Cala Gat

38 míst co vidět na Mallorce

Valldemossa

Vesnice, Klášter

Valldemossa

Jednou z nejatraktivnějších památek ostrova je bezesporu tato starobylá vesnička rozprostírající se v srdci Traumuntanského pohoří. Vyhlášený kartuziánský klášter, staré kamenné domy, impozantní vily či uličky lemované stromy vám mohou napovědět, že o nedostatek návštěvníků tu nebudou mít nouzi, a tak se může stát, že si dáte průměrné jídlo za nadprůměrné ceny pro zahraniční turisty. Pokud se nechcete napálit, navštivte vyhlášenou pekárnu s romantickým posezením na vnitřní zahrádce Ca'n Molinas – tato pekárna leží v centru starého města a byla založena roku 1920 a v roce 2007 vyhrála prestižní místní cenu Ramon Llull za přínos ve svém oboru. Často se tu tvoří fronty, jelikož jde o populární místo i mezi místními, ale počkat si se v tomto případě vyplatí.

Tip: Určitě ochutnejte mandlový koláč nebo coca de patata – sladkou koblihu z bramborového těsta. 

Kartuziánský klášter

Dominantou města je kartuziánský klášter Real Cartuja de Valldemossa, který byl postaven už v roce 1310, kdy sloužil jako královské sídlo. Postavit ho nechal král Jakub II. pro svého syna, který trpěl astmatem a zdejší horský vzduch mu prospíval.  Poté, co ho královská rodina opustila, byl převzat kartuziánským řádem a značně rozšířen, mniši zde sloužili až do roku 1835. Zajímavostí je, že zde nikdy nesmělo pobývat více jak 13 mnichů současně.

Po roce 1835 se zde nabízelo nájemní ubytování (většinou pro turisty z Palmy) a v zimě roku 1838/1839 zde trávil nějaký čas asi nejznámější návštěvník, klavírní virtuos Frederik Chopin se svou neméně známou přítelkyní, spisovatelkou George Sandovou. Ten doufal, že mu místní vzduch pomůže s jeho problémy s tuberkulózou, když se místní obyvatelé po jeho odjezdu dozvěděli, že trpěl touto chorobou, spálili všechny věci, jichž se jen mohl dotknout. Chopin během svého pobytu složil několik skladeb a dokončil známý cyklus 24 preludií. Jeho přítelkyně o jejich pobytu napsala knížku Zima na Mallorce, kde se o místních vyjadřuje jako o zlodějích a barbarech. 

Vstupné a otevírací doba

V rámci prohlídky dnes můžete vidět starou klášterní lékárnu, klášterní kostel, několik cel, knihovnu a královský palác se sálem, kde si můžete poslechnout krátký klavírní koncert, kde se hrají samozřejmě díla Frederica Chopina. Prohlídky s koncerty se konají od března, v zimních měsících se nekonají.

  • Otevřeno je od pondělí do soboty od 10:00 do 16:30 hod. 
  • Základní vstupné stojí 9,5 EUR / osoba, lístky můžete zakoupit online na oficiálním webu: www.cartoixadevalldemossa.com.  

Povšimněte si, že na každém domě najdete keramickou kachličku s vyobrazenou Santa Catalinou Thomas a nápisem „Santa Catalina Thomas, pregau per nosaltres“ (oroduj za nás). Santa Catalina Thomas se zde narodila v roce 1531, v roce 1792 byla blahořečena a v roce 1930 byla papežem prohlášena za svatou. Za svůj život sepsala několik svatých listů, kde popisovala svá setkání se svatými, vykonala několik zázraků, a dokonce si přesně na den předpověděla datum své smrti.

V uličce za kostelem můžete navštívit její rodný dům. Kachličku si můžete koupit jako suvenýr domů. Místní věří, že přinese štěstí a ochrání jejich dům. Každý rok se 28. července konají oslavy na její počest, Fiesta de la Beata. Uličky jsou bohatě vyzdobeny barevnými girlandami a v půl desáté večer z jejího domu vyjíždí průvod, děti v lidových krojích sedící na malých vozíčcích tažených osly a zpívající písně a házející sladkosti.

Ubytování

Preferujete-li bydlení v krásných historických vesničkách v hornaté oblasti bez ruchu plážové turistiky, pak může být Valldemosa jednou z varianta, navíc je blízko i moře i Palmě, takže skvěle dostupná.

Nejnižší ceny apartmánů startují na 2 500 Kč, doporučit bychom mohli třeba skvělé hodnocený a stylový prázdninový dům Ca na Francina.

Jak se sem dostat?

Vesnička leží jen 20 km od Palmy severním směrem a autem sem dojedete za 25 minut. Na okrajích vesnice najdete dvě velká veřejná parkoviště s cenou parkování 8 EUR na den. Zdarma můžete parkovat i běžně na ulicích, ovšem v sezoně jen těžko najdete volné místo.

Bez starostí se sem dopravíte autobusem. Přímé spoje linky 203 (trasa a jízdní řád) jezdí z Palmy i nedalekých populárních městeček Deia a Soller. Autobus jezdí každou hodinu a jízdenka z Palmy vyjde na 2,70 EUR, více o cenách a platbě jízdenek v kapitole Doprava.

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 02. 2024