Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Pico Ruivo

Pico Ruivo

Pico Ruivo (v překladu "Červený vrch") je s výškou 1 862 m n. m. nejvyšším vrcholem Madeiry a třetí nejvyšší horou Portugalska. Občas se můžete setkat s prodlouženým názvem Pico Ruivo de Santana podle okresu, kde leží. Na vrcholu je vybudovaná kamenná vyhlídková plošina s 360° výhledy, kdy za dobré viditelnosti je vidět přes celou Madeiru. Často se však Pico Ruivo nachází nad mraky a vy si tak užijete přízračné podívané na okolní vrcholky vystupující z mraků. Mírně větší pravděpodobnost oblačnosti zde bývá v odpoledních hodinách.

Těsně pod vrcholem stojí turistická chata s občerstvením a pramenem vody zdarma.

Výstup na Pico Ruivo – varianty trasy

Přístup na vrchol je možný hned ze 4 stran. Nejkratší měří (tam i zpět dohromady) cca 5,5 km, nejdelší pak přes 20 km. Podívejme se na detailnější popis variant řazených od nejkratší po nejdelší. Ať už zvolíte jakoukoliv trasu, vezměte si pevnou obuv, přibalte minimálně bundu proti deště a vybavte se dostatkem vody!

Achada do Teixeira (parkoviště) – Pico Ruivo

Nejkratší a nejpohodlnější cesta vede od parkoviště na vrcholu kopce Achada de Teixeira. Jedním směrem měří asi 2,8 km a celá vede po upraveném chodníku. Ze všech tras je sice "nejnudnější", ale i tak se naskytnou krásné výhledy na okolní hory. Tato trasa je nejjednodušší.

 • Převýšení: při cestě tam cca 375 metrů stoupání, 160 metrů klesání
 • Vzdálenost: 2,8 km jedním směrem
 • Čas: cca 1,5 hodiny tam + 1 hodina zpět
 • Náročnost: střední až nízká
 • Mapa trasy

Na parkoviště ve výšce 1590 metrů se dostanete autem po normální silnici z obce Santana na severovýchodě Madeiry, za parkování se neplatí žádný poplatek. Autobusem se sem nedostanete.

Pico do Arieiro – Pico Ruivo (PR1)

Hřebenovka z 1 818 metrů vysoké hory Pico do Aireiro je nejoblíbenější variantou trasy a podle nás taky nejkrásnější. Trasa po celé délce vede po značené cestě PR 1, je upravena a má charakter kamenného chodníku, nicméně jsou zde trochu náročnější pasáže. Každopádně by tuto cestu měl zvládnout i průměrně trénovaný turista. Cestou se vám naskytnou místy až nadpozemské pohledy na hory i do údolí, cesta je na některých místech dokonce vytesaná do tunelů pro pěší a klikatí se po strmých úbočích. Naprostá většina trasy je zajištěna zábradlím v místech, kde je potřeba.

 • Převýšení: při cestě tam cca 880 metrů stoupání, 820 metrů klesání
 • Vzdálenost: 5,3 km jedním směrem
 • Čas: cca 3,5 hodiny tam + 3,5 hodiny zpět
 • Náročnost: velká
 • Mapa trasy

Na začátku trasy na Pico do Areeiro je velké bezplatné parkoviště a restaurace. Autobusem se sem nedostanete.

Vereda da Ilha (PR1.1)

Tasa s vesničky Ilha je výškově velmi náročná s velkým převýšením. Při dobré fyzičce se dá zvládnout i během jednoho dne. Vede konstantně do kopce, nejprve krásným lesem, po té s úchvatnými výhledy na hory. Začátek trasy leží poblíž zastávky autobusu číslo 103 jezdícího z Funchalu, Santany a Sao Jorge, nicméně jízdní řád je nastaven tak, že se v rámci jednoho dne nestihnete vrátit (výstup i sestup dohromady by musel trvat méně než 7 hodin, což je na hranicích schopností).

 • Převýšení: při cestě tam cca 1 517 metrů stoupání, 190 metrů klesání
 • Vzdálenost: 7,6 km jedním směrem
 • Čas: cca 5,5 hodiny tam + 2,5 hodiny zpět
 • Náročnost: velká až extrémní
 • Mapa trasy

Boca da Encumeada – Pico Ruivo (PR21)

Zdaleka nejnáročnější trasa, kterou není možné zdolat bez přespání. Nabízí komplexní turistický zážitek nádhernou krajinou hor, roklí, soutěsek a hlubokých zalesněných údolí. Začíná v nejvýše položeném silničním sedle Madeiry (1 009 metrů) Boca da Encumeada, kam nově již nezajíždí veřejná doprava (všechny autobusy jezdí tunelem pod sedlem). Je zde ale velké bezplatné parkoviště a 2 kavárny.

 • Převýšení: při cestě tam cca 1 750 metrů stoupání, 970 metrů klesání
 • Vzdálenost: 10 km jedním směrem
 • Čas: cca 6,5 až 7,5 hodiny tam + 5 hodin zpět
 • Náročnost: extrémní (nutnost nocování)
 • Mapa trasy

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 13. 04. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 2 měs

Údaje o převýšení jsou značně nadsazené. Ani mapy.cz, které na Madeiře převýšení nadsazují, neukazují tolik. U PR1 je to ve směru na Pico Ruivo asi kolem 450 m za cestu tam.

U PR21 (pro mě nejkrásnější úsek treku na Madeiře a jeden z nejkrásnějších úseků treků na světě, co jsem šel) je to z Boca da Encumeada ve směru na Pico Ruivo něco přes 1000 m převýšení za cestu tam. Délka je 11 km k odbočce na Pico Ruivo tj. 11,3 km celkem (a dalších 200 m odbočka k chatě, kde je voda, WC a prodej nápojů atd.)

S hodnocením jako extrémní bych souhlasil, pokud by to někdo chtěl jít jako 1denní túru z Encumeady tam a zpět. Jinak je obtížnost cesty v pohodě. Kdo to nejde jako součást vícedenního přechodu ostrova a nechce stanovat (není snadné najít místo na stan a pokud je, bude v sezóně asi plno), může jít za pomoci taxi z Texeiry a pak použít taxi z Encumeady nebo při včasném startu i autobus do Funchalu. Na Encumeadu jezdí autobusy, ale jen několik denně (např. v 9,30 h. z jihu na sever a v 16 h. ze severu na jih).

Chce to vzít si dost vody, protože ta je jen u chaty pod Pico Ruivo (v květnu pramen vyschl a po silném dešti v červnu zase byla, takže to není spolehlivé) a asi 2,5 km od Encumeady, kde vytéká pramen ze skály (špatně se nabírá, chce to použít třeba alobal od čokolády pro přesměrování vody do hrdla láhve). Na Encumeadě se dá i najíst v restauraci.