Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Porto da Cruz

Příroda

Porto da Cruz

Toto malé městečko na severovýchodním pobřeží Madeiry se v průvodcích příliš často neobjevuje, podle nás však neprávem. Porto da Cruz leží v divoce zvlněné krajině sevřené ze tří stran masivními útesy a horami a z té čtvrté bouřlivými vodami Atlantského oceánu. Krásné upravené městečko je sice opravdu malinké, nabízí však všechny potřebné turistické služby od ubytování přes restaurace po supermarket.

Na pobřeží můžete obdivovat zajímavé skalní převisy a útesy i malou zříceninu tvrze ze 16. století.

Penha de Águia

Na první pohled viditelnou dominantou je mohutný sopečný vrchol Penha de Águia (Orlí skála) tyčící se do výšky 589 metrů s ostrým útesem přímo do oceánu. Kopec je z velké části porostlý hustými smíšenými lesy, po jeho vnitrozemském úbočí však vede turistická stezka střední až obtížné náročnosti, která vás po 3 km zavede až do sousední vesničky Faial. Naskytnou se z ní nádherné výhledy na centrální pohoří a v závěrečné části i na Atlantik.

Pláže a koupání

Podél moře a kamenité přírodní pláže se vine hezká pobřežní promenáda, která končí u koupaliště Piscina do Porto da Cruz. Krásný uměle vybudovaný bazén dlouhý přes 60 metrů stojí přímo u moře, od kterého je oddělen pouze bezpečnostní betonovou zídkou. Je zde plné zázemí v podobě restaurace, sprch, převlékáren i toalet. Areál je otevřen denně od 10:00 do 19:00 a za vstup se platí 1,50 EUR.

Ubytování

Porto da Cruz je ideální zastávkou na 1 až 2denní pobyt během road-tripu kolem Madeiry. Vybírat můžete ze zhruba 20 ubytování od apartmánů po dva malé hotely (Vila Bela a Costa Linda). Ceny jsou příznivé a pohybují se mezi 800 a 1 200 Kč na noc pro 2.

Doprava

Porto da Cruz leží asi 33 km od Funchalu a po okružní silnici sem dojedete cca za 40 minut. Parkování ve městě je zdarma.

Autobusovou dopravu zajišťuje společnost SAM. Alespoň jednou za hodinu jezdí z Porto da Cruz autobusy linek 53 a 208 do Machica, Funchalu a Failu. Aktuální ceny jízdenek najdete na tomto odkazu.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 24. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.