Zpět na seznam míst co vidět na Madeiře
Encumeada

Encumeada

Horské sedlo Encumeada v nadmořské výšce 1 008 metrů leží takřka přesně uprostřed ostrova Madeiry a je výchozím bodem pro několik turistických tras. Ze sedla, na nějž se pohodlně dostanete po silnici autem, se naskytnou úchvatné výhledy na severní i jižní pobřeží Madeiry, stejně jako na nejvyšší vrcholy centrálního madeirského pohoří.

V sedle se můžete občerstvit v příjemné hospůdce a vyrazit na následující trasy:

  • Levada das Rabacas + Levada do Norte – celkem 3,6 km dlouhá trasa (jedním směrem) vás provede po krátkém úseku Levády do Norte v okolí Encumeady a krátké levádě das Rabacas s dechberoucími výhledy na jižní pobřeží a hluboká údolí. Trasa není obtížná a je vhodná pro každého, viz mapa.
  • Levada do Norte + trasa PR17 – přes 6 km náročnější trasa kombinující cestu podél aktivní levády a staré levády bez vody. Kvůli cestě 500 metrů dlouhým tunelem je nutná baterka. Návrat pouze stejnou cestou zpět, viz mapa trasy.
  • Levada da Serra – krásná 4,5 km dlouhá a poměrně opuštěná leváda, na které není moc turistů. Začíná zhruba 2 km po silnici nad sedlem Encumeada u malého parkoviště. Návrat pouze stejnou cestou zpět, viz mapa trasy.
  • Trek na Pico Ruivo – náročný přes 10 km (jedním směrem) dlouhý trek PR21 vás zavede nádhernou neporušenou krajinou centrálního pohoří až na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo. Cesta tam a zpět se nedá zvládnout v jeden den a je nutné nocovat v přírodě, viz mapa trasy.
  • Caminho Real 25 – náročná trasa vedoucí ze São Vicente přes Encumeadu směrem do vesnice Jardim da Serra opuštěnou částí hor, viz mapa trasy.

Výraznou nevýhodou Encumeady je fakt, že od roku 2020 sem nezajíždějí autobusy veřejné dopravy. Všechny jezdí dlouhým tunelem pod sedlem a nejbližší zastávka se nachází hluboko pod sedlem v 5 km vzdálené vesnici Serra de Água. Proto všechny treky, které začínají na Encumeadě, je nutné jít tam a zpět stejnou cestou.

Ubytování

Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku a chtěli byste využít několik tras z Encumeady, ubytujte se na 2-3 noci v blízkosti horského sedla. Nejbližším hotelem je 1,5 km vzdálený krásný hotel Casinhas da Laurissilva s příznivými cenami okolo 1 000 Kč za noc pro 2.

Největší výběr ubytování pak poskytne 10 km město São Vicente - podívejte se na seznam všech ubytování.

  • Naviguj: 32.7545, -17.0199

Další místa na Madeiře

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu