Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Rabaçal

Příroda

Rabacal

Rabaçal je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Madeiře pro pěší turistiku a jednou z hlavních levádových oblastí. Leží v místě, kde se plochá a strohá náhorní plošina s nízkou vegetací postupně propadá do hlubokých údolí porostlých původními vavřínovými lesy a táhne se cca 20 km severozápadním směrem až k oceánu. Rabaçal je velmi vlhkým místem, kde pramení mnoho vodních toků, které se nakonec spojí v nejdelší madeirskou řeku Ribeira da Janela.

Začíná zde mnoho oblíbených tras, z nich 2 patří k nejznámějším na Madeiře:

  • Levada do Risco – cesta k jednomu z nejvyšších vodopádů na Madeiře (přes 100 metrů)
  • Levada das 25 Fontes – cesta k soustavě malých vodopádů, kterých je 25

Celkem však v oblasti Rabaçalu začíná více než 8 různých tras, většinou kratších skrz husté zelené lesy a poměrně velkými převýšeními. Trasy jsou však často upravené do turistických chodníčků, a tak nemusí být chůze tak náročná.

Doprava

Hlavní parkoviště (zdarma) leží na vnitrozemské silnici ER 105 spojující horské sedlo Encumeada s městem Porto Moniz, viz mapa. Původně se dalo sjet až k lesní hájence, ve které je dnes občerstvení s kavárnou, to však už není možné a vás tak čeká od parkoviště k východišti hlavních levád ještě 2 km (jedním směrem) cesta po asfaltce. Z parkoviště k hájence jezdí kyvadlový mikrobus za 3 EUR jedním směrem, resp. 5 EUR zpáteční.

Dostanete se sem i po silnici ER 211 z letoviska Calheta, která na některých mapách není značená, avšak je normálně sjízdná pro všechny typy aut. Vzdálenost z Funchalu k parkovišti je asi 42 km, z Porto Moniz 24 km a z Calhety cca 12 km.

Veřejná doprava k turistickým trasám nezajíždí, ač se na mapách zobrazují autobusové zastávky. Jedinou možností, jak se sem dostat bez auta, je stopování.

Ubytování

Přímo na Rabaçalu žádné ubytování nenajdete. Nejbližšími většími a známými městy s bohatší nabídkou hotelů i apartmánů jsou Calheta a Porto Moniz.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 24. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.