Cala Gat
Mallorca

38 míst co vidět na Mallorce

Palma de Mallorca

Katedrála, Palác, Městská čtvrť, Promenáda, Turistické město

Palma de Mallorca

Hlavní a největší město ostrova najdete na jihozápadě, cca 5 km od letiště. Staré město má krásné uličky, jimiž se můžete procházet donekonečna. Najdete zde spousty barů, kaváren, restaurací a samozřejmě i obchůdků se suvenýry. Pokud přijedete autobusem, pravděpodobně vystoupíte na Plaza España, odtud se můžete pěšky vydat do starého města a ke katedrále, popřípadě tu přestoupit na další autobus (podzemní autobusové nádraží či MHD).  

Památky a zajímavosti  

Katedrála La Seu – Dominantou města je bezpochyby katedrála Panny Marie neboli katedrála La Seu. Její základní kámen byl položen již v roce 1230 na ruinách arabské mešity, avšak dokončena byla až v roce 1601. Pověst praví, že ji nechal postavit král Jakub I. Dobyvatel, když slíbil bohům, že pokud vyvázne z bouře, která ho zastihla, když připlouval na Mallorcu, aby ji osvobodil od nadvlády Arabů, tak postaví chrám.

Uvnitř je pozoruhodné využití prostoru a hra světla, najdete zde také největší růžicové okno, jehož mozaika se 2x ročně promítne na protější stěnu, kde vytvoří spolu s menším vitrážovým oknem osmičku, symbol nekonečna. I proto se katedrále přezdívá také „katedrála světla“. Na tento „zázrak" (Espectacle de Vuit) se sjíždí lidé z celého ostrova a pokud ho chcete vidět, katedrálu musíte navštívit 2. února nebo 11. listopadu v 8:00 hod. ráno. Stojí se zde dlouhé fronty a katedrála bývá opravdu plná, proto se vyplatí si přivstat a být tu s předstihem, vstupné se neplatí.  

Určitě věnujte také pozornost baldachýnu u hlavního oltáře, pochází od samotného Antoniho Gaudího. V roce 2007 byly instalovány v kapli Svatého otce sochy a plastiky slavného mallorského umělce Miquela Barceló. 

Vstupné stojí 7 EUR / osoba, neděle zavřeno, jinak otevřeno duben–květen + říjen 10:00–17:15 hod., červen–září 10:00–18:15 hod., listopad–březen 10:00–15:15 hod., soboty a svátky pak 10:00–14:15 hod. V letních měsících jsou zpřístupněny terasy, odkud je nádherný výhled.

Palác Almudaina – Jedná se o maurský palác najdete ho hned vedle katedrály. Kdysi fungoval jako sídlo maurských vezírů, dnes zde sídlí historické muzeum s dechberoucím trůnním sálem. Pokud se zdržuje na ostrově král, jižní křídlo není přístupné veřejnosti. Jedná se totiž o jednu z oficiálních rezidencí španělské královské rodiny. Kromě 4 typických věží si všimněte také archanděla Gabriela, bronzové sochy, která na celý palác „dohlíží“.  

Vstupné činí 7 EUR / osoba, otevřeno je říjen–květen 10:00–18:00 hod., červen–září 10:00–20:00 hod. 

Parc de la Mar – Oblíbený park mezi místními. Najdete tu svěží zeleň se sochami místních umělců a výhledem na katedrálu a palác. Často zde narazíte na lidi, co tu společně cvičí jógu či piknikují a jen tak klábosí. Pokud si chcete odpočinout před dalším objevováním krás Palmy, lepší místo nenajdete.  

Plaza Mayor – Centrem starého města je právě toto typické obdélníkové náměstíčko. Najdete zde stánky, bary a často se právě zde konají různé kulturní akce. 

Pekařství Forn Teatre – Pod náměstím Plaza Mayor najdete asi nejznámější pekařství ostrova, které kromě malé přestávky funguje již 100 let. Jeho vchod s výlohou najdete zachyceny na mnoha pohlednicích a pokud chcete ochutnat něco typického, určitě ho navštivte.  

Abaco coctail bar – Leží v srdci starého města a jeho věhlas sahá daleko za hranice Evropy. Za starými dřevěnými dveřmi se vám otevře zcela jiný svět plný barev, chuti, ovoce, papoušků, fontán, číšníků jako ze starých časů a hodně hlasité hudby. Sedět můžete vevnitř či na terase a určitě se nestyďte prozkoumat celou budovu. Otevřeno mají od 20:00 hod, viz oficiální web.

Paseo Maritimo – Jedná se o promenádu podél přístavu plnou restaurací a barů. Noční život se odehrává právě zde (mezi nejznámější kluby patří Titos, Social, Shamrock).  

Oliver market – Kousek od Plaza España najdete jeden z největších krytých trhů. V přízemí se koná trh, kde seženete vše, od čerstvé zeleniny, ovoce, až po ryby a typické španělské uzeniny. V horním patře je pak supermarket a tapas bary, kde můžete ochutnat místní pokrmy, posedět a nechat se unést typickou španělskou atmosférou.  

Hrad Bellver – Impozantní gotický hrad tyčící se na kopečku na okraji města. Do roku 1349 sloužil jako sídlo královské rodiny, později až do roku 1914 jako vězení s podzemní mučírnou. Nyní je zde umístěno muzeum města. Z horní terasy se nabízí krásný výhled na město a přístav. 

Vstupné stojí 4 EUR / osoba, děti do 14 let zdarma, otevřeno je duben–záři 10:00–19:00 hod., říjen–březen 10:00–18:00 hod. Pondělí je zavřeno, neděle a svátky 10:00–15:00 hod. 

Muzeum Pueblo Español – Muzeum pod širým nebem zaujme hlavně milovníky Španělska, neboť tu můžete najít desítky reprodukcí slavných ulic, budov či náměstí. Můžete tak během jednoho dne vidět Cordóbu, Madrid, Granadu a spoustu dalších lokací.  

Vstupné stojí 14 EUR / dospělý, 7 EUR / dítě 4–12 let. Zvýhodněné vstupné se slevou 10 % můžete zakoupit online na oficiálním webu.

Ubytování

Palma de Mallorca je největší město ostrova a poslouží výborně jako výchozí bod pro výlety po okolí. Najdete zde největší koncentraci ubytovacích kapacit, přímo ve městě spíše menší hotely nebo nabídky Airbnb, podél pláží za městem pak i větší hotelové resorty.

V Palmě se ubytujte, pokud chcete poznávat ostrov a mít strategicky uložené ubytování s dobrou dopravní dostupností.

Doprava a MHD

Městskou hromadnou dopravu v Palmě obstarávají především autobusy EMT v centru a z okraje města a měst poblíž pak dvě linky metra.

Jízdenky jsou poměrně drahé a stojí 2 EUR za jednu cestu bez přestupu na autobus. U metra se cena vypočítává dle ujeté vzdálenosti.

Detailní informace o dopravě ve městě Palma de Mallorca i na Mallorce celkově vám přinášíme v kapitole "Doprava".

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 02. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.