Thajsko
Thajsko

17 míst co vidět v Thajsku

Kanchanaburi

Most přes řeku Kwai

Město nacházející se v západním Thajsku, kde přírodní scenerie doplněné o vodopády dokresluje slavný most přes řeku Kwai spojený se známou historií během 2. světové války, patří k nejoblíbenějším cílům jedno- či dvoudenních výletů z Bangkoku.

Doporučujeme také výlet do jedné z okolních jeskyní a především cestu vlakem ještě dál směrem ke konečné v Nam Toku, kudy vede slavná železnice smrti.

Most přes řeku Kwai: fakta a mýty

Město Kanchanaburi ročně přiláká na 3 miliony turistů, kteří sem míří za jedinou hlavní pamětihodností: železničním mostem přes řeku Khwae Yai.

Ten byl jednou ze strategicky nejdůležitějších součástí thajsko-barmské železnice za Druhé světové války, kdy území Thajska ovládali Japonci. Po prohrané bitvě o Midway v roce 1942 potřebovali Japonci nahradit námořní zásobovací trasy pozemní cestou a právě trať z barmského Rangúnu do thajského Bangkoku měla posloužit jako významná dopravní tepna.

Most v Kančanaburi proslavil zejména francouzský spisovatel Pierre Boulle románem Most přes řeku Kwai, který byl v roce 1957 zfilmován pod stejným názvem. Na základě reálných událostí vytvořil Pierre Boulle fiktivní román, který zasadil právě do města Kanchanaburi.

Jak to ale s mostem přes řeku Kwai je ve skutečnosti?

Při budování thajsko-barmské železnice skutečně ve městě Kanchanaburi vznikl klíčový most, avšak zprvu byl dřevěný a stál zhruba 100 metrů proti proudu řeky od dnešního mostu. Po původním dřevěném mostě nezbyly žádné památky.

Nový železobetonový most v dnešní stopě byl budován od roku 1944, v roce 1945 byl však těžce poničen při bombardování a most dnešní podoby vznikl až po Druhé světové válce na přelomu 40. a 50. let.

Děj románu se sice odehrává na řece Kwai, ale v roce 1942 se jako "Khwae", tedy Kwai, označovala řeka tekoucí podél trati o něco jižněji. Řeka, přes kterou se most budoval, se v tu dobu jmenovala Mae Klong (nikoliv Mekong). 

Když po uvedení filmu Most přes řeku Kwai v roce 1957 začaly do oblasti proudit davy turistů, docházelo k častým zmatením, že most přes řeku Kwai ve skutečnosti vede přes řeku Mae Klong. Proto se v první polovině 60. let rozhodlo o přejmenování této části Mae Klongu na Khwae Yai (Velká zdrojnice) a současně s tím na přejmenování původní Kwai na Khwae Noi (Malá zdrojnice). Jako Mae Klong se od té doby označuje řeka až po soutoku obou "Kwaí".

A aby toho nebylo málo, slavný film se vůbec nenatáčel v Thajsku, ale poblíž města Kitulgala na Srí Lance.

Současný most přes řeku Kwai tak sice dnes opravdu vede přes řeku Kwai, ale v době děje románu vedl přes řeku Mae Klong a vypadal zcela jinak...

Železnice smrti a most Tham Krasae

Snad ještě větším turistický magnet leží ještě asi 40 minut jízdy vlakem od most přes řeku Kwai. Právě úsek trati mezi Kanchanaburi a barmským městem Thanbyuzayat byla nejnáročnější na stavbu.

Stavbu trati zajišťovali místní dělníci spolu s válečnými zajatci a Japonci žádným způsobem nedbali na jakoukoliv bezpečnost. Kvůli nelidským podmínkám i náročnému dusnému a horkému klimatu během stavby thajsko-barmské železnice zahynulo více než 90 000 lidí z řad asijských dělníků a na 12 000 zajatců (zejména Britů, Holanďanů a Australanů).

Náročnost stavby nejlépe ilustruje asi 300 metrů dlouhý most Tham Krasae těsně kopírující útes nad řekou Kwai. Právě Tham Krasae Bridge s blízkou jeskyní slouží jako největší turistická atrakce v oblasti.

Vlaková zastávka se nachází vždy na každém z konců mostu. Vystoupit i nastoupit lze vždy na obou zastávkách, vlakem tak lze přejet most, následně ho přejít pěšky a vracet se zpět z druhé strany. Než vlak dojedete z Tham Krasae do Nam Toku a zase zpět, budete mít hodinu a tři čtvrtě čistého času. Během této doby se stihnete najíst na místním trhu, vyfotit si blízkou jeskyni a případně i přejít pěšky přes trať do druhé stanice.

