Co tady objevíš?

Vydejte se k tyrkysově modré vodě jednoho z největších italských jezer ve tvaru obráceného písmena ypsilon a kochejte se nádhernou horskou scenerií z paluby některého z trajektů, které křižují tamní vody. Ať už vám uhrane panorama jižních Alp, malebná městečka s romantickými promenádami nebo snad vzplanou vaše chuťové pohárky pro tamní speciality, Lago di Como už z hlavy jen tak nedostanete.

Průvodce pro tebe napsal Lajnhart
Připrav se na
3 dny
Tak dlouho by vám mělo stačit, abyste poznali krásy nejen jezera.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Nezáleží na tom, kdy vyrazíte, Lago di Como nabízí krásné výhledy nehledě na roční období.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Tolik vás zhruba bude stát cesta z Prahy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Como

Město Como, po němž dostalo jméno celé jezero, se nachází v jeho jihozápadní části. Jedná se o nejdůležitější město oblasti s dlouhou historií, živými ulicemi a rušným nábřežím. Como navíc představuje vynikající spojnici mezi jezerem a severoitalskou metropolí Milán, kam se vlakem dostanete za zhruba hodinu a půl, a mnozí z vás ocení také jeho blízkost k švýcarsko-italské hranici.

Na první pohled město působí příliš rušně v porovnání s menšími městečky u jezera, ale delším prozkoumání zjistíte, že je stejně okouzlující jako jeho menší kolegové. Nejdůležitější stavbou města je bezpochyby katedrála Duomo a Basilica di San Fedele ve samém historickém jádru města. Como se pyšní slavnými rodáky Pliniem starším a mladším, jejichž sochy můžete vidět na budově Duoma, a fyzikem Alessandrem Voltou, jehož jméno nese jedno z centrálních náměstí města a také muzeum Tempio Voltiano. Na výbornou kávu a místní lahůdky zajděte na náměstí Piazza Cavour, odkud to budete mít blízko na trajekt. 

Více na: http://www.visitcomo.eu/en

Zavřít boční panel

Bellagio

Perla Lago di Como, Bellagio, se nachází přímo uprostřed rozdvojení jezera. Město je světově proslulé díky nádherným vilám Villa Serbelloni a Villa Melzi, ale v rukávu má městečko i další esa. Malé uličky Bellagia jsou plné drobných obchůdků s místními potravinami, koženou galanterií, oblečením, parfémy, suvenýry a mnoho jiného. Hlavním nákupním centrem je ulice Via Giuseppe Garibaldi, která je de facto jedinou hlavní ulicí města. Dominantou města je románská bazilika sv. Jakuba na náměstí Piazza della Chiesa.  

Více informací na: https://www.bellagiolakecomo.com

Zavřít boční panel

Isola Comacina

Na jediný ostrůvek na celém jezeře se dostanete z Ossuccio. Neobydlený ostrov vítá návštěvníky od března do října.

Zavřít boční panel

Lanovka Argegno – Pigra

Nechte se vyvézt lanovkou do výšky 850 m n. m., odkud si můžete vychutnat báječné výhledy na jezero. Lanovka je přes léto otevřená od 8:30 do 12:00 a od 14:30 do 18:30. Přes zimu je otevírací doba mírně odlišná, od 6:40 až do 11:30 a následně od 14:00 až do 16:30. Lanovka jezdí každých 30 minut. Cena za jednosměrný lístek činí 2,9 euro, zpáteční jízdenka stojí je o 1 euro více.

Zavřít boční panel

Villa Olmo

Ani v Comu nechybí honosné vily a Villa Olmo je právě jednou z nich. Budova z 18. století dnes hostí četné kulturní akce a výstavy. Její zahrady jsou otevřené veřejnosti a vstupné je navíc zdarma. 

Zavřít boční panel

Lanová dráha Como – Brunate

Lanová dráha z roku 1894 vás zaveze do vesničky Brunate, odkud se můžete kochat nádhernými výhledy na jezero a za jasných dní i na švýcarské Alpy. Jednosměrná jízdenka stojí 3 eura, zpáteční 5 euro. Lanovka jezdí každých 30 minut od 6 ráno do půl 11 večer (v sobotu až do půlnoci).

