Proudy lávy Big Island
Big Island

26 míst co vidět na Big Islandu

Green Sand Beach (Papakolea)

Green Sand Beach

Pláže s různými barevnými odstíny písku nejsou ve světě zase tak výjimečné, zelený písek byste však hledali dlouho. Přesně jsou na světě jen čtyři podobné pláže. Jednu takovou najdete na samém jižním cípu Big Islandu poblíž obcí Naalehu a Ocean View. Zelenou barvu zde způsobuje nerost olivín.

Nejlevnější ubytování na Big Island

U této pláže se můžete setkat hned se 3 různými názvy:

  • Green Sand Beach – nejpoužívanější a nejvíce vypovídající název prostě proto, že povrch pláže je na první pohled výrazně zelený
  • Papakōlea Beach – druhý nejčastější název vychází z havajského výrazu pro ptáka Kulíka pacifického, který se zde hojně vyskytuje
  • Mahana Beach – nejméně používaný název odvozený od blízkého sopečného kuželu zvaného Pu'u Mahana

Máte rádi pláže s exotickou barvou písku? Pak se stavte i u Black Sand Beach, která leží jen několik kilometrů na sever.

Proč je pláž zelená?

Tajemství ve zbarvení pláže leží jen pár metrů vedle ní. Jde o výše zmíněný neaktivní sopečný kužel Mahana, který chrlil lávu z hlubin země bohaté na minerál olivín, jež známý svou zelenou barvou. Pláž tak pokrývají skleněně vypadající malé krystalky zeleného olivínu, jež je těžší než písek a černý vulkanický prach a proto se na pláži drží ve větší míře. Vlny z moře odplaví spíše písek a sopečný prach a krystalky olivínu zůstanou.

Odstín zelené barvy závisí na aktuálním procentu olivínu v písku (mění se v závislosti na vlnách) a samozřejmě také na slunečných podmínkách. Ať už však k pláži dorazíte kdykoliv, vždy bude na první pohled zelená, někdy výrazněji, někdy méně.

Koupání

Krystalky olivínu jsou obroušené vlnami a neustálým pohybem, takže nejsou ostré a po pláži tak lze bez větších problémů chodit nebo se slunit. Pláž však leží pod poměrně strmým skalním převisem a cesta až dolů není pro každého, většina turistů si tak pláž jen fotí z přilehlého útesu.

Rovněž koupání se doporučuje jen tam, kde stačíte "po kolena". Ač se pláž nachází v malé zátoce, vlny jsou zde poměrně velké a spodní proudy silné.

Jak se sem dostat

Green Sand Beach leží na úplném jihu ostrova Hawai'i a lze se sem dostat jedině autem. Najdete ji ve zcela odlehlé oblasti bez civilizace a už jen samotná cesta sem je velkým zážitkem.

Z hlavní okružní silnice okolo ostrova číslo 11 odbočte u vesničky Waiohinu na křižovatce se značkou směřující na "South Point", nejjižnější bod ostrova. Čeká vás 12 mil (19 km) po asfaltce. Těsně před jejím koncem vede odbočka vpravo právě k South Point, který však není zas tak zajímavý, vy pokračujte rovně až dojedete k parkovišti Green Sand Beach.

Odtud je třeba jít po rovinaté pěší stezce podél divokého pobřeží ještě asi 4,5 km jedním směrem, celkem tedy ujdete 9 km. Cesta není náročná, ale protože široko daleko není žádný obchod nebo restaurace, nezapomeňte přibalit dostatek vody a občerstvení.

Ubytování

Protože Green Sand Beach leží opravdu na velmi odlehlém místě, mnoho cestovatelů volí přenocování na 1 noc ve 20 km vzdáleném městečku Ocean View nebo vesnici Waiohinu či Naalehu. Doporučili bychom tato ubytování:

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.