Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Thórsmörk

Údolí

Þórsmörk

Údolí Þórsmörk (v běžném jazyce psané jako Thórsmörk) je nádherný kus země na jihu Islandu, který je tvořen obrovským a širokým černým lávovým polem, kterým protéká řeka Krossa a mnoha rozeklanými roklinami či skalisky.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Þórsmörk je sevřen mezi třemi ledovci –  Mýrdalsjökull, Eyjafjallajökull a Tindfjallajökull, díky čemuž zde vzniká unikátní mikroklima. V údolí panují až o několik stupňů vyšší teploty než v okolí právě proto, že je ledovci chráněn před nepřízní počasí. Díky tomu je hlavní údolí Thórsmörk i rokliny v okolí porostlé mnoha druhy mechů a kapradin, což v kombinací se sopečnými skálami vytváří magickou černo-zelenou kombinaci.

Oblast je pojmenovaná po norském bohovi Thórovi.

Pěší turistika

V údolí Thórsmörk se můžete vypravit na asi 8kilometrovou túru, která vás zavede až na úpatí ledovce Tindfjöll. Trasu si můžete zkrátit menším okruhem s poměrně malým převýšením.

Další trek vede na druhou stranu údolí po hřebeni, ze kterého se naskýtají nejhezčí pohledy, ale možností kratších tras je v údolí nepočítaně a zabavit se můžete na jednoduchých okruzích s délkou do 2 hodin i náročných celodenních ledovcových pochodech.

Z Þórsmörk vede také jedna z nejznámějších dálkových tras Laugavegur až do přírodní rezervace Landmannalaugar. Mapu i kompletní popis 55 km dlouhé cesty najdete na webu islandské turistické organziace: fi.is/trails/laugavegur.

Ubytování

Na dně údolí se můžete ubytovat v krásném venkovském penzionu Volcano Huts Þórsmörk s cenami od 3 000 Kč za noc v pokojích s palandami, resp. od 4 200 Kč za celou chatku pro 5 lidí.

Jak se tam dostat?

Thórsmörk leží asi 140 km východně od Reykjavíku (mapa trasy: en.mapy.cz), avšak posledních cca 20 km vede po prašné silnici s několika brody, která je sjízdná jen terénními auty, a to ještě pouze od června do září.

Pokud se vám nechce půjčovat auto, lze využít i turistických autobusů z Reykjavíku nebo městečka Hella. Ceny zpátečních jízdenek se pohybují okolo 14 500 ISK a využít můžete například společností Reykjavík Excursions nebo Trex.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.