Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Santana

Turistické město

Typické domky na Madeiře

Malé městečko Santana umístěné v zemědělské oblasti s krásně svěže zelenou krajinou leží na mírně zvlněné náhorní plošině mezi horami a oceánem. Známé je zejména typickými madeirskými domky casas de colmo, kterých se zde zachovalo několik desítek. Domečky bývají budované ze dřevěných trámů se slaměnou střechou a jejich hlavní charakteristikou je tvar do písmene "A" a barevné dveře či okenice. Zajímavostí těchto pasteveckých domků je fakt, že neměly extra pevné základy a po spasení trávy dobytkem se daly jednoduše rozmontovat a přenést na jiné místo.

Přímo v centru obce jsou tři tyto rekonstruované domky, v nichž si můžete zakoupit suvenýry. Po vesnici je jich ale roztroušeno na různých místech více, vyhraďte si hodinku času a vypravte se na procházku s cílem najít co nejvíce casas de colmo.

Nejvíce madeirských domků však najdete v místním naučném skanzenu Parque Temático Madeira. Kromě domků můžete pozorovat praktické ukázky tradičních řemesel nebo si odpočinout u hezkého jezírka. Za vstup do parku zaplatíte 9 EUR, děti do 14 let a senioři nad 65 let pak zaplatí 6 EUR. Více na webu: parquetematicodamadeira.pt

Na severním okraji Santany navštivte také přírodní rezervaci Rocha do Navio s lanovkou vedoucí z útesu hluboko dolů k oceánu.

Ubytování

Cestujete-li autem a máte rádi mírumilovnou venkovskou krajinu a božský klid, ubytujete se právě zde. Vesnička si po odpoledním odjezdu turistů žije poklidným životem, přitom však leží na hlavní okružní silnici, takže není problém cestovat.

Doprava

V centru obce přímo pod městským úřadem můžete zdarma zaparkovat v krytých garážích, stejně jako k skanzenu Parque Temático. Santana je dobře dostupná po okružní silnici, leží 42 km od Funchalu a 23 km od letiště.

Do Santany se ale snadno na výlet dostanete i autobusem. Z Funchalu jezdí do Santany autobusy linek 56 , 103 a 138 společnosti Horários do Funchal. Jízdenka stojí 2,20 EUR a informace najdete na webu horariosdofunchal.pt.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 28. 01. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.