Funchal
Madeira

29 míst co vidět na Madeiře

Ponta de São Lourenço

Cesta

Sao Lourenco

Ponta São Lourenço je úzký poloostrov poblíž města Machico a zároveň nejvýchodnějším bodem Madeiry. Oproti stálozelenému zbytku Madeiry se barva poloostrova mění s ročním obdobím. Na poloostrově totiž prší výrazně méně než na zbytku Madeiry a navíc je celoročně bičován silným větrem od oceánu, což půdu ještě více vysušuje. A tak zatímco v zimě v brzy z jara je Ponta São Lourenço pokrytý svěží zelenou trávou (vyšší vegetace zde neroste), v létě a na podzim místní krajina připomíná jiný svět, polopouště, pouště nebo spíš měsíční povrch.

Stezka PR 8

Poloostrovem vede stezka PR 8, která začíná asi 5 km za městečkem Caniçal na konci silnice s velkým bezplatným parkovištěm. Odtud již pokračuje značená a upravená stezka po hranách až 200 metrů vysokých rozervaných útesů, o něž se tříští oceánská voda, až na konec, kterým je vrcholek Pico de Furado. Z něj uvidíte ještě dál na skutečně nejvýchodnější bod Madeiry – ostrůvek Faro s majákem, na který se však nedá dostat. 

Mezi koncem poloostrova a Farolem se nachází ještě ostrůvek Cevada, na který při odlivu teoreticky lze dojít suchou nohou. Praxe je však horší, jelikož z Pico de Furado dolů k trhlině mezi pevninou a ostrovem nevede žádná schůdná stezka.

Zhruba v půlce cesty autem mezi Caniçalem a parkovištěm ještě můžete odbočit a dojet po asfaltce k vyhlídce Ponta de Rosto (na kruhovém objezdu odbočte dle směrovky "Miradouro".

Pláž Prainha

Poblíž malého přístaviště Marina da Quinta Grande asi 2 km za Caniçalem vpravo najdete malou cca 60 metrů dlouhou pláž Prainha. Je jedinou přírodně písčitou pláží na Madeiře (ostatní v Machicu a Calhetě mají písek uměle dovezený z Afriky či pevninského Portugalska). Jedná se černý jemný lávový písek, moře je zde chráněné zátokou a přímo u pláže se můžete občerstvit v malé restauraci.

Ubytování

Bydlení v blízkosti Ponta de São Lourenço zvolte v případě, že milujete netradiční výhledy z rozeklaných útesů a nemůžete se jich nabažit. Ideální délka pobytu přímo na místě bude 1-2 dny. Nejvíce ubytování nabídne městečko Caniçal, většinou levných apartmánů.

Jak se sem dostat

Autem je cesta jednoduchá. Z Funchalu pojedete po dálnici směrem na letiště, které minete a budete pokračovat až na její konec do města Caniçal (cca po 31 km). Zde už sledujte značky "Ponta de São Lourenço", které vás dovedou až k parkovišti.

Bezproblémová je i doprava autobusem. Z Funchalu jezdí přímo až na parkoviště u začátku stezky PR 8 linka 113 společnosti SAM, a to zhruba jednou za hodinu (jízdní řád). Konečná se jmenuje Baía d'Abra. Jízdenka z Funchalu stojí 3,35 EUR, z Machica nebo Caniçalu pak 1,30 EUR.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.