Zavřít boční panel

Lecco

Lecco se nachází v jihovýchodní části jezera a rozprostírá se na úpatí hor Mt. Grigna a Resegone. Město je spíše obchodním centrem jezera nežli turistickou destinací, ale i tak má návštěvníkům co nabídnout.

Nádherná je především promenáda u nábřeží s výhledy na jezero a mnozí zajisté ocení také širokou nabídku kaváren a restaurací na náměstí Piazza X Settembre a Zermanati. Středověké historické centrum se rozkládá kolem náměstí Piazza Roma, a přestože se svou rozlohou nemůže rovnat jiným italským městům, určitě stojí za vidění. Symbolem města je bezpochyby 96 metrů vysoká zvonice z roku 1904, jež vznikla na místě původní středověké věže. Ani v Leccu nechybí impozantní vily jako Villa Manzoni na ulici Via Amendola, která v současné době slouží jako muzeum místního rodáka Alessandra Manzoniho. 

Zavřít boční panel

Piani d Erna

Lanovka na Piani d’Erna vás vyveze do výšky 1.375 metrů, kde se můžete kochat nádhernými výhledy do okolí. K lanovce se dostanete autobusem číslo 5 z centra města.

Zavřít boční panel

Mandello del Lario

Malé městečko 10 kilometrů od Lecca je sídlem společnosti Guzzi Motorcycles. Fanoušci motorek by určitě neměli vynechat muzeum v ulici Via Parodi, kde se seznámí s historií firmy a slavnými modely motocyklů. Vstupné je zdarma. 

Více na: www.motoguzzi.com/en_EN/passion/Museum/

Zavřít boční panel

Argegno

Právě u vesničky Argegno je jezero nejhlubší (asi 410 metrů). Díky své unikátní poloze přímo u jezera a navíc blízkosti měst Como a Tremezzina je město oblíbenou turistickou destinací, kam se každoročně sjíždí davy turistů z celého světa. Město překvapí množstvím kaváren a restaurací u břehu a také vynikající domácí zmrzlinou. Nejdůležitější památkou městečka je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1632. 

Pokud hledáte ideální místo pro odpočinek, vyrazte k Lido di Argegno, které se nachází hned napravo u přístaviště.

Více na: www.in-lombardia.it/en/tourism-in-lombardy/tourism-como/boroughs-como/village-of-argegno

Zavřít boční panel

Monte Sighignola

Pokud jste dorazili k jezeru autem, doporučujeme vyrazit na vrcholek Monte Sighignola na švýcarsko-italské hranici. Vyhlídka Balcone d’Italia (v překladu balkón Itálie) ve výšce 1.320 m n. m. nabízí neskutečné výhledy na jezero Lugano.

Zavřít boční panel

Villa Serbelloni

Luxusní hotel z 15. století dnes patří rodinnému klanu Rockefellerů. Pokud nejste hotelovým hostem, dovnitř budovy se nedostanete. Veřejně přístupné jsou jen zahrady a přilehlý park. Rezervace předem je nutná prostřednictvím emailu (info@promobellagio.it).

Zavřít boční panel

Villa Melzi

Překrásné zahrady Villa Melzi jsou otevřené veřejnosti od března do října. Park je domovem nespočtu exotických stromů a rostlin. Vstupné činí 6,5 euro na osobu, děti mladší 12 let mají vstup zdarma.

Zavřít boční panel

Punta Spartivento

Ať už hledáte klidné útočiště, nebo fotogenické místo pro několik snímků, jste v Punta Spartivento správně. 

Zavřít boční panel

Pescallo

Do staré rybářské vesnice na jihovýchodním výběžku se dostanete za asi 10 minut chůze z centra Bellagia. Milovníci vodních sportů ocení možnost zapůjčení kajaků a nabídku vodního lyžování.