Pokud by pro vás jedna krátká zastávka v idylické oblasti lesů, políček a strmých břehů bylo málo, ubytujte se třeba v luxusním Suan Sai Yok Resortu **** s cenami od 1 200 Kč nebo v lidovém plně zařízeném penzionu Saiyok River House, kde se ubytujete už od 260 Kč na noc.

Ubytování v Kanchanaburi

Výlet z Bangkoku se dá stihnout i na otočku, ale pro pohodlí rozhodně doporučujeme se zde ubytovat alespoň na jednu noc. Pokud budete chtít trochu poznat okolní hory, tak klidně na delší dobu.

Ve městě najdete opravdu velké množství ubytování od levných hostelů po krásné hotelové resorty. Podívejte se na naše konkrétní tipy:

 • Kanchanaburi City Hotel *** – levný dobře hodnocený hotýlek s cenami od 700 Kč na noc jen asi 100 metrů od mostu přes Kwai
 • River Kwai View Hotel *** – jediný hotel přímo s výhledem na most přes Kwai s cenami od 1 200 Kč na noc
 • Dheva Mantra Resort ***** – luxusní 5* resort cca 1,5 km od mostu ve velmi klidné části města přímo na břehu řeky, příznivé ceny od 1 600 Kč za noc

Doprava do Kanchanaburi a jízdní řád vlaku

Město leží 145 km západně od Bangkoku a je snadno dosažitelné autem i veřejnou dopravou.

Vlak

Většina turistů využívá k dopravě vlak, protože jízda sama o sobě po železnici smrti je jedním z top turistických zážitků. Hlavní turisticky zajímavá část ale vede až právě z Kanchanaburi přes mosty Tham Krasae do města Nam Tok.

Cesta z Bangkoku do Kanchanaburi je rovinatá a relativně nezáživná, ale svižná a velmi levná. Nevýhodou je četnost spojení, kdy na trase Bangkok (Thon Buri) – Kanchanaburi – Nam Tok jedou pouze 2 spoje denně.

 • Nádraží Thon Buri (Bangkok) – Kanchanaburi: cesta trvá 2,5 hodiny a stojí 100 THB
 • Nádraží Thon Buri (Bangkok) – Tham Krasae: cesta trvá 3,5 hodiny hodiny a stojí 100 THB
 • Nádraží Thon Buri (Bangkok) – Nam Tok: cesta trvá 4,5 hodiny hodiny a stojí 100 THB
 • Kanchanaburi – Tham Krasae: cesta trvá hodinu a stojí 100 THB

Cena pro cizince je na této trase plošná a činí 100 bahtů, ať už cestujete kamkoliv. Jízdenky nelze rezervovat předem, ale zakoupíte je na nádraží, v případě nástupu na Tham Krasae u průvodčího. Platit se dá vždy pouze v hotovosti.

 • odjezdy z Thon Buri směr Nam Tok: 7:45 a 13:45
 • odjezdy z Kanchanaburi směr Nam Tok: 6:05, 10:30, 16:20
 • odjezdy z Nam Toku: 5:20, 12:55, 15:30 (poslední spoj jede jen do stanice Nong Pladuk a ne až do Bangkoku)
 • odjezdy z Kanchanaburi směr Thon Buri: 7:19, 14:48
 • odjezdy z Tham Krasae směr Nam Tok: 7:35, 11:48, 17:48
 • odjezdy z Tham Krasae směr Kanchanaburi: 5:57, 13:36, 16:10

Aktuální jízdní řády najdete na oficiálním webu thajských železnic railway.co.th, který je však dostupný pouze z thajských IP adres. Časy se nicméně mění jen minimálně a když, tak jen o pár minut.

V Kanchanaburi vlaky zastavují na dvou stanicích. Hlavní nádraží Kanchanaburi se nachází v centru města, turisticky oblíbenější je však nádraží Saphan Khwae Yai přímo u mostu přes řeku Kwai, kde rovněž zastavují všechny spoje.

Autobus

Výrazně frekventovanější dopravu nabídne autobus, či spíše ve většině případů minibus nebo dodávka. Z Bangkoku do Kanchanburi jezdí po celý den spoje 2x za hodinu. Naprostá většina spojů v Bangkoku vyjíždí z autobusového nádraží Mochit a zastavuje i na Jižním autobusovém nádraží (více v průvodci Bangkokem).

V Kanchanaburi se staví na hlavním autobusovém nádraží, které se nachází v centru města zhruba 3,5 km od mostu přes řeku Kwai (přesná poloha na mapě).

Jízdní řády není třeba zjišťovat předem. Autobusy/dodávky jezdí každou půlhodinu. První spoj z Kanchanaburi jede ve 4:00, poslední v 19:00. Z Bangkoku pak jede první spoj v 5:00, poslední okolo 19:50.

Jízdenka do Bangkoku stojí 150 THB a platí se v hotovosti u přepážky před nástupištěm.

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 02. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.