Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Akamas

Národní park, Údolí, Pobřeží, Písčitá pláž

Akamas National Park

Tento národní park na samém severozápadním cípu ostrova je jedno z nejkouzelnějších míst na Kypru. Nadchne vás divoká příroda, skalnaté členitým pobřeží s četným převisy a mořskými tůněmi, holé skaliny mysu Arnaoutis, které směrem do vnitrozemí přecházejí v hluboké hustě zalesněné kaňony a rokle s potoky či malými vodopády. Celá oblast je vyhlášena národním parkem a její název odkazuje na syna Thésea, hrdiny Trojské války.

Ubytování v regionu Akamas

Všechna místa národního parku jsou přístupná zdarma.

Afroditiny lázně a Modrá laguna

K nejznámější atrakci národního parku patří malá přírodní tůně v hlubokém lese jen pár desítek metrů od pobřeží. Právě zde, v Baths of Aphrodite - Afroditiných lázních, se podle bájné legendy měla setkat řecká bohyně lásky Afrodité s Adónisem. Od Afroditiných lázní se můžete vydat po značených turistických stezkách dál:

  • Po pobřeží asi 3,5 km k Modré laguně, krásné malé zátoce s průzračně čistou vodou, kde se lze i vykoupat
  • Vylézt po velmi strmých stezkách na náhorní plošinu (cca 1,5 km), odkud se naskytnou dechberoucí pohledy na cíp poloostrova Akamas
  • Mapa turistických tras u Afroditiných lázní – en.mapy.cz

Kaňon Avakas

Na západním pobřeží a v jižní části národního parku si nenechte ujít návštěvu tří hlubokých soutěsek s téměř kolmými stěnami. Po dnu kaňonů však vedou turistické stezky, které zvládnou i méně trénovaní cestovatelé.

Nejznámějším kaňonem je rokle Avakas, kterou vede asi 2 km cesta (jedním směrem) během níž budete kromě strmých skal obdivovat i bohatou flóru i s několika endemickými druhy rostlin, které nerostou nikde jinde na světě.

Pláž Lara

V nejodlehlejší části národního parku na západním pobřeží navštivte takřka opuštěnou krásnou 200 metrů dlouhou Lara Beach v mírné zátoce. Nádherně čisté moře, jemný žlutý písek i minimum návštěvníků dávají dohromady ideální podmínky pro strávení klidného dne s koupáním a sluněním.

Ubytování

Protože národní park má rozlohu kolem 250 km2 a spoustu zajímavých míst, vyplatí se poblíž něj alespoň 1 až 2 noci přespat. Nejbližšími městy s ubytování jsou Polis Chrysochous, Neo Chorio nebo Peyia. Daleko není ale ani 25 km vzdálený Paphos.

Doprava

Chcete-li navštívit všechna zajímavá místa NP Akamas, auto bude rozhodně nejlepším řešením. Všechna parkoviště u významných atrakcí jsou zdarma.

Na většinu zajímavých míst se ale dostanete i autobusem, byť budete závislí na jízdních řádech. Všechny jízdenky stojí vždy 1,50 EUR / jedna jízda. 

  • Linka 645: Paphos - Polis Chrysochous (jednou za hodinu)
  • Linka 622: Polis Chysochous - Baths of Aphrodite (Afroditiny lázně) (jednou za hodinu)
  • Linka 616: Coral Bay - Agios Georgios Pegeias, cca 2 km od soutěsky Avakas

Mapa zajímavých míst v NP Akamas

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.