Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Paphos

Turistické město, Písčitá pláž, Archeologické naleziště

Paphos

Největší město a letovisko západního Kypru Paphos (řecky psané jako Pafos) je spolu s Larnakou jeden ze dvou hlavních výchozích bodů díky svému mezinárodnímu letišti Paphos PFO.

Hotely a ubytování - Paphos

Město je zapsané na seznamu UNESCO díky svým bohatým antickým pozůstatkům, ale na své si přijdou i milovníci pláží a koupání. Paphos a jeho okolí totiž patří k nejlepším plážovým destinacím na Kypru.

Pláže a koupání

Protože historické centrum Pafosu leží asi 1 km od moře, prakticky přímo ve městě můžete zažít nádherné koupání s přírodními kulisami členitého velmi členitého skalnatého pobřeží, a to bez ruchu velkoměsta, které je však doslova za rohem. Mezi nejlepší pláže ve městě patří:

 • Venus Beach – nádherná přírodní pláž s kamenitým pobřežím, samotnou pláž však pokrývá jemný zlatavý písek. Přilehlý resort nabízí půjčení lehátek a slunečníků i pro širokou veřejnost. Přidanou hodnotou pláže je tyrkysově průzračná voda a klidní prostředí (poloha na google.com/maps). Jezdí sem autobus 615.
 • Lighthouse Beach – osamocená prostorná pláž s jemným bílým pískem na kraji města poblíž majáku je ideálním místem pro pozorování západů Slunce a klidný den u moře (poloha na google.com/maps). Jezdí sem autobus 615.
 • Kato Paphos – jižní část města nazvaná jako Kato Pafos je centrem větších hotelů a resortů a malých městských pláží oddělených kamennými moly. Některé pláže pokrývá jemný světlý písek, jiné jsou uměle vybudované na betonových plochách stíněných palmami. Středisko Kato Paphos je ideální pro milovníky denního i nočního života (poloha na google.com/maps). Přes Kato Papshos projíždí většina autobusových linek MHD.
 • Geroskipou Beach – nejjižnější pafoská pláž je zároveň jednou z nejdelších a je zcela veřejná. Nejsou zde žádné vyčleněné prostory pro hotely tak, jako u výše zmíněných pláží (poloha na google.com/maps). Jezdí sem autobusy 606 a 611

Další velmi známé pláže leží nedaleko za hranicemi města a zpracovali jsme pro ně samostatné miniprůvodce: pláž Coral Bay a pláž Petra tou Romiou.

Památky a zajímavosti

Mezi zdaleka nejvýznamnější památky na celém Kypru, díky kterým je Pafos zapsán na seznam UNESCO, se řadí četné a zachovalé pozůstatky antického Řecka, pro které jsme taktéž zpracovali speciální miniprůvodce:

 • Nea Pafos – archeologické naleziště celého antického města
 • Tombs of the Kings – pohřebiště vytesané do skály, které sloužily zejména v helénistickém a románském období

K dalším významným památkám v Paphosu se řadí například:

 • Benátská pevnost – středověký hrad chránící vjezd do přístavu, původně byzantský, později přestavěný v 16. století za Benátské republiky, vstup za 2,50 EUR
 • Kostel Agioi Anargyroi – největší kostel v Paphosu a významná dominanta města je postaven v nádherném byzantském stylu a pochází z roku 1649, vstup zdarma
 • Řecko-římské divadlo – amfiteátr mezi přístavem a kostele Agioi Anargyroi přístupný zdarma

Ubytování Paphos

Město Paphos nabízí asi největší koncentraci ubytovacích kapacit na celém Kypru. Soukromé apartmány pořídíte mimo sezonu už od 35 EUR na noc pro 2, zatímco klasické hotely cca od 45 EUR. V sezoně ceny stoupají až o 50%.

Paphos je také domov největšího počtu plážových resortů a luxusních hotelů na Kypru, kde ceny za noc ve dvoulůžkovém pokoji začínají v létě cca na 125 EUR.

Doprava

MHD v Paphosu zajišťuje asi 15 frekventovaných linek dopravního podniku OSYPA.

Jízdenka na jednu jízdu stojí 2 EUR, v noci na 3 EUR a celodenní stojí 6,50 EUR. Lístek koupíte v hotovosti u řidiče, případně i kartou v pokladně na autobusovém nádraží u přístavu (Harbour), nebo u obou hlavních stanic v centru (Market a Karavella).

Nejfrekventovanější linky jezdí jednou za 10-20 minut. Využijete hlavně tyto spoje:

 • Přístav - centrum: linky 603 (delší trasa - cca 15 minut), 610, 618 (kratší trasy - cca 10 minut)
 • Přístav - Hrobky králů - Coral Bay: 615
 • Přístav - pláže Kato Paphos - pláže Geroskipou: 606, 611
 • Centrum - pláže Kato Paphos - pláže Geroskipou: 601

Platí zde i celodenní jízdenka za 15 EUR na všechny veřejné autobusové spoje na Kypru, včetně dálkových.

Meziměstská autobusová doprava je jednoduchá na orientaci. Veřejné spoje zde provozuje jediná společnost InterCity Buses se svými zelenými autobusy. Z Laranky jezdí na těchto trasách:

 • Larnaca (jízdní řád: intercity-buses.com/larnaca) – 7 EUR jednosměrně, 13 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Nikósie (jízdní řád: intercity-buses.com/nicosia) –  7 EUR jednosměrně, 13 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Ayia Napa, Protaras (jízdní řád: intercity-buses.com/ayia-napa) – 9 EUR jednosměrně, 14 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Limassol (jízdní řád: intercity-buses.com/limassol) – 4 EUR jednosměrně, 7 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Polis Chrysochous – autobus 645, jízdenka za 2 EUR

Hlavní autobusové nádraží Karavella leží na tomto místě (poloha na en.mapy.cz).

Detailní informace o autobusech či půjčení auta najdete v kapitole Doprava na Kypru.

Parkování v Paphosu je relativně bezproblémové. Ve městě je mnoho bezplatných parkovišť u významných památek, kde je nejlepší zastavit. Nedoporučujeme naopak parkovat běžně na ulicích.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 18. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.