Kypr
Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Ayia Napa

Letovisko, Písčitá pláž

Ayia Napa

Jedna z nejvyhledávanějších destinací na Kypru, letovisko Ayia Napa (někdy též Agia Napa), vám nabídne překrásné pláže, desítky klubů, koncerty, vodní park nebo např. výlet lodí.

Hotely a ubytování Ayia Napa

Je možné si rezervovat velké množství organizovaných výletů lodí, kde se můžete jet podívat např. na delfíny. Pro zamilované páry doporučujeme navštívit přístav, nebo se zajít podívat na most lásky (Love Bridge), který vyčnívá mezi útesy. Další možností je návštěva zábavného parku, kde si užijete např. vyhlídku z ruského kola.

Pláže a koupání

Členité pobřeží kolem Ayia Napa nabídne pláže s jemným světlým pískem po délce více než 8 km okolo celého letoviska. Pláže jsou tu a tam rozdělené fotogenickými skalisky a všechny obklopené plným zázemím v podobě barů, restaurací, půjčoven lehátek a bohatou nabídkou vodních sportů. Jaké v Ayia Napa navštívíte pláže?

  • Nissi Beach – jedna z nejznámějších pláží Kypru a celého Středomoří nabídne ideální podmínky pro rodiny s dětmi přes den i pro párty do pozdní noci. Pláž je prostorově největší ze všech v okolí Ayia Napa sepsali jsme pro ní konkrétního miniprůvodce.
  • Pantachou Beach – pláž přímo v centru města, je mj. nejsnáze dostupná veřejnou dopravou. Pantachou je nejlepší pláží pro rodiny s dětmi pro svou blízkost do centra i velmi mělké moře. Tato pláž je po Nissi nejnavštěvovanější a nejrušnější v celé oblasti.
  • Agia Thekla Beach – nejzápadnější z pláží v letovisku je vhodná pro ty, kteří nemají rádi davy lidí. Je zde klid i v hlavní sezoně zejména pro svoji odlehlost od hlavního zázemí. I zde však můžete využít všech potřebných plážových služeb.
  • Makronissos Beach – nádherná pláž spojující malý poloostrůvek s pevninou tak, že se můžete koupat z obou stran této 70 metrů dlouhé pláže. Na malém poloostrově pak můžete navštívit archeologické naleziště pohřebiště z antické doby. Makronissos Beach je prostorná pláž a sepsali jsme pro ni vlastního miniprůvodce.
  • Landa Beach – menší pěkně upravovaná pláž mezi Nissi a Makronissos ideální pro klidnější trávení dne
  • Sandy Bay (Vathia Gonia) – krásná pláž ve tvaru podkovy leží v úzké mělké zátoce chráněné před vlnami z otevřeného moře. Má nejlepší podmínky pro šnorchlování a patří mezi nejrušnější pláže v Ayaia Napa
  • Pernera Beach – malá pláž obklopená palmovým hájkem na půli cesty mezi centrem Ayia Napa a Nissi Beach. Perfektní pro klidné odpoledne s knížkou stranou hlavního dění.
  • Kermia Beach – nejvýchodnější klidná pláž asi 4 km od Ayia Napa láká všechny, kteří mají rádi klidné tiché prostředí se zázemím hotelového resortu přímo na pláži.

Atrakce a zajímavosti

Ayia Napa není jen plážovou destinací, ale může se pyšnit i nádherným přírodním okolím, stejně jako moderním zábavním parkem.

Za přírodními krásami se vydejte východně od města. Nejblíže najdete Love Bridge, Most lásky. Skalní útes vybíhající asi 20 metrů z pevniny nad moře utváří skalní bránu, na kterou můžete pohodlně dojít a pokochat se krásnými výhledy na moře.

Ještě dál směrem k východnímu cípu Kypru se rozkládá národní park Cape Greco s mořskými jeskyněmi Sea Caves. Detaily si pročtete po kliknutí na názvy.

Naopak asi 8 km západně od Ayia Napa narazíte na velký aquapark WaterWorld Themed Waterpark.

Ubytování

Ayia Napa je plážovým střediskem číslo 1 na Kypru a proto zde také můžete vybírat z bohaté nabídky ubytování všech typů. Prim hrají levné apartmánové komplexy s cenami kolem 55 EUR na noc za studio a také velké hotelové resorty přímo u pláže, které pořídíte v sezoně od cca 115 EUR za noc pro 2.

Hotely a ubytování Ayia Napa

Pro snadnější orientaci přinášíme tipy na konkrétní ubytování:

Doprava

Zamíříte-li do Ayia Napy půjčeným autem, snadno sem trefíte přímo z Larnaky, která je vzdálená 44 km po pohodlné dálnici. Značená na "Ayia Napa" se objevuje už v Larnace a prakticky není možné zabloudit. Většina veřejných parkovišť u pláží je zdarma.

Porovnat ceny autopůjčoven na Kypru

Meziměstskou dopravu zajišťují autobusy Inter City z těchto destinací.

Lokální autobusy zajišťuje společnost OSEA. Jedna jízdenka stojí 1,50 EUR, celodenní lístek na MHD v Ayia Napa a okolí (společnost OSEA) vyjde na 5 EUR. Lístky koupíte u řidiče pouze v hotovosti.

Využít zde můžete i celodenní jízdenku za 15 EUR platnou na všech meziměstských spojích na Kypru a všech MHD ve městech Larnaka, Nikósia, Paphos, Limassol a v regionu Famagusta, kam spadá i Ayia Napa.

Seznam a mapa všech autobusových linek Ayia Napa: osea.com.cy/en/bus-routes.

Na hlavní trase od aquparku WaterWorld přes Nissi Beach, centrum města, Cape Greco až do sousedního letoviska Protaras využijete linky 101 a 102, které jezdí jednou za hodinu. Na mnoha úsecích však spojení posilují další lokální linky, takže obvykle na autobus v rámci Ayia Napa nebudete čekat déle než 20 minut.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.