Thajsko
Thajsko

18 míst co vidět v Thajsku

Ayutthaya

Chrám, Historická budova

Ayutthaya

Pouhou hodinu a půl od Bangkoku najdete bývalé hlavní město tehdejšího Siamského království Ayutthaya, jedná se o turisticky nejpopulárnější zastávku při cestování po thajském vnitrozemí.

Objevování majestátních kamenných ruin poodkryje mnohá tajemství tehdejšího materiálního, ale především duchovního bohatství říše. Klidnou atmosféru si nejlépe vychutnáte na kole či z vod řeky Chao Praya.

Tehdejší hlavní město bylo založeno v roce 1351, ale spekuluje se, že mnoho starobylých chrámu a památek na tomto místě stálo již v 1. tisíciletí před Kristem. Stará Ayutthaya je velmi rozlehlá a zachovalá a není proto divu, že se pyšní zápisem na seznam UNESCO.

Historický park aneb thajské Benátky

Centrum staré Ayutthayi leží uprostřed velkého meandru řeky Chao Phraya, který je navíc ještě protkán množstvím umělých vodních kanálů vytvářejících na mnoha místech až mystickou atmosféru. I proto se pro Ayutthayu vžil název "thajské Benátky" nebo také "Benátky východu".

Všechny chrámy a významné památky se nachází na relativně malé ploše a jsou zahrnuty pod Ayutthaya Historical Park. I když oficiální název může svádět k plošnému vstupnému, po centru města se lze pohybovat zcela volně a platí se pouze za vstup do jednotlivých chrámů.

Vynechat byste určitě neměli následující památky.

Velký palác

Wat Phra Si Sanphet zvaný také jako Velký palác je největší chrám v Ayuttahayi a nachází se přímo v centru historického distriktu. Palác byl dokončen v roce 1351, ale během 18. století ho prakticky celý zničili Barmánci. Částečně byl obnoven do historické podoby a i dnes je ve městě největším chrámem.

Hlavní dominantou jsou 3 vysoká čedí s ostatky siamských králů.

Chrám je otevřen od 8:30 do 19:00 a platí se vstupné 50 THB.

Wat Chaiwatthanaram

Druhý největší buddhistický chrám v Ayutthayi pochází z roku 1630 a díky poloze přímo na břehu řeky Chao Phraya je jednou z hlavních dominant města. Chrám je vybudován netradičním (alespoň pro Thajsko) khmérském stylu z červených cihel a celkem v něm najdete na 120 soch Buddhy.

Jako jediný leží na pravém břehu řeky. Chrám má otevřeno od 9:00 do 17:00 a za vstup se platí 50 THB.

Wat Mahathat

Z toho chrámu pocházejícího z roku 1374 zůstaly víceméně jen ruiny, přesto patří k nejnavštěvovanějším místům ve městě. Dříve se jednalo o nejdůležitější chrám Ayuttahayi, protože se zde konaly všechny královské obřady.

Turisty však přitahuje ikonickou hlavu Buddhy vystupující z kořenů stromu. Dříve byla busta ukrytá v půdě, ale spolu s rostoucím stromem s postupně prodrala na povrch.

Areál je otevřen každý den od 8:30 do 17:00 a vstupenka stojí 50 THB.

Wat Ratchaburana

Klášter z roku 1424 zaujme turisty krásně zdobený práng, který je zároveň nejvyšší ze všech chrámů města. Dá se na něj vylézt a pokochat se pohledem na celý historický park.

Podobně jako do ostatních chrámů i zde se platí poplatek 50 THB.

Socha ležícího Buddhy

Ve zbytcích chrámu Wat Lokaya Sutharam narazíte na známou 42 metrů dlouhou kamennou sochu ležícího Buddhy. Patří k nejfotogeničtějším památkám, byť v bangkockém chrámu Wat Pho je bronzový ležící Buddha mnohem působivější.

