Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Encumeada

Příroda

Encumeada

Horské sedlo Encumeada v nadmořské výšce 1 008 metrů leží takřka přesně uprostřed ostrova Madeiry a je výchozím bodem pro několik turistických tras. Ze sedla, na nějž se pohodlně dostanete po silnici autem, se naskytnou úchvatné výhledy na severní i jižní pobřeží Madeiry, stejně jako na nejvyšší vrcholy centrálního madeirského pohoří.

V sedle se můžete občerstvit v příjemné hospůdce a vyrazit na následující trasy:

  • Levada das Rabacas + Levada do Norte – celkem 3,6 km dlouhá trasa (jedním směrem) vás provede po krátkém úseku Levády do Norte v okolí Encumeady a krátké levádě das Rabacas s dechberoucími výhledy na jižní pobřeží a hluboká údolí. Trasa není obtížná a je vhodná pro každého, viz mapa.
  • Levada do Norte + trasa PR17 – přes 6 km náročnější trasa kombinující cestu podél aktivní levády a staré levády bez vody. Kvůli cestě 500 metrů dlouhým tunelem je nutná baterka. Návrat pouze stejnou cestou zpět, viz mapa trasy.
  • Levada da Serra – krásná 4,5 km dlouhá a poměrně opuštěná leváda, na které není moc turistů. Začíná zhruba 2 km po silnici nad sedlem Encumeada u malého parkoviště. Návrat pouze stejnou cestou zpět, viz mapa trasy.
  • Trek na Pico Ruivo – náročný přes 10 km (jedním směrem) dlouhý trek PR21 vás zavede nádhernou neporušenou krajinou centrálního pohoří až na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo. Cesta tam a zpět se nedá zvládnout v jeden den a je nutné nocovat v přírodě, viz mapa trasy.
  • Caminho Real 25 – náročná trasa vedoucí ze São Vicente přes Encumeadu směrem do vesnice Jardim da Serra opuštěnou částí hor, viz mapa trasy.

Ubytování

Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku a chtěli byste využít několik tras z Encumeady, ubytujte se na 2-3 noci v blízkosti horského sedla. Nejbližším hotelem je 1,5 km vzdálený krásný hotel Casinhas da Laurissilva s příznivými cenami okolo 1 000 Kč za noc pro 2.

Největší výběr ubytování pak poskytne 10 km město São Vicente - podívejte se na seznam všech ubytování.

Jak se sem dostat

Nejpohodlnější formou dopravy je auto, kterým můžete na Encumeadu dojet po scénické silnici stoupající v mnoha serpentinách z jižního i severního pobřeží. Nahoře pak můžete zaparkovat na několika bezplatných parkovištích.

Na Encumeadu lze opět dojet i autobusem 1x denně z Funchalu, Ribeira Brava, Serra da Água. Dopravu obstarávají autobusy Rodoeste v ranních hodinách z Funchalu a odpoledních zpět.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 24. 02. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Honza
před rokem

Výraznou nevýhodou Encumeady je fakt, že od roku 2020 sem nezajíždějí autobusy veřejné dopravy. Všechny jezdí dlouhým tunelem pod sedlem a nejbližší zastávka se nachází hluboko pod sedlem v 5 km vzdálené vesnici Serra de Água. Proto všechny treky, které začínají na Encumeadě, je nutné jít tam a zpět stejnou cestou.

neni pravda

https://www.rodoeste.com.pt/asse...0JORGE.pdf

tunel encumeada jezdi dole, nahore encumeada, tj. kazdy den 9:25 smer sao vicente, 16:00 smer funchal

zastavka je tady: https://mapy.cz/s/junehebeta jeli jsme jim ani ne pred mesicem, smer funchal

bohuzel rodoeste ma klasicky zpozdeni, takze prijizdi klidne i 15min pozdej, ale i klidne driv....