Kypr

29 míst co vidět na Kypru

Paphos

Paphos

Největší město a letovisko západního Kypru Paphos (česky taky někdy psané jako Pafos) je spolu s Larnakou jeden ze dvou hlavních výchozích bodů díky svému mezinárodnímu letišti. Město je zapsané na seznamu UNESCO díky svým bohatým antickým pozůstatkům, ale na své si přijdou i milovníci pláží a koupání. Paphos a jeho okolí totiž patří k nejlepším plážovým destinacím na Kypru.

Dovolená Kypr - nabídka zájezdů

Pláže a koupání

Protože historické centrum Pafosu leží asi 1 km od moře, prakticky přímo ve městě můžete zažít nádherné koupání s přírodními kulisami členitého velmi členitého skalnatého pobřeží, a to bez ruchu velkoměsta, které je však doslova za rohem. Mezi nejlepší pláže ve městě patří:

 • Venus Beach – nádherná přírodní pláž s kamenitým pobřežím, samotnou pláž však pokrývá jemný zlatavý písek. Přilehlý resort nabízí půjčení lehátek a slunečníků i pro širokou veřejnost. Přidanou hodnotou pláže je tyrkysově průzračná voda a klidní prostředí (mapa pláže). Jezdí sem autobus 615.
 • Lighthouse Beach – osamocená prostorná pláž s jemným bílým pískem na kraji města poblíž majáku je ideálním místem pro pozorování západů Slunce a klidný den u moře (mapa pláže). Jezdí sem autobus 615.
 • Pláže v Kato Paphos – jižní část města nazvaná jako Kato Pafos je centrem větších hotelů a resortů a malých městských pláží oddělených kamennými moly. Některé pláže pokrývá jemný světlý písek, jiné jsou uměle vybudované na betonových plochách stíněných palmami. Středisko Kato Paphos je ideální pro milovníky denního i nočního života (mapa pláží). Přes Kato Papshos projíždí většina autobusových linek MHD.
 • Riccos (Geroskipou) Beach – nejjižnější pafoskou pláž si zamilují milovníci letadel, nachází se totiž nedaleko prahu přistávací dráhy místního letiště (mapa pláže). Jezdí sem autobus 606 a 611

Další velmi známé pláže leží nedaleko za hranicemi města a zpracovali jsme pro ně samostatné miniprůvodce: pláž Coral Bay a pláž Petra tou Romiou (Afroditina pláž).

Památky a zajímavosti

Mezi zdaleka nejvýznamnější památky na celém Kypru, díky kterým je Pafos zapsán na seznam UNESCO, se řadí četné a zachovalé pozůstatky antického Řecka, pro které jsme taktéž zpracovali speciální miniprůvodce:

K dalším významným památkám v Paphosu se řadí například:

 • Benátská pevnost – středověký hrad chránící vjezd do přístavu, původně byzantský, později přestavěný v 16. století za Benátské republiky
 • Kostel Agioi Anargyroi – největší kostel v Paphosu a významná dominanta města je postaven v nádherném byzantském stylu a pochází z roku 1649

Ubytování Paphos

Město Paphos nabízí asi největší koncentraci ubytovacích kapacit na celém Kypru. Soukromé apartmány pořídíte mimo sezonu už od 800 Kč na noc pro 2, zatímco klasické hotely cca od 1 000 Kč. V sezoně ceny stoupají až o 50%.

Paphos je také domov největšího počtu plážových resortů a luxusních hotelů na Kypru, kde ceny za noc ve dvoulůžkovém pokoji začínají v létě cca na 3 000 Kč.

Hotely a ubytování Paphos

Doprava

MHD v Paphosu zajišťuje asi 15 frekventovaných linek dopravního podniku OSYPA. Jízdenka na jednu jízdu vyjde na 1,50 EUR, v noci na 2,50 EUR a celodenní stojí 5 EUR

Platí zde i celodenní jízdenka za 15 EUR na všechny veřejné autobusové spoje na Kypru, včetně dálkových.

Meziměstská autobusová doprava je jednoduchá na orientaci. Veřejné spoje zde provozuje jediná společnost InterCity Buses se svými zelenými autobusy. Z Laranky jezdí na těchto trasách:

 • Larnaca (jízdní řád) – 7 EUR jednosměrně, 13 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Nikósie (jízdní řád) –  7 EUR jednosměrně, 13 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Ayia Napa a Protaras (jízdní řád) – 9 EUR jednosměrně, 14 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Limassol (jízdní řád) – 4 EUR jednosměrně, 7 EUR celodenní lístek na danou trasu
 • Polis Chrysochous (Latsi a NP Akamas) – autobus 645, jízdenka za 1,50 EUR

Hlavní autobusové nádraží Karavella leží na tomto místě.

Detailní informace o autobusech či půjčení auta najdete v kapitole Doprava na Kypru.

Parkování v Paphosu je relativně bezproblémové. Ve městě je mnoho bezplatných parkovišť u významných památek, kde je nejlepší zastavit. Nedoporučujeme naopak parkovat běžně na ulicích.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.