Zavřít boční panel

Cernobbio

Městečko Cernobbio se nachází severozápadně od města Como. Právě díky své blízkosti ke Comu, Argegnu a Tremezzině se jedná o jednu z nejoblíbenějších prázdninových destinací u jezera. Ani tady v Cernobbiu sice nechybí nádherné vily, ale město toho k vidění nabízí mnohem více. Nejhezčí výhledy na jezero jsou bezpochyby z náměstí Piazza Risorgimento, kde se v barech a restauracích scházejí jak místní, tak i turisté. V centru města známého také jako Riva di Cernobbio se v létě odehrává spoustu hudebních akcí a kulturních událostí. 

Více informací na: https://www.in-lombardia.it/en/tourism-in-lombardy/lake-como/centre-cernobbio

Zavřít boční panel

Villa Bernasconi

Bývalé sídlo zámožné rodiny Bernasconi je dnes důležitým kulturním centrem oblasti, známým především díky stovkám svateb, které se tu každoročně konají. Vstupné pro dospělého činí 8 euro, snížené vstupné 5 euro.

Zavřít boční panel

Villa Erba

Ve Villa Erba strávil několik letních měsíců italský filmový génius Luchino Visconti. Dnes je vila svědkem mnoha kulturních a hudebních událostí včetně mezinárodních konferencí a veletrhů. Návštěvy jsou možné pouze při předčasné rezervaci pro velké skupiny (10–15 lidí). 

Pro více informací kontaktujte vilu prostřednictvím emailu (info@villaerba.it).

Zavřít boční panel

Gravedona ed Uniti

Gravedona ed Uniti vznikla v roce 2011 spojením vesniček Gravedona, Cosiglio di Rumo a Germasino. Městečko se nachází na severozápadním břehu jezera a bude se líbit těm z vás, kteří hledají klid a odpočinek.

Jednou z největších dominant města je kostel sv. Marie z Tiglia, který je jediný svého druhu v celém regionu. Staré centrum města se nachází kolem náměstí Piazza Prà Castello, odkud je nádherný výhled na celý záliv.

Další zajímavostí je dům Alessandra Volty, kde génius strávil většinu svého mládí. Dalšími místy, které byste neměli při bloudění Gravedonou opomenout, je Palazzo Gallio, kostel Chiesa di Santi Gusmeo e Matteo a Chiesa di Santa Maria delle Grazie. Co se pěší turistiky týče, můžete vyrazit do údolí Liro a Livo nebo do parku Valle Albano.   

Zavřít boční panel

Menaggio

Menaggio je spolu s jeho elegantní promenádou podél jezera a svým středověkým vzhledem milované davy turistů. Za výbornou kávou a zmrzlinou vyrazte na náměstí Piazza Garibaldi, za trochou kultury ke kostelu sv. Marty, který se nečekaně nachází mezi městskými domy, nebo k bývalým městským hradbám ve Via Castellino da Castello, z nichž zbyly už jen obvodové zdi.  

Více na: http://www.menaggio.com/home.php

Zavřít boční panel

Nesso

V městečku Nesso se cítíte, jako kdybyste cestovali zpátky v čase. Procházíte se starými uličkami s kamennými domy, v nichž sídlí malé obchůdky, přičemž zdoláváte tisíce schodů.

Nesso má nesmírně bohatou historii, která sahá až do dob Římské říše, nicméně většina památek je daleko mladších. Kostel sv. Petra a Pavla byl slavnostně otevřen roku 1095 papežem Urbanem II, ale jeho dnešní podoba pochází z rekonstrukce v barokním stylu z 16. století.

Centrální částí města je náměstí Piazza Castello, odkud je nádherně slyšet hlasitý hukot padající vody do rokle Orrido di Nesso, nejúchvatnějšího přírodního divu jezera. Překrásný vodopád můžete pozorovat z můstku Ponte della Civera, kam se dostanete právě z centrálního Piazza Castello. Sice budete muset zdolat dalších 340 schodů, ale výhled bude opravdu stát za to!

Zavřít boční panel

Careno

Jižní část vesnice Nesso je známá především díky kostelu sv. Martina a malé útulné pláži, která praská v teplých letních měsících ve švech.

