezeře Malawi nebo řece Shire.

Safari na řece Shire v NP Liwonde

Při odpoledním safari jsou zaručená setkání se slony, žirafami, zebrami, antilopami, ale i predátory, prasaty, kteří se k řece chodí pravidelně napájet. Celou scénu exotického divadla doprovází hlasy mnoha druhů ptactva.

Rybaření

Pro nadšené rybáře je možné si domluvit rybářský trip na jezero Malawi, s doporučením a zajištěním pomůžou třeba přímo v lodge nebo se dohodněte s místním rybářem.

Potápění

V jezeře hvězd se budete cítit jako v akváriu, spousty malých barevných rybiček. Ze zhruba 300 druhů cichlid je více než 90 % endemických. A jako pozadí si představte skalní formace a jste v ráji.

Kulturní a kmenový zážitek

Obyvatelé země jsou přátelští a rádi ukážou něco ze své kultury nebo ručních řemesel.

Trhy

V Malawi je nespočet trhů a malých stánků, kde místní nabízí nejen své výpěstky, ale také hotové občerstvení a ručně vyráběné suvenýry ze dřeva, proutí, železa i kůže. Především v Lilongwe, okolo Zomba, a turistických destinací a atrakcí. Místní jsou velice zruční a jejich výrobky nádherné.

Noční život

Malawi je jednou z bezpečných zemí. Možná hrozí setkání s kapsáři, ale jiné trable nejsou obvyklé. Trhy, bary a městečka žijí, za zábavou je možné vyrazit, vždy je však třeba být opatrný.

Čajové a kávové plantáže

Za návštěvu určitě stojí. Malawijci se pyšní aromatickou, jemnou a delikátní kávou. A pravý africký čaj, čerstvě ručně sesbíraný? Myslíme, že není nad čím přemýšlet

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Upozornění

Upozornit bychom měli především na to, že i zde v Malawi v některých kempech parků chybí ploty, divoká zvířata včetně nebezpečných predátorů se mohou volně pohybovat i ve vašem kempu, je tedy velice důležité striktně dbát zásad chování a pohybu.

Dodržovat pravidla silničního provozu, kontroluje se rychlost, ale také se po silnici pohybuje mnoho lidí a cyklistů, ba i dobytek.

Zdraví

Před letem do destinace si každý samozřejmě sjednává vhodné cestovní pojištění, které je nezbytnou součástí každého cestovatele a turisty.

Malawi je zemí, kde běžnému návštěvníkovi nehrozí žádné závažné choroby. Tedy pokud se sem nejede za sexuální turistikou, HIV je rizika v mnoha afrických zemích. V období vysokého rizika malárie je třeba se chránit nebo přímo užívat profylaxe.

Koupat se v přírodních vodních zdrojích se z důvodu jejich obyvatel (hroši, krokodýli) nedoporučuje, není tedy třeba se obávat bilharzie. Výjimkou je jezero Malawi, i když tam jsou také místa s výskytem bilharzie. Doporučujeme se předem na místě informovat.

S sebou doporučujeme osobní lékárničku s léky, které běžně užíváte, a s výběrem léčiv nutných v případě potřeby (širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, bolesti, masti na zánětlivé rány, na alergie a alergické reakce, desinfekce, antibiotické oční kapky atd.) Nesmí chybět ani krém na opalování s ochranným faktorem minimálně 30, krém nebo mléko po opalování.

Vodu je možno koupit balenou, lze ovšem pít i z místních studen nejlépe přefiltrovanou.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Doporučuje se žlutá zimnice, meningokok, hepatitida A, B, břišní tyfus a tetanus – to je základní očkování při cestování po Africe. Mezinárodní očkovací průkaz vždy vozit s sebou.

Vysoké je riziko malárie v okolí jezera Malawi a ostatních vodních zdrojů, a to především v období a těsně po období dešťů. Je třeba být na cestu vybaven léčbou ať už ve formě Malaronu, nebo Coartemu, případně Doxycyklinu. Většina lékařů přímo v Africe nedoporučuje užívat profylaxe, ale spíše při příznacích nasadit přímou cílenou léčbu.

Kriminalita

Malawi je zemí politicky stabilní a bezpečnou, teplé srdce Afriky se jí neříká jen tak. Výjimkou, jako v jakékoli jiné zemi, mohou být velká města, kde hrozí drobné krádeže. Je třeba být ostražitý a hlídat si své osobní věci a cennosti. V případě hlavního města je třeba být opatrnější a vynechat pozdně večerní a noční procházky v zapadlých uličkách. Obyvatelé jsou velmi vstřícní a milí, cizince mají v oblibě.

Riziko katastrof

V Malawi nehrozí katastrofy ani přírodní ani politické.

Internet, telefon, elektřina

Čeští mobilní operátoři mají v Malawi pokrytí, účtuje se v tarifu třetího pásma s hovorným cca 70 Kč minuta odchozí hovory a 16 Kč SMS. Je možné si zakoupit místní simkartu s datovým balíčkem za rozumnou cenu cca 5–15 USD dle obsahu balíčku, vybírat je možné ze Airtel, TNM, G-Mobil a Lacell. Internetové kavárny fungují ve městech. V menších je internet dostupný sporadicky, v odlehlých oblastech vůbec, ale každoročně se zlepšují služby v celé Africe

Mezinárodní předvolba země je +265.

