Lago di Como

Doprava u Lago di Como

Jak se dostat k Lago di Como 

K Lago di Como se dostanete autem nebo letecky v kombinaci s vlakem. Cesta autem vám zabere zhruba 10 až 11 hodin a zdoláte při ní přibližně 800 kilometrů.  

Letecké spoje míří z Prahy do Bergama a na milánské letiště Malpensa, odkud se k jezeru budete muset dopravit vlakem nebo vlastním zapůjčeným automobilem. Obecně je výhodnější doprava přes letiště Bergamo, míříte-li do městečka Lecco a na východní a severní stranu jezera. Pokud jedete přímo do města Como nebo na západní stranu, rychlejší je doprava z letiště Malpensa

Letadlo + vlak 

Letiště Bergamo 

Letecké spojení mezi Prahou, Brnem, Bratislavou a Bergamem pod taktovkou nízkonákladové společnosti Ryanair nabízí spolehlivý, rychlý a levný způsob dopravy na místo. Zpáteční letenky se pohybují v rozmezí od 500 do 2.000 Kč s malým odbaveným zavazadlem.

Cestu z letiště na nádraží detailně popisujeme v samostatném průvodci po letišti Bergamo. Z nádraží k jezeru Como pak využijete vlaky.

Železniční spoje: Z Bergama odjíždí každou hodinu přímé spoje do Lecca, kam se dostanete za lidových 3,6 euro. Cesta trvá pouhých 40 minut. Z Lecca se můžete přepravit pravidelnými regionálními spoji dále do Varenny (zastávka Varenna-Esino). Cesta vlakem vám zabere 20–40 minut podle zvoleného spoje a lístek stojí kolem 2,9 euro. 

V případě, že směřujete do městečka Como, budete muset cestovat přímo do Milána k hlavnímu nádraží Stazione Centrale a odtud přímým spojem do stanice Como S. Giovanni. Na cestě strávíte zhruba 2 hodiny a lístek vás vyjde na přibližně 10 euro. 

Železniční trať vedoucí podél jezera spojuje také mnoho dalších menších městeček. Pro více informací o jednotlivých spojích doporučujeme navštívit stránky dopravního podniku: www.trenitalia.com.

Lístky není třeba kupovat předem. K jejich zakoupení použijte samoobslužné automaty nebo si kupte lístek u jedné z přepážek přímo v hale. 

Letiště Malpensa 

Levné letecké spojení mezi Prahou a Malpensou nabízí nízkonákladová společnost easyJet. Zpáteční letenky na Malpensu se pohybují kolem 1.500 až 3.000 Kč.

Cesta z letiště k jezeru: Vlaky Malpensa Express společnosti Trenord jsou vynikajícím způsobem dopravy z letiště do centra Milána, ale také do dalších destinací. Nastupte do vlaku v Terminálu 1 a po zhruba 20 minutách vystupte v Saronnu, kde na vás bude čekat následující vlakový spoj do Como Nord Lago. Lístky na obě dvě cesty vyjdou na 10,9 euro (8 euro za vlak Malpensa Express a 2,9 euro za cestu Saronno – Como). 

Půjčení auta 

Menší automobily (Fiat Panda, Fiat 500) jsou k zapůjčení přímo na letišti za zhruba 20 euro. Větší automobily (Renault Kadjar, Fiat 500 X) stojí v průměru 50 euro za den. Cena se samozřejmě odvíjí od výše pojištění, které si zvolíte. 

Vlastním autem z ČR

Mnoho cestovatelů míří do severní Itálie vlastním autem rovnou z domova. Připravte se zhruba na 10 hodin jízdy, kdy až na poslední kratičký úsek pojedete výhradně po dálnici. 

Z Prahy vede nejrychlejší cesta přes Plzeň, Rozvadov, Mnichov, Bregenz, Chur a Lugano a měří zhruba 800 km, což při průměrné spotřebě 7,5 litru znamená cca 2.200 Kč za benzín v jednom směru. 

Z Brna můžete jet buď přes Prahu, anebo na jih přes Vídeň, Graz, Villach, Udine, Veronu a Bergamo. Vzdálenost bude v obou případech prakticky totožná kolem 1.030 km, tedy cca 2.850 Kč za benzín. 

Nezapomeňte také na dálniční poplatky. V Rakousku zaplatíte za 10denní známku 9,20 €, ve Švýcarsku se prodávají pouze roční známky za 40 franků. Navíc nezapomeňte na separátní placení za průjezd Bernardského tunelu ve výši 31,20 CHF. V Itálii se pak platí mýtné u mýtných bran, nikoliv dálniční známky. Při cestě přes Vídeň a Graz zaplatíte na mýtném v Itálii cca 35 €. Naopak při cestě přes Švýcarsko se vyhnete jak italským, tak rakouským poplatkům.

