Mnichov

Letiště Mnichov

O letišti

Letiště, které nese oficiální název „Franz-Josef-Strauss Flughafen“, je druhé největší v Německu a jedním z největších v Evropě i na světě. Nachází se poblíž města Freising asi 35 km od centra Mnichova.

Svoji druhou nejvýznamnější základnu zde má společnost Lufthansa, dále zde pak sídlí například Eurowings nebo Condor. Z letiště vedou pravidelné spoje do celého světa.