Zavřít boční panel

Tremezzo

Tremezzina se nachází na západní straně jezera hned naproti Bellagiu. Perlou městečka je neoklasicistní Villa Carlotta a její úchvatná terasovitá zahrada s květinami z celého světa. Neméně krásná je Villa Balbianello v sousední vesnici Lenno.

Zavřít boční panel

Varenna

Malebná tradiční vesnička na východním pobřeží jezera nesmí chybět ve vašem itineráři. Mezi nejdůležitější pamětihodnosti patří kostel sv. Jiří, Villa Monastero, dnes botanická zahrada a muzeum, a Villa Cipressi. Určitě také nevynechejte procházku podél barevných domečků na promenádě Riva Grande. 

Varenna je navíc skvělým startovním místem pro pěší turistiku. Právě tady začíná 45 kilometrů dlouhá pěší stezka Sentiero del Viandante. Milovníci nákupů by neměli vynechat věhlasnou koženou galanterii Pelletteria Denti. 

Více informací na: http://www.varennaturismo.com/en/ 

Villa Monastero 

Villa Monastero dostala své jméno podle starého kláštera, kterým dříve byla. Budova byla postupně přeměněna na honosnou vilu, dnes je nejvyhledávanější turistickou atrakcí Varenny, kde každodenně stovky lidí obdivují nádhernou botanickou zahradu s nepřeberným množstvím rostlinných druhů. Vstupné pro dospělého činí 8 euro, pro děti nad 12 let, studenty a seniory platí snížené vstupné 5 euro. 

Villa Cipressi 

Villa Cipressi sousedí s Villa Monastero. Své jméno dostala podle starých cypřišů, které dodnes zkrášlují její překrásnou zahradu. V současné době vila slouží jako hotel.

Zavřít boční panel

Fiumelatte

Jen pár kilometrů od Varenny se nachází malá vesnička Fiumelatte, kterou protéká stejnojmenná říčka. Své jméno dostala díky barvě, která připomíná mléko.

Počasí a sezóny u Lago di Como

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lago di Como
Teploty během roku

2 °C

4 °C

11 °C

17 °C

23 °C

23 °C

26 °C

25 °C

20 °C

15 °C

10 °C

5 °C

Počasí

Průměrné teploty se pohybují od -5 do 5 °C v zimě a od 20 do 30 °C v létě.   

Jaro: Od března do května se teplota z chladných 9 °C postupně vyšplhá až k příjemné dvacítce a okolní městečka a vesničky se začínají postupně plnit turisty. Nezapomeňte s sebou přibalit deštník, během jara tu vcelku často prší a květen je v průměru nejdeštivějším měsícem celého roku.  

Léto: Nejvytíženější turistické období, kdy se na jezero sjíždí davy turistů, je také nejteplejším obdobím v roce. Od června do srpna se teploty postupně vyšplhají až k tropické třicítce. Teplota vody se od července dostává nad příjemných 20 °C. Ani v létě nejsou deště výjimkou, a tak nebuďte překvapeni, když čas od času sprchne. 

Podzim: Na podzim se jezero zahalí do červené, žluté a hnědé barvy a okolní hory nasadí bílé sněhové čepice. Teplota od září do listopadu postupně klesá až k 8 °C, ale leckdy se dostane ještě níž. Nezapomeňte tedy přibalit teplejší kusy oblečení. 

Zima: V zimě teplota rapidně klesá. Leden je nejchladnějším měsícem roku s průměrnou teplotou kolem 1 °C. Teploty pod nulou však také nejsou výjimkou. Zimní období je turisticky nejméně vytížené a ceny klesají dolů. Navíc si můžete užít perfektní sjezdovky v nedalekých resortech Pian di Bobbio, Monte Sighignola nebo Valchiavena.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlépe v období mezi březnem a listopadem, kdy jsou teploty příjemné a počet slunných dní největší. Pokud rádi kombinujete lyžování s poklidnou turistikou, pak jeďte v lednu nebo začátkem února.

Skvělé akce k Lago di Como

ušetříš až 74%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 50%
To budou fotky!
ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
39 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu