Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Þórsmörk

Thórsmörk

Údolí Þórsmörk (v běžném jazyce psané jako Thórsmörk) je nádherný kus země na jihu Islandu, který je tvořen obrovským a širokým černým lávovým polem, kterým protéká řeka Krossa a mnoha rozeklanými roklinami či skalisky.

Þórsmörk je sevřen mezi třemi ledovci –  Mýrdalsjökull, Eyjafjallajökull a Tindfjallajökull, díky čemuž zde vzniká unikátní mikroklima. V údolí panují až o několik stupňů vyšší teploty než v okolí právě proto, že je ledovci chráněn před nepřízní počasí. Díky tomu je hlavní údolí Thórsmörk i rokliny v okolí porostlé mnoha druhy mechů a kapradin, což v kombinací se sopečnými skálami vytváří magickou černo-zelenou kombinaci.

Oblast je pojmenovaná po norském bohovi Thórovi.

Pěší turistika

V údolí Thórsmörk se můžete vypravit na asi 8kilometrový trek, který vás zavede až na úpatí ledovce Tindfjöll. Trasu si můžete zkrátit menším okruhem s poměrně malým převýšením.

Další trek vede na druhou stranu údolí po hřebeni, ze kterého se naskýtají nejhezčí pohledy, ale možností kratších tras je v údolí nepočítaně a zabavit se můžete na jednoduchých okruzích s délkou do 2 hodin i náročných celodenních ledovcových pochodech.

Z Þórsmörk vede také jedna z nejznámějších dálkových tras Laugavegur až do přírodní rezervace Landmannalaugar. Mapu i kompletní popis 55 km dlouhé cesty najdete na webu islandské turistické organziace.

Ubytování

Na dně údolí se můžete ubytovat v krásném venkovském penzionu Volcano Huts Þórsmörk s cenami od 3 000 Kč za noc v pokojích s palandami, resp. od 4 200 Kč za celou chatku pro 5 lidí.

Jak se sem dostat?

Thórsmörk leží asi 140 km východně od Reykjavíku (mapa trasy), avšak posledních cca 20 km vede po prašné silnici s několika brody, která je sjízdná jen terénními auty, a to ještě pouze od června do září.

Pokud se vám nechce půjčovat auto, lze využít i turistických autobusů z Reykjavíku nebo městečka Hella. Ceny zpátečních jízdenek se pohybují okolo 14 500 ISK a využít můžete například společností Reykjavík Excursions nebo Trex.

  • Naviguj: 63.6778, -19.4804

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu