Palác v Bangkoku
Bangkok

15 míst co vidět v Bangkoku

Wat Phra Kaeo

Wat Phra Kaeo

Wat Phra Kaeo (zvaný také jako Wat Phra Kaew), tedy Chrám smaragdového Buddhy, je nejposvátnějším náboženským místem v celém Thajsku a díky spojení s Královským palácem jeho symbol přesahuje i do politické roviny.

Turistickým, ale především náboženským magnetem chrámu je malá soška Buddhy z cenného zeleného jaspisu opředená mnoha legendami a tajemstvími.

Putovní smaragdový Buddha

Nejuctívanějším buddhistickým poutním artefaktem je malá soška Buddhy ze smaragdově zabarveného minerálu jaspisu. Historie této 79 cm vysoké sošky není známá, ale podle legendy byla vyrobena na přelomu letopočtu kdesi v severní Indii.

V průběhu staletí postupně putovala po asijských zemích, když si byla průběžně přivlastňována a opět kradena jednotlivými národy.

První prokazatelná písemná zmínka pochází z roku 1434, kdy sochu přemístil z Kambodži do thajského Chiang Mai král Tilok. Následně byla socha ukradena a odvezena do Laosu, aby se po několika desetiletích vrátila zpět do Thajska.

Do nově vzniknuvšího hlavního města Bangkoku a nově postaveného chrámu Wat Phra Kaew nechal sochu v roce 1784 král Ráma I.

Smaragdový Buddha je vystaven v hlavní chrámové stavbě, kam je volný přístup všem. Je třeba se před vstupem zout a důsledně se kontroluje vhodné oblečení, tj. dlouhé kalhoty a zahalená ramena. Uvnitř chrámu není povoleno fotografování, smragdového Buddhu si však můžete vyfotit zvenčí.

Model Angkor Wat i nástěnné malby

Chrám Wat Phra Kaeo však není jen o sošce smaragdového Buddhy. Už na první pohled zaujme vysoká zlatá pagoda.

Nejobdivovanější částí komplexu jsou ale rozsáhlé nástěnné malby výjevů z Buddhova života a také velký model slavného kambodžského chrámu Angkor Wat.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně v časech 8:30–15:30.

Cena vstupenky činí 500 THB a lze platit kartou. Vstupné obsahuje návštěvu chrámu smaragdového Buddhy, prostor Královského paláce a muzea textilu královny Sirikit.

Oficiální web: royalgrandpalace.th/en

Doprava k Chrámu smaragdového Buddhy

Hlavní vstup najdete v ulici Na Phra Lan Road.

  • metro – stanice Sanam Chai na modré lince cca 1 300 metrů od vchodu
  • loď – přístaviště Tha Chang (cca 250 metrů od vchodu): oranžová a žluto-zelená linka Chao Phraya Express Boat, linka Chao Phraya Tourist Boat a zelená trasa MINE Smart Ferry
  • autobus – zastávka zhruba 100 metrů od vchodu: linky 3 (Khaosan, obchodní centrum ICONSIAM, autobusové nádraží Mochit), 25 (nádr. Hua Lamphong, čtvrť Siam a Sukhumvit), 53 (Khaosan, nádr. Hua Lamphong, Dusit), 124 (Southern Bus Terminal)
naposledy aktualizováno 27. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.