Palác v Bangkoku

16 míst co vidět v Bangkoku

Wat Arun

Chrám, Historická budova

Wat Arun

Buddhistický svatostánek Wat Arun, česky Chrám úsvitu, je jeden ze tří nejvýznamnějších bangkockých chrámů po Wat Pho a Wat Phra Kaew.

Rezervuj hotely v předstihu se slevou

Díky poloze přímo na břehu řeky Chao Phraya se Wat Arun řadí k nejvíce fotogenickým památkám v Bangkoku a nejvýraznějším dominantám starého města. Ačkoliv není ani zdaleka tak rozsáhlý jako výše zmíněné dva chrámy, patří k top památkám a návštěvu byste si neměli nechat uniknout.

Chrám v Khmerském stylu

Wat Arun stojí na symetrickém čtvercovém půdorysu, jemuž dominuje centrální 80 metrů vysoký práng (tedy chrámová věž) obklopený na všech rozích 4 dalšími menšími.

Chrám Úsvitu je jediný v Bangkoku postavený v Khmerském stylu a výrazně se tak od ostatních chrámů, které jsou často vzájemně podobné jako vejce vejci, odlišuje. Jeho stavba začala v průběhu 17. století, avšak nejvýraznější 80 metrů vysoký práng byl postaven až v první polovině 19. století.

Hra světla za úsvitu i soumraku

Světlá a precizně zdobená fasáda členěná do desetitisíců ornamentů vytváří za jasných dní neuvěřitelnou hru barev. Za svítání se do zdí chrámu opírá slunce násobené zrcadlící se řekou Chao Phraya a barvy fasády se postupně mění z šedivé přes temně oranžovou a žlutou až po bílou.

Večer se naopak Wat Arun postupně rozsvěcuje decentním žluto-oranžovým umělým nasvícením.

Vyhlídka ze stěn Wat Arun

Vnitřek chrámu není veřejnosti přístupný, ale po velmi příkrých schodech lze vyšplhat na ochozy kolem stěn hlavního prángu, odkud se naskytnou neotřelé výhledy na řeku Chao Phraya.

Vstupné a otevírací doba

Brány areálu jsou otevřené každý den od 8:00 do 18:00, poslední vstup je však v 17:30.

Vstupenku zakoupíte na místě v pokladně (pouze v hotovosti) za 100 THB.

Oficiální web: watarun1.com

Ubytování u Wat Arun

Čtvrť okolo chrámu je poměrně obtížně dostupná a tudíž nepatří mezi nejoblíbenější pro bydlení. Na druhou stranu tu zažijete běžný autentický Bangkok. Ubytovat se můžete třeba ve skvěle hodnoceném penzionu OB Arun House.

Mnohem žádanější je ubytování s výhledem na Wat Arun na druhé straně řeky. To nejlepší nabídne luxusní hotel Sala Rattanakosin Bangkok ****.

Doprava k Wat Arun

Chrám je jednou z mála památek ležících na pravém břehu řeky Chao Phraya a nejrychlejší cesta z centra sem vede lodí.

  • Loď – přístaviště Wat Arun (přímo u vstupu): oranžová linka Chao Phraya Express Boat, linka Chao Phraya Tourist Boat a zelená trasa MINE Smart Ferry. Přívoz pak pluje na druhou stranu řeku k chrámu Wat Pho
  • Autobus – zastávka zhruba 200 metrů od vchodu: linky 57 (stanice zlaté linky automatického metra Khlong San, stanice modrého metra Itsaraphap, nádr. Wongwian Yan)
  • Metro – nejbližší stanice modré linky metra Itsaraphap cca 900 metrů od chrámu
naposledy aktualizováno 11. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.