Thajsko
Thajsko

18 míst co vidět v Thajsku

Mae Klong

Trh

Maeklong

Nenápadné městečko Maeklong (častěji psané jako Mae Klong) v provincii Samut Songkhram láká turisty na jednu nevšední atrakci. Udělejte si celodenní výlet z Bangkoku a zažijte adrenalinové nakupování na tržišti, jehož středem prochází železniční trať.

I když je slavnější železniční trh ve vietnamské Hanoji, ten thajský rozhodně stojí za návštěvu také. Projeďte se vlakem, objevte autentický thajský venkov, zažijte průjezd vlaku jen pár centimetrů od vás a podnikněte i krátký výlet na blízký plovoucí trh Amphawa.

Trh přímo na kolejích

Maeklong (na mapách často mylně uváděný názvem provincie Samut Songkhram) je živé městečko, kde ekonomický prim hraje rybaření a zemědělství. A právě v centru Maeklongu místní rybáři a farmáři své produkty každý den prodávají.

Protože je obecně v thajských městech problém s prostorem, tržiště trochu živelně vzniklo na poměrně málo využívané lokální trati vedoucí do městečka Ban Laem. Pokaždé, když se blíží vlak, trhovci bryskně odsunou svoje stánky mimo dosah vagónů a nakupující se přesunou za červeně vyznačenou čáru, aby je vlak nestrhl. Po té, co vlak projede, se stánky opět vrátí na své místo, a to i v případě, kdy je mezi průjezdy pouze 20 minut.

Tržiště je otevřené každý den cca od 7:00 do 16:00, ale po poledni už bývají některé stánky vyprodané.

Vlaky skrz tržiště projedou celkem 8x za den. Čtyřikrát jedním směrem a čtyřikrát druhým směrem.

V jaké časy vlak projíždí?

I když železnici do Mae Klongu provozují státní thajské železnice SRT, na jejich oficiálním webu však jízdní řád na této trase nenajdete.

Časy průjezdů se však v průběhu let mění jen minimálně, přepisujeme aktuální jízdní řád z roku 2023, který nejspíš bude platný i v následujících letech.

  • odjezd z Ban Laem (opačná konečná): 7:30, 10:10, 13:30, 16:40
  • příjezd Mae Klong (průjezd tržištěm cca o 2 minuty dříve)8:30, 11:10, 14:30, 17:40
  • odjezd Mae Klong (průjezd tržištěm cca o 1-2 minuty později)6:20, 9:00, 11:30, 15:30
  • příjezd do Ban Laem (opačná konečná): 7:20, 10:00, 12:30, 16:30

Co na trhu koupit?

Trh v Maeklongu patří mezi největší tržiště s čerstvými rybami v Thajsku. To samozřejmě pro turisty není moc praktické zboží, koupíte tu ale i čerstvé ovoce, nápoje, sladkosti a také hotová jídla ideální na lehký oběd či svačinku.

Výlet na plovoucí trhy Amphawa či Damnoen Saduak

Maeklong leží nedaleko plovoucích tržišť Amphawa (7 km) a Damnoen Saduak (19 km), které patří k nejznámějším v Thajsku. Oba trhy jsou otevřené denně cca od 7:30 do 17:00.

Mnohem jednodušší cesta vede na bližší trh Amphawa. Ze stanoviště poblíž železničního trhu (přesná poloha na mapě) odjíždějí modré songthaewy (otevřené dodávky fungující jako sdílené taxi) zhruba 1-4x za hodinu podle toho, jak se zaplní. Stačí jen řidiči říct, že jedete do Amphawy a ochotně vás nasměruje do správného songthaewu. Platí se řidiči po výstupu a cena by měla být 15 THB.

Jednou za dvě hodiny pak jezdí po trase Mae Klong – Amphawa – Damnoen Saduak také minivan, a to z hlavního autobusového nádraží (poloha na mapě). Cena činí 30 THB do Amphawy a 50 THB na Damnoen Saduak.