Jak cestovat okolo Lago di Como

Auto 

Pokud jste dorazili na místo vlastním nebo zapůjčeným automobilem, můžete se jednoduše přepravovat, kam jen se vám zlíbí. Určitě se ale i tak vydejte na plavbu lodí, byla by škoda ochudit se o tento jedinečný zážitek. 

Lodě a trajekty 

Nejlepším způsobem, jak poznat jezero, je samozřejmě jízda na lodi. Je dobré vědět, že se lodní doprava na jezeře dělí na veřejnou a soukromou. Je jen na vás, kterou z nich zvolíte, ale dá rozum, že veřejná doprava bude k vašemu rozpočtu o dost šetrnější. 

Veřejná lodní doprava 

Veřejnou lodní dopravu zajišťuje společnost Navigazione Laghi, jejíž flotila se skládá z trajektů, motorových lodí a křídlových člunů. 

Motorové lodě: Motorové lodě operují na dvou hlavních trasách: Como-Colico a Lecco-Bellagio. 

Jednosměrná jízdenka se pohybuje od 2,5 do 12,6 euro za dospělou osobu v závislosti na vzdálenosti. Pokud plánujete podnikat tutéž cestu vícekrát, zvažte nákup jednodenní či šestidenní zvýhodněné palubenky.  

  • Jednodenní/šestidenní pass vám umožňuje neomezené cestování na vámi zvolené trase. Pass je nepřenosný, je vystaven vždy na jednu osobu a nevztahuje se na noční plavby. 
  • Jednodenní pass na trase Como-Bellagio/Lecco-Bellagio: 23,3 euro/19,4 euro 
  • Šestidenní pass na trase Como-Bellagio: 69,9 euro 

Tip: Pokud si cestu naplánujete předem, můžete stihnout navštívit 2–3 města v jediný den. Začněte v městečku Como brzy ráno, po poledni se přesuňte do Bellagia a poté nasedněte na loď do Tremezza, odkud vyrazte zpět do Coma na chutnou večeři. 

Křídlové čluny: Křídlové čluny jsou nejrychlejším způsobem přepravy po jezeře, což se odráží i na jejich ceně. Při přepravě křídlovými čluny je třeba vždy zaplatit příplatek za „speed service“, který činí 1,4–4,9 euro podle finální destinace. 

Trajekty: Pokud cestujete automobilem, trajekt je pro vás jednoznačně nejlepší volbou. Trajekty spojují pouze centrální města na jezeře jako Bellagio, Varenna, Menaggio a Cadenabbia. Cena za plavbu na trajektu stojí 4,6 euro na osobu. Pokud přepravujete kromě sebe také svůj automobil, je třeba počítat také s příplatkem za auto. Průměrná cena za přepravu páru včetně automobilu se pohybuje kolem 15 euro. 

Lístky: Lístky na loď doporučujeme zakoupit předem v některé z kanceláří v přístavu. Bez přirážky mohou zakoupit lístek přímo na palubě pouze hendikepované osoby nebo pokud se v přístavu nenachází žádná prodejna lístků. 

Více informací o jednotlivých trasách a jízdních řádech naleznete na: www.navigazionelaghi.it. 

Veřejná doprava 

Kolem jezera operuje hned několik dopravních společností, které zajišťují spolehlivou veřejnou dopravu pro místní a turisty. Cena lístků se odvíjí od vzdálenosti, kterou urazíte. V rámci šetření doporučujeme zakoupení lístku předem v některé z mnoha trafik a novinových stánků. 

Autobusová společnost ASF Autolinee zprostředkovává městskou a meziměstskou dopravu pro město Como a jeho okolí. Como spojuje s městy na západní straně jezera jako Argegno, Bellagio, Cernobbio, Tremezzina a mnoha dalšími. Pro více informací jděte na: www.asfautolinee.it/en 

Tip! ASF spustilo mobilní aplikaci Arriva ASF, kterou si zdarma můžete stáhnout do svých smartphonů. Pro více informací klikněte na: www.asfautolinee.it/en

Východ jezera obsluhují autobusy společnosti Linee Lecco. Turisty nejvyhledávanějším spojem jsou autobusy z Lecca do Bellagia. Jednosměrná jízdenka se pohybuje od 1,5 do 2,8 euro v závislosti na vzdálenosti finální destinace. Pro podrobnější informace navštivte: www.lineelecco.it.  

Vlak 

Hlavní železniční trať z Bergama k Lago di Como vede do městečka Como a Lecco, odkud pokračují další regionální spoje i do několika dalších menších měst. Na rozdíl od autobusové a lodní dopravy však železniční síť není tak hustá a doporučujeme využít raději výše zmíněné způsoby dopravy.  

Informace o cenách a spojích naleznete na: www.trenitalia.com nebo www.trenord.it.

Tip! Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci Trenord, kde můžete jednoduše naplánovat svou cestu a rovnou zakoupit e-jízdenky. 

Taxi 

Taxíky tu charakterizují dvě věci: bílá barva a vysoká cena. Za krátký přesun po městě počítejte se zhruba 10–15 eury. 

Chystáš se k Lago di Como?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.