Socha je k vidění zdarma 24 hodin denně.

Další chrámy a památky

Ayutthaya ale nabízí mnohem více zajímavostí a památek, které se nám do tohoto miniprůvodce nevejdou. Kompletní seznam všech chrámů a památek najdete na oficiálním turistickém webu: tourismthailand.org.

Vstupné a otevírací doba památek

Většina chrámů a památek ve městě otevírá každý den mezi 8:00 a 9:00 a zavírá kolem 17:00.

Vstupenky vždy koupíte jen separátně do jednotlivých chrámů a stojí od 20 THB do 50 THB. Lze platit jen v hotovosti. Prostory mimo chrámy jsou přístupné denně po 24 hodin, žádný vstupní poplatek do historického distriktu města platit nebudete.

Jak se pohybovat po městě

Historické centrum je dostupné třemi hlavními způsoby: pěšky, na kole a tuk-tukem.

Vzdálenosti jsou docela velké a protože Ayutthaya stojí na rovině, ideálním způsobem dopravy je právě kolo. Půjčovny jsou doslova na každém rohu a za celodenní půjčení zaplatíte okolo 150 THB.

Můžete se domluvit s tuk-tukářem, aby s vámi objel všechny významné chrámy, na celý den je akceptovatelná částka do 350 THB.

Ubytování Ayutthaya

Abyste si město náležitě užili, doporučujeme se zde zdržet určitě alespoň jednu noc. Hostelů, levných i luxusnějších hotelů tu najdete víc než dost. Doporučili bychom třeba tato ubytování:

  • The Park Ayutthaya Resort And Spa *** – menší pohodový hotýlek přímo, který je jako jediný přímo v centru historického parku. Ceny od 460 Kč za noc
  • Baan Suan Krung Thao *** – velmi pěkný moderní penzion jen pár metrů od stanoviště minibusů do Bangkoku. Ceny od 700 Kč za noc
  • iuDia **** – moderní butikový hotel s výhledem na řeku Chao Phraya. Ceny od 1 700 Kč za noc

Vyhledejte všechna ubytování ve městě Ayutthaya na booking.com nebo agoda.com.

Jak se dostat do Ayutthayi

Ayutthaya leží asi 80 km severně od Bangkoku a je tak ideálním místem na celodenní nebo spíš dvoudenní výlet z hlavního města. U dopravních společností a vyhledávačů se někdy můžete setkat také s celým názvem města "Phra Nakhon si Ayutthaya".

Autobusem

Nejfrekventovanější cesta do města vede autobusem nebo spíš minivanem/dodávkou. V Bangkoku všechny odjíždějí z ústředního autobusového nádraží Mochit, kde je vyčleněné speciální venkovní prostranství právě pro menší dodávky. Pokladny najdete vždy před nástupišti.

V Ayutthayi pak většina dodávek zastavuje na ulici Naresuan Road (přesná poloha na mapě), některé odjíždějí z křižovatky Naresuan Road a Soi Bang Ian (poloha na mapě).

Cesta trvá hodinu a půl a stojí 100 THB. Jízdenky není třeba rezervovat předem.

Vlakem

Druhou možností je cesta vlakem, který má výhodu v tom, že v Bangkoku zastavuje na nádražích s přímou návazností na metro (Bang Sue a Hua Lamphong) na rozdíl od autobusů. Nevýhoda je značná nepravidelnost v jízdních řádech, kdy vlaky jezdí na trase brzy ráno a pak až odpoledne.

Vlak je prakticky stejně rychlý jako autobus a do vozů 2. a 3. třídy jízdenky zakoupíte až na nádraží. Lístek do 3. třídy jen s dřevěnými lavicemi v uspořádání 3+3 stojí 25 THB, 2. třída v uspořádání 2+2 sedačky vyjde na 65 THB.

Jízdní řády najdete na webu thajských železnic: www.dticket.railway.co.th

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 02. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.