Málaga

Doprava v Malaze

V této kapitole zjistíte, jak se po Málaze pohybovat veřejnou dopravou, kolik stojí jízdenky a kde je koupit.

Městské autobusy

Hlavním dopravním prostředkem v Málaze, alespoň té části, kde je nejvíce turistických památek, jsou autobusy dopravního podniku EMT Málaga. Ty brázdí ulice města na zhruba 30 linkách, které obvykle jezdí jednou za 15 minut. Většinou však jezdí pohromadě více linek, takže výsledný interval je mnohem kratší.

Přes den jezdí autobusy cca od 6:00 do půlnoci, v noci je nahrazují speciální noční linky označené vždy písmenem "N", které jezdí na 5 linkách v intervalu 30 minut.

Jízdenky na autobus

Lístek na jednu jízdu koupíte jen u řidiče a stojí 1,40 EUR. Řidič nepřijímají bankovky větší hodnoty než 5 €. Cena platí pro všechny linky (i noční) kromě trasy "A" jezdící na letiště.

Alternativou je využití kartičky transbordo, kterou zakoupíte v trafikách a dalších obchodech (viz seznam) a na níž si nabijete 10 jízd za 4,20 EUR. Jedna jízda se přitom počítá jako hodinová cesta s libovolným počtem přestupů, lze však přestupovat jen v rámci autobusů EMT, nikoliv na metro/tramvaj. Až vám 10 jízd vyprší, můžete si na všech místech, kde lze kartu koupit, následně dobít dalších 10 jízd. Kartičku nelze využít na lince "A" jezdící na letiště.

Kompletní informace o jízdenkách a tarifech najdete na webu emtmalaga.es/es/tarifas.

Příměstská železnice

Z Málagy vyrážejí za hranice města také dvě frekventované linky příměstské železnice, která se ve Španělsku obecně nazývá Cercanías. Zatímco linka C2 nemá moc velký turistický potenciál (jezdí na krátké trase do vnitrozemského města Álora), linka C1 je velmi využívaná. Doveze vás totiž z centra na letiště Málaga a do pobřežních letovisek Torremolinos, Benalmádena a Fuengirola.

Vlaky jezdí cca od 6:00 do půlnoci přes den každých 20 minut, o víkendech a v pozdních hodinách jednou za půl hodiny. Jízdenky jednoduše koupíte v automatu na všech stanicích a jejich ceny se pohybují od 1,80 EUR do 3,60 EUR dle počtu zón. Za cestu na letiště se neplatí žádný příplatek, jak je tomu u autobusové linky A.

Konečná příměstských vlaků je ve stanici Málaga–Centro Alameda (podzemní nádraží) zhruba 300 metrů pěšky od historického centra.

Metro Málaga

V Málaze aktuálně můžete využít 2 linky metra, které je však ve skutečnosti spíše rychlodrážní podzemí tramvají, nejedná se o klasické "velké" vlaky metra. Pro turistické účely zatím není síť metra příliš využitelná. Obě linky začínají na hlavním vlakovém nádraží a míří z něj do sídlišť na západě města.

Jedna jízda metrem vyjde na 1,35 EUR, lístek zakoupíte v automatu ve všech stanicích. Zaplatit však musíte ještě za plastovou kartičku 0,30 EUR, na kterou pak můžete nahrát až 9 jednotlivých jízdenek.

Informace, mapy a aktuální ceny jízdenek najdete na oficiálním webu metromalaga.es/en/tickets-and-fares.

Půjčení auta

Míříte-li do Málagy jen na prodloužený víkend s cílem pobývat čistě ve městě, půjčení auta nemá žádný smysl, pokud ale cestujete na delší dobu, už se rozhodně může vyplatit. Zejména pro výlety do vnitrozemí, kde lze navštívit mnoho zajímavých cílů, zapadlých andaluských vesniček nebo turistických tras, má půjčení auta rozhodně smysl.

Auto si nejlépe půjčíte rovnou na letišti, kde sídlí mnoho místních i velkých nadnárodních autopůjčoven.

I na Costa del Sol platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Porovnat ceny autopůjčoven - rezervovat auto

Kolik stojí půjčení auta?

Ceny autopůjčoven na letišti v Málaze jsou příznivé a za týden půjčení malého auta zaplatíte už od 4 500 Kč. Z lokálních méně známých autopůjčoven bychom byli schopní doporučit pouze Wiber. Naopak půjčovny Goldcar či Clickrent mají většinou negativní recenze. Ceny u větších nadnárodních autopůjčoven aktuálně začínají na 8 000 Kč za týden.

Nejpřehlednější srovnání cen všech autopůjčoven nabízí web booking.com, kde můžete auto rovnou zarezervovat, případně si připlatit doplňková pojištění.

Parkování Málaga

Auto můžete zaparkovat zdarma kdekoliv na ulici, pokud jsou na místě parkovacích míst namalované bílé přerušované čáry. Těchto oblastí je v Málaze většina a kromě nejužšího historického přístavu, oblasti kolem přístavu a čtvrti La Malagueta tak lze parkovat prakticky kdekoliv. Naopak pokud jsou čáry modré nebo zelené, za parkování musíte platit.

Chystáš se do Malagy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 05. 2024

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.