Palác v Bangkoku

15 míst co vidět v Bangkoku

Wat Pho

Wat Pho

Wat Pho patří k nejstarším a nejrozsáhlejším buddhistickým chrámovým komplexům v Thajsku a řadí se mezi top památky. I když je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Bangkoku, díky jeho rozlehlosti tu s výjimkou několika míst není hlava na hlavě a celý areál nepůsobí tak turisticky, jak by se mohlo zdát.

Návštěva chrámu Wat Pho (někdy psaný také jako Wat Po) zabere zhruba hodinu až hodinu a půl. V mapách se často setkáte také s názvem "Wat Pho Chetuphon".

Nejstarší chrám se stovkou pagod

Komplex Wat Pho je nejstarším dochovaným chrámem v Bangkoku a existoval ještě před tím než byl Bangkok ustaven hlavním městem. Wat Pho pravděpodobně vznikl na přelomu 16. a 17. století s významnější přestavbou počátkem 19. století.

Wat Pho se rozkládá na více než 80 000 m2, obdivovat můžete přes 1 000 soch a obrazů Buddhy, 95 pagod či stúp bohatě zdobených barevnými kachličkami, 3 velké chrámy a množství dalších budov a pavilonů.

Ležící Buddha

Hlavní atrakcí Wat Pho je však bezpochyby obrovská 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká socha ležícího Buddhy umístěná v nejsevernějším z chrámů. V angličtině se setkáte zejména s pojmenováními "Leaning Buddha" nebo "Reclining Buddha".

Socha ležícího Buddhy ve Wat Pho je sice impozantní, ale není největší ani v Thajsku, natož na světě.

Ležící Buddha vyplňuje takřka celý prostor chrámu a je tak poměrně obtížné jej zachytit v celku na fotku. Na první pohled sice vypadá socha vyrobená z kovu či zlata, ve skutečnosti je ale zděná a modelovaná sádrou, která byla následně pozlacena.

Zaujmou také přes 3 metry vysoká a 4,5 metru dlouhá chodidla zdobená černou perletí.

Škola masáže

Chrám kromě duchovních účelů slouží i jako univerzita a škola tradiční medicíny a thajské masáže. Ta zde byla založena v roce 1955 a masáž Nuad Thai vyučovaná právě ve Wat Pho se dokonce dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Masáže jsou dostupné přímo v areálu Wat Pho i pro turisty, a to v čase 8:00–17:00. Za 30 minut zaplatíte 260 THB, za hodinu pak 420 THB, což jsou ceny obdobné jako jinde po Bangkoku.

Vstupné a otevírací doba

Chrám Wat Pho je otevřen každý den v časech 8:00–18:30.

Cena vstupenky činí 200 THB a platí pro celý areál včetně chrámu se sochou ležícího Buddhy. Platit lze pouze v hotovosti.

Pro vstup do samotného areálu se nevyžaduje speciální dress code, ale při vstupu do jednotlivých chrámů je nutné mít zahalená ramena a kolena. Do každého chrámu je také potřeba se zout.

Oficiální web: watpho.com/en/contact/plan

Ubytování u Wat Pho

Oblast bezprostředně u chrámu není moc vhodná k dlouhodobému ubytování, ale pokud budete v Bangkoku trávit třeba jen jednu noc a budete-li chtít prozkoumávat zejména historické centrum, pak se zde klidně ubytujte. 

Doprava k Wat Pho

Komplex leží v jádru starého Bangkoku a je velmi dobře dostupný hromadnou dopravou:

  • metro – stanice Sanam Chai na modré lince cca 350 metrů od vchodu
  • loď – přístaviště Tha Tian (cca 300 metrů od vchodu): oranžová linka Chao Phraya Express Boat, linka Chao Phraya Tourist Boat a zelená trasa MINE Smart Ferry. Přívoz pluje na druhou stranu k chrámu Wat Arun
  • autobus – zastávka zhruba 100 metrů od vchodu: linky 3 (Khaosan, obchodní centrum ICONSIAM, autobusové nádraží Mochit), 43 (Khaosan) 47 (Khaosan, Siam, Si Lom/Sala Daeng), 82 (nádr. Wongwian Yan)
naposledy aktualizováno 27. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.