Důležitá čísla

Honorární konzulát České republiky v Lilongwe, Mothers Union House, Emuen Road, Area 18, Lilongwe, P.O.Box 3295. Tel +265 999 966 769, email Lilongwe@honorary.mzv.cz lkamwanja@gmail.com

Úřední hodiny: úterý a čtvrtek 9–13 h

Dále pak nejbližší zastupitelské úřady: 

 • Lusaka v Zambii – tel. +260 211 269 878, +260 211 269 884 Po–Pá 7:45–16:15 h
 • Dar es Salam v Tanzánii – tel. +255 788 000 160 Po–Pá 8:30–14:30 h

Policie 997, Ambulance 998, Hasiči 999

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza

Pro občany ČR, jako i pro ostatní národnosti, platí vízová povinnost. Dle aktuálních informací je možné víza získat při vstupu do země na jakémkoli hraničním přechodu za poplatek 75 USD jednovstupní, 150 USD multivstupní vízum. Před vaší cestou si ovšem aktuální informace ověřte na některém ze zastupitelských úřadů, ještě nedávno platila povinnost vyřídit víza s předstihem na ambasádě v Berlíně (www.malawiembassy.de) za cenu 100 USD jednovstupní a 200 USD multivstupní. Platnost 30 dnů s možností prodloužení na max. 90 dnů.

Je důležité, abyste si přímo na hranicích zkontrolovali, zda vám úředníci OPRAVDU orazítkovali vstup, ale i výstup ze země. Jsou zprávy, že úmyslně neorazítkují víza na vstupu a na výstupu požadují úplatek za „přimhouření očí“. Prosím, nedávejte úplatky!

Bylo zaznamenáno, že při vjezdu do země byly ženy vyzvány k zahalení ramen a kolenou. Doporučujeme akceptovat výzvu, především pro váš vlastní klid a respekt k muslimské části národa.

Celní předpisy

Do Malawi je povoleno dovézt 1 litr destilátu, 2 litry vína, 400 ks cigaret nebo 250 g tabáku nebo 50 ks cigár. Do země je striktně zakázán dovoz jakýchkoli masných produktů, mléčných produktů, výrobků z kůže a podobně – v rámci ochrany proti přenosu nemoci slintavky a kulhavky.

Vývoz produktů, kterými jsou například trofeje, kůže a kožené výrobky, suvenýry z exotického dřeva, minerály a produkty z masa a ryb, je povolen pouze se zajištěným povolením. Lov a odchyt zvěře a sběr rostlin je přísně zakázán.

Co vidět a navštívit v Malawi

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Malawi

Zavřít boční panel

Mulandje Mountains

Nádherné pohoří jižního Malawi obklopené čajovými plantážemi. Podnikněte trek na samý vrchol a přespěte v místní chatce bez elektřiny a internetu.

Zavřít boční panel

Zomba

Zajímavé pohoří porostlé cedrovým dřevem, borovicí a cypřišem, se spoustou pramenů, vodopádů a jezírek.

Zavřít boční panel

Národní park Lengwe

Zarostlý a v období sucha velmi vyprahlý park.

Zavřít boční panel

Národní park Liwonde

Nejpopulárnější národní park s možností safari na lodi. Mnoho slonů, hrochů, krokodýlů, antilopy, hyeny, levharti, lvi a mnoho dalších.

Zavřít boční panel

Jezero Malawi

„Jezero hvězd“. Deváté největší jezero na světě s rozlohou přes 30 tisíc km² se táhne od severu až k jihu prakticky přes celý stát. Je domovem pro více druhů ryb než kterékoli jiné jezero na světě.

Zavřít boční panel

Národní park Kasungu

Lesnatý a křovinatý národní park na hranicích se Zambií. Na bohatosti fauny se podepsal problém pytláctví, ale stále zde je dostatek slonů, buvolů, zeber, opic, ale i levhartů, hyen, šakalů a hrochů.

Zavřít boční panel

Národní park Nyika

Nejrozlehlejší park Malawi s možností treků v příjemné krajině.

Počasí a sezóny v Malawi

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Malawi
Stejné klima pro celou zemi

28 °C

28 °C

28 °C

27 °C

26 °C

24 °C

24 °C

26 °C

29 °C

31 °C

31 °C

29 °C

Počasí

Malawi má typické subtropické klima spíše suché a výrazně sezónní. Teplé období dešťů trvá od listopadu do dubna s teplotami až 30 °C. 

Chladné suché období vydrží od května do srpna s teplotami 17–27 °C, na některých místech může teplota ojediněle klesnout až na 4–10 °C. 

Září–říjen a leden–únor jsou vlhkými měsíci až z 87 %.

Sezóny a kdy vyrazit

Malawi lze navštívit v jakoukoli roční dobu, každé období má své kouzlo. Nejvhodnější pro pohodlné cestování je období od května až do října, teploty nejsou příliš vysoké, období sucha nepřeje ani komárům. Vhodné je toto období na treky a další aktivity.  

Od listopadu do dubna je krajina zelená a teploty jsou extrémní. Milovníci pozorování ptactva by měli plánovat dovolenou v Malawi na říjen–listopad. Ideální safari je v nejteplejších měsících období sucha, zvěř se stahuje k napajedlům a vodním zdrojům.  

Prosinec–únor vrcholí období dešťů, to s sebou přináší vysoké riziko malárie, ale zase pohled na nádherně svěží a zelenou zemi přinášející nový život. 

Avatar uživatele andyka divokaafrika
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 hod
Navrhni úpravu