Jak se dostat do Mae Klongu?

Na "train market" v Maeklongu existuje několik variant cesty.

Organizovaně s cestovkou

Naprostá většina turistů si v jedné ze stovek místních cestovek rozmístěných po celém Bangkoku (zejména okolo hlavních památek, ale i významných hotelů) objedná skupinový celodenní výlet s průvodcem.

Většina těchto cest zahrnuje "railway market" a "floating market", někdy jen Amphawu, někdy i Damnoen Saduak. Cestovat budete vždy klimatizovanou dodávkou, která vyjíždí od stanovených hotelů v rámci Bangkoku.

Ceny se různí, ale měly by se pohybovat v rozmezí 60 USD75 USD.

Na vlastní pěst vlakem

Cesta vlakem je nejzábavnější a nejvíce při ní uvidíte. Z Bangkoku vám zabere zhruba 2,5 až 3 hodiny a budete muset jednou přestupovat s využitím krátkého trajektu. Navíc si ale prohlédnete živelné rybářské město Mahachai zcela bez turistů a krásné klidné městečko Tha Chalom, kde je turistů taktéž pomálu.

Nejprve pojedete vlakem z Bangkoku do Maha Chai. Vlaky odjíždějí z nádražíčka Wongwian Yan (jak se sem dostat), a to 1x za hodinu po celý den. První spoj z Wongwian Yan jede v 5:30, kterým v pohodě stihnete i první navazující spoj na další lince. Cesta do Mahachai trvá necelou hodinku.

V Mahachai se projděte po tržišti přímo u nádraží a za 150 metrů nasedněte na přívoz přes řeku, který jezdí po celý den cca jednou za 5 minut. Platí se 5 THB u pokladně přes nástupem do lodi.

Loď vás vyhodí na druhém břehu v městečku Tha Chalom, které si podle času projděte nebo zamiřte rovnou na nádraží zvané Ban Laem. Dovedou vás k němu poměrně přehledné směrovky, které jsou i v angličtině.

Z Ban Laem do Mae Klongu jezdí vlaky 4x denně (viz časy uvedené výše).

Jízdenky na vlak zakoupíte vždy v pokladně na všech nádražích. Z Bangkoku do Mahachai i z Ban Laem do Mae Klongu stojí po 10 THB. Celkem vás tak jedna cesta i s přívozem vyjde na pouhých 25 THB. A to je po započítání zpáteční cesty zhruba 45x méně než cena s organizovaným zájezdem...

Na vlastní pěst autobusem/minivanem

Mnoho turistů volí pro jednu cestu (většinou zpět do Bangkoku) rychlejší spojení autobusem. Některé spoje obstarávají menší minivany/dodávky. Vozidla jsou však vždy klimatizovaná a relativně moderní.

Autobusové nádraží v Mae Klongu najdete asi 250 metrů jižně od toho vlakového (poloha na mapě) a jízdenky zakoupíte ve stáncích pod halou. Stačí se zeptat u prvního stánku, kde koupit lístky do Bangkoku a prodejci vás ochotně nasměrují k nejbližšímu odjezdu.

V Bangkoku staví všechny minivany/autobusy na jižním autobusovém nádraží a některé vyjíždějí až z nádraží Mochit (informace o spojení s centrem města v průvodci po Bangkoku).

Jízdenka vyjde na 70 THB a platí se vždy pouze v hotovosti.

Ubytování Mae Klong

Cesta z Bangkoku na vlastní pěst zabere tam i zpět mezi 4 a 5 hodinami, takže pokud si trh a městečko chcete užít plnými doušky, přespěte zde jednu noc. Přímo v centru Maeklongu moc ubytování nenajdete, ale v blízkém okolí a zejména u plovoucího tržiště Amphawa je nabídek několik desítek.

Doporučili bychom třeba tato ubytování:

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 01. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.