Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Landmannalaugar

Hora, Národní park

Landmannalaugar

Landmannalaugar se překládají jako Duhové hory a jde o jedno z nejkrásnějších a nejoblíbenějších míst pro pěší turistiku na celém Islandu.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Malá horská oblast s kopci dosahujícími výšek až 1 100 metrů je proslulá pestrobarevnou půdou, která je tvořena magmatickými minerály ryolit a obsidián a za slunečných dní vytváří neuvěřitelnou hru barev. Svěže zelená údolí střídají černo-šedá lávová pole, čímž dokonale dotváří magickou atmosféru krajiny.

Pěší turistika a treky

Hlavní aktivitou v Landmannalaugar je pěší turistika idylickou krajinou s poměrně lehkými a krátkými treky, ale i několikadenním túrami, které vedou do ostatních oblastí.

Všechny značené trasy začínají u velkého kempu Landmannalaugar, kde najdete i veřejné toalety, malý obchůdek a parkoviště. Vede odsud 6 základních tras, které však mezi sebou můžete libovolně kombinovat. Jsou značeny nízkými barevnými kolíky, avšak může se stát, že celé kilometry na žádnou značku nenarazíte. 

 • Lávové pole Laugahraun 4.5 km – snadná trasa bez náročných převýšení vede převážně krajinou zaschlé lávy, malých roklí a zvrásněných rudo-černých kopců.
 • Hora Bláhnúkur 6.5 km – jeden z nejpopulárnějších treků na Islandu vás zavede na 945 metrů vysoký vrch Bláhnúkur, z nějž se naskytnou úchvatné výhledy na celý Landmannalaugar. Trasa překonává poměrně velké převýšení, ale zvládne ji každý průměrně trénovaný cestovatel a je bez nebezpečných úseků.
 • Hora Suðurnámur 9 km – výšlap na 920 metrů vysokou horu přinese nádherné pohledy na duhově zabarvené kopce a široké údolí pod vámi. Tato trasa vede ze třetiny po hřebeni, což dává šanci na krásné výhledy po velkou část cesty. Převýšení je sice poměrně velké, ale krátké a celkově se náročnost této trasy řadí mezi střední až lehké.
 • Jezeru Ljótipollur 13.5 km – nádherná celodenní okružní trasa skrz několik údolí k osiřelému jezeru. Základní varianta trasy se vyhýbá velkým převýšením, můžete si ale cestu prodloužit výšlapem na stolovou horu Norðurnámur.
 • Údolí Dómadalur 17.5 km – dlouhá trasa, která vede stejnou cestou zpět vede rozmanitou krajinou barevných hor až ke svěže zelenému širokému údolí. Místy může být dost bahnitá, ale bez extrémních převýšení.
 • Hora Skalli 15.5 km – podle nás nejkrásnější okruh v rámci Landmannalaugaru vede na horu Skalli vysokou přes 1 000 metrů. Celou cestu si budete užívat nádherných výhledů.

* použité barvy tras jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu značení

Jak se tam dostat?

Oblast Landmannalaugar je přístupná pouze mezi červnem a zářím, ve zbytku roku je silnice vedoucí ke kempu a výchozímu bodu tras uzavřená. Vedou sem 3 základní cesty:

 1. Z Reykjavíku po silnicích F32 (hlavní asfaltová cesta) a F208, což je šotolinová silnice. Podle mnoha zdrojů dostupná jen pro vozidla 4x4, ale lze bez větších problémů projet i běžným konvenčním autem. Cesta končí brodem asi 300 metrů od kempu, přes řeknu vede dřevěná lávka pro pěší. Vzdálenost z Reykjavíku činí 195 km – mapa.
 2. Ze západu vede šotolinová prašná silnice F26 a následně silnice číslo F225, která je průjezdná pouze terénními vozidly kvůli několika brodům – mapa.
 3. Z východu po silnici F208, která je prašná, v dobrém stavu, avšak cestou musíte překonat cca 15-20 brodů a tudíž je sjízdná jen terénními auty 4x4x – mapa.

Hledat ubytování na Islandu

Poslední možností je pěšky po jednom z nejznámějších dálkových treků na Islandu Laugavegur ze slavného údolí Þórsmörk. Mapu i kompletní popis 55 km dlouhé cesty najdete na webu islandské turistické organziace: fi.is/en/hiking-trails/laugavegur.

Na výchozí bod turistických tras se dostanete i autobusy různých turistických společností, většinou jezdí z Reykjavíku v brzkých ranních hodinách, zpět pak v odpoledních hodinách:

 • Reykjavík Excursions – cena za zpáteční jízdenku cca 16 000 ISK
 • Trex – cena za zpáteční jízdenku cca 17 000 ISK

Ubytování

Přímo uprostřed rezervace Landmannalaugar se můžete ubytovat v kempu, který se nachází okolo hlavních výchozích tras. Cena za celou chatku se pohybuje kolem 10 000 ISK a lze rezervovat na webu islandské turistické organziace fi.is.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.