Co tady objevíš?

Hlavní město Ugandy je podobně velké jako Praha, ale na rozdíl od českého města činí jeho průměrná nadmořská výška téměř 1.200 m. Slovo průměrná je však v tomto případě značně relativní, protože celá Kampala leží na několika kopcích, a místy tudíž dosahuje ještě vyšší nadmořské výšky. Hlavní město Ugandy není vyhledávanou turistickou destinací, což je možná dobře, protože si tak bylo schopno uchovat část své autenticity. Těšit se můžete na druhou největší mešitu v Africe, přátelské lidi, krásné výhledy, zajímavá muzea a jedinečný street food.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
1-2 dny
2 dny jsou na poznání města ideální, ale dá se to stihnout i rychleji.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Zima a léto
Nejsušší měsíce jsou leden a únor.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Průměrná cena za letenky z Prahy do Entebbe (40 km od Kampaly).
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Uganda National Mosque

Mešita vybudovaná v roce 2006 pojme všeho všudy až 20.000 věřících, což z ní činí druhý největší muslimský svatostánek v Africe (přestože Uganda je většinově křesťanská). Mešita původně nesla jméno tehdejšího libyjského vládce Muammara Kaddáfího, který ji pro Ugandu nechal postavit, ale po jeho smrti došlo k přejmenování. Kromě velikosti mešity a jejího celkově dobrého stavu se můžete kochat fantastickým výhledem ze 304 schodů vysoké věže, z níž krásně uvidíte celou Kampalu. Vstup stojí necelou stokorunu.

Zavřít boční panel

St. Paul’s Cathedral

Nedaleko od Ugandské národní mešity na vrcholu kopce Namirembe se nachází Katedrála sv. Pavla. Pro změnu křesťanský svatostánek působí opět značně megalomansky, což je pro turistu atraktivní. Bohužel však katedrála není tak snadno přístupná jako národní mešita – za vstup se platí v přepočtu 150 korun, přičemž ani samotný interiér není natolik zajímavý. Pokud nejste věřící, zůstaňte tedy klidně venku a kochejte se okolní zelení a výhledy na město.

Zavřít boční panel

Baha'i Temple

Chrám Baha’i je další z kampalských náboženských svatostánků reprezentující jinou víru. Bahá’í je založeno na jednotě všech lidí a chrámy má v mnoha městech po celém světě. Ten kampalský stojí na kopci Kyebadno a kromě duchovního a architektonického zážitku nabízí i výhled na město. Nevýhodou však je jeho poměrně velká vzdálenost od centra města.

Zavřít boční panel

Kasubi Tombs

Muzeum hrobek bugandských králů v Kasubi nabízí unikátní venkovní expozici zaměřenou na původní bugandské království, na jehož základech vznikla dnešní Uganda. Těšit se můžete na originální budandskou architekturu, tradiční nástroje či umění. Celý prostor jako by vypadl z typického televizního dokumentu o tradiční Africe, čímž představuje příjemný útěk z moderního velkoměsta. Základní vstupné stojí za 60 Kč, s průvodcem pak 140 Kč.

Zavřít boční panel

Uganda National Museum

Ugandské národní muzeum se striktně drží svého historického odkazu, když od roku 1908, kdy bylo založeno, prošlo jen minimem rekonstrukcí. Počítejte tak spíše se zastaralými expozicemi, které však také mají něco do sebe. Muzeum se zaměřuje především na etnologii, přírodu a tradiční život. Perličkou pak jsou prezidentské limuzíny bývalých prezidentů Miltona Oboteho a Idiho Amina, které zůstávají v muzeu od svého dosloužení prakticky nedotčené. Vstupné činí 30 Kč, avšak když přiznáte, že se chystáte fotografovat, zvýší se na dramatických 60 Kč.

Zavřít boční panel

Independence Park

Kampala bohužel nenabízí příliš zelených ploch. O to smutnější je, že největší zelený bod na mapě města představuje golfové hřiště. Prakticky jedinou možností na venkovní relax uprostřed města tak představuje Independence Park. Plochou ne příliš rozlehlý, ale buďme vděční alespoň za něco. Nedaleko od parku se nachází ještě Independence Monument – ne příliš okázalý památník zisku nezávislosti, který je dobrý akorát tak na jedno selfíčko.

Zavřít boční panel

Kavumba Recreation Center

Rekreační centrum poblíž Kampaly nabízí v porovnání s městským ruchem především klid. Kromě toho se můžete těšit (především vaše děti) na projížďky na koních či velbloudech, malou zoo s krokodýly, opicemi, hady či želvami a v neposlední řadě udržovaný bazén a zahrady. Vstupné by podle neoficiálních informací mělo stát kolem 30 Kč.

Zavřít boční panel

Miami Beach

Ne nespletli jsme se, nejpopulárnější pláž poblíž Kampaly je skutečně pojmenována podle jistého floridského města. Ugandská Miami Beach však za svou americkou jmenovkyní značně zaostává. Především se v jejích vodách nemůžete koupat – nachází se totiž na břehu Victoriina jezera, které je postiženo bilharziózou. Samotná špatně udržovaná pláž je tak využívána především místními k útěku z města a pořádání různých hudebních večírků.

Počasí a sezóny v Kampale

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kampala
Teploty během roku

23 °C

23 °C

23 °C

23 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

23 °C

23 °C

Počasí

Teploty jsou v Kampale více méně konstantní po celý rok a pohybují se lehce nad hranicí 20 °C. Nutno dodat, že hovoříme o teplotě ve stínu, přičemž ta na sluníčku je výrazně vyšší. Příliš se pak neochladí ani v noci, kdy teplota klesne jen minimálně. Co se však mění, to je intenzita a četnost dešťových srážek. Ty jsou obecně v Kampale poměrně časté, když nejvíce prší v dubnu a nejméně ze začátku a uprostřed roku.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem ke konstantním celoročním teplotám si můžete plánovat návštěvu Kampaly téměř výhradně podle dešťových srážek. Tím pádem vám vychází, že nejlepšími měsíci pro cestu jsou leden, únor a červenec až září. Jelikož ale v polovině roku bývají vyšší teploty v ČR než v Kampale, jeví se jako vůbec nejlepší měsíce pro návštěvu leden a únor.

Skvělé akce do Kampaly

ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu