Zpět na seznam míst co vidět na Madeiře
Caldeirao Verde

Levada Caldeirão Verde

Chcete-li poznat opravdovou Madeiru a její ryzí původní přírodu, výprava po stezce kolem levády Caldeirão Verde, která navazuje ještě na krátkou levádu Caldeirão do Inferno, je takřka nutností. Čeká vás trek magickou krajinou severního úbočí nejvyšších madeirských hor, celou dobu se budete pohybovat ve výškách mezi 800 a 1220 metry. Stezka po celou dobu také vede podél zavlažovacího kanálu, zprvu je dost široká, ale místy velmi úzká. Vyloženě nebezpečná místa však na trase nejsou, nicméně nutností je čelovka nebo baterka, protože leváda několikrát překonává kratší tunely.

Cesta vede skrz husté smíšené a původní vavřínové lesy a odměnou na konci trasy budou úchvatné přírodní "kotle" - kruhová údolí s takřka kolmými skalními stěnami, do kterých vedou jen úzké rokliny s levádami a padají do nich malé vodopády vytvářející idylická jezírka. Většina turistů končí výlet u prvního z "kotlů" - Caldeirão Verde.

Byla by však chyba vzdát se a nepokračovat dál do Caldeirão do Inferno, který je ještě magičtější mj. i proto, že do něj dojde jen málo turistů. Cesta mezi těmito dvěma kotly je však trochu náročnější a hůř značená. Zejména po krátkém výstupu schody je trochu zmatečné rozcestí se třemi tunely. Tunel vlevo nikam nevede, rovně byste šli přes 2,5 km dlouhým tunelem pod nejvyšší horou Madeiry a vpravo je krátký tunel právě do Caldeirão do Inferno.

Jak se dostat na start

Většina průvodců a map uvádí začátek trasy v osadě Pico das Pedras na silnici vedoucí k nejvyšší hoře Pico Ruivo. Zbytečně se však připravíte o síly na přes 3,5 km dlouhém úseku ne tak záživné cesty. Lepší je začít u Casa das Queimadas, krásného venkovského stavení s doškovou střechou, u kterého je malé parkoviště. Čím dřív ráno sem přijedete, tím větší pravděpodobnost na pohodlné zaparkování budete mít. Asfaltová silnička sem vede z města Santana a není moc dobře značená. Dobře si proto před cestou nastudujte mapu trasy ze Santany k parkovišti u Casa das Queimadas.

Parametry trasy

Za prvé si připravte baterku nebo čelovku. Budete procházet několika kratšími neosvětlenými tunely (výška je vždy přes 2,5 metru a pohodlně se v nich vyhnete s protijdoucími). Za druhé počítejte, že ve vlhčím období může být leváda mírně rozvodněná a budou vás tak čekat brody - voděodolné boty jsou tedy velmi vhodné.

Úsek Casa das Queimadas – Caldeirão Verde

  • Vzdálenost: 6 km jedním směrem
  • Čas: cca 2 hodiny tam + 2 hodiny zpět
  • Náročnost: střední (především kvůli větší vzdálenosti)
  • Mapa trasy

Úsek Caldeirão Verde – Caldeirão do Inferno

  • Vzdálenost: 2,5 km jedním směrem
  • Čas: cca 1 hodina tam + 1 hodina zpět
  • Náročnost: velká (riziko vyčerpání z předchozí dlouhé trasy)
  • Mapa trasy
  • Naviguj: 32.7826, -16.9082

Další místa na Madeiře

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele matej15
matej15

Přesné převýšení i reálný čas je třeba tady:

https://walkmeguide.com/en/madei...ails-list/

U každého trailu je dole mapa která odpovídá v převýšení skutečnosti. Caldeirao Verde má celkový stoupání 93 metrů.

před 12 měs
Avatar uživatele Veronika111
Veronika111

Díky moc za užitečnou informaci, kterou jsme se řídili a potvrzuji, že Caldeirao Verde je prakticky celou dobu po rovince, až na pár schodů. Kdyby měla převýšení, jak tvrdí mapy.cz (snad 1000 metrů), asi bychom na ni nešli.

před 10 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Díky oběma, projdeme to a zakutualizujeme i ostatní :)

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele matej15
matej15

Ty údaje o převýšení jsou nesmysl, v mapy.cz to ukazuje u všech levad špatně. Konkrétně tyhle 2 levady jsou totálně rovný, jediný stoupání co stojí za řeč jsou schody mezi nima, což je tak maximálně 100 metrů, spíš méně. Časy jsou taky nadhodnocené, oficiálně tabule na začátku u Queimadas ukazuje 6,5 hodiny až na konec Inferno a zpět. My jsme to v pohodě dali za 5 hodin i se zastavkama.

před rokem
Avatar uživatele Veronika111
Veronika111

Ahoj, nemáš tedy náhodou tip, kde bych našla převýšení levád, které odpovídá skutečnosti? Mapy.cz jsou obvykle super a to i v zahraničí, takže mě překvapuje, že by údaje v nich byly špatně. Převýšení Casa das Queimadas – Caldeirão Verde ale Mapy.cz ukazují přes 900 m...

před 12 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 23 hod
Navrhni úpravu