Palác v Bangkoku

15 míst co vidět v Bangkoku

Wat Saket

Wat Saket

Buddhistický chrám Wat Saket se řadí mezi nejnavštěvovanější místa v Bangkoku. Pozornost ani tak nepoutá rozlehlý chrámový komplex, ale malá svatyně na vrcholku "Zlaté hory", Golden Mount.

Zlatá hora je jedním z mála vyvýšených míst v Bangkoku a naskýtá se z ní nejkrásnější výhled na celé město.

Golden Mount: umělý kopec

Datum vzniku Wat Saket není přesně známo, ale nejspíš byl chrámový areál postaven někdy okolo 15. století a později mnohokrát renovován.

Až na přelomu 18. a 19. století se však Wat Saket dostal mezi nejvýraznější bangkocké zajímavosti. Král Ráma III. chtěl nechat vybudovat stúpu ohromných rozměrů, ale kvůli nestabilní půdě se stavba částečně zřítila a nikdy nebyla dokončena. V následujících desetiletích tato bahnito-zděná hrouda postupně obrostla zelení a vytvořila zdání přírodního kopce.

Hora vystupuje do výšky 77 metrů.

V roce 1855 byla na vrcholku vybudovaná malá svatyně se zlatou pagodou, která dala kopci název Zlatá hora, jež se hojně v turistických průvodcích používá.

344 schodů na vyhlídku

Svatyně na vrcholu je přístupná veřejnosti a na její střeše je dokonce vybudovaná vyhlídka. Překonat však musíte 344 schodů na vrchol. Ty jsou však rozděleny několika rovinatějšími částmi s lavičkami a zvládnou je tak vyjít i méně fyzicky zdatní cestovatelé.

Z vrcholu Golden Mount se pak naskytne nejkrásnější výhled na Bangkok.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je každý den v časech 9:00–17:00.

Vstupenky se platí u pokladny pod schodištěm pouze v hotovosti a stojí 50 THB.

Doprava ke Golden Mount

Nejrychlejší doprava z moderního centra Bangkoku (oblastí Siam a Sukhumvit) je "vodní autobus", tedy trajekt napříč umělými vodními kanály Khlong Saen Sap a Khlong Maha Nak. Přístaviště Phan Fa je konečnou zastávkou linky vyplouvající z přístavu Pratunam v moderním centru.

Lodě plují denně od 6:00 do 20:00 zhruba každých 10 minut, o víkendech jednou za 20 minut. Jízdné se vypočítává podle vzdálenosti a pohybuje se mezi 12 THB a 22 THB. Více o lodní dopravě včetně map lodních linek se dočtete v kapitole Doprava.

Nejbližší stanici modré linky metra Sam Yot najdete 1,5 km jižně.

V okolí nejbližší velké křižovatky (cca 150 metrů) pak zastavuje i množství autobusových linek: 2, 15, 47, 59, 60, 70, 79, 503, 511, 556, A4 (letiště Don Mueang), S1 (letiště Suvarnabhumi)

naposledy aktualizováno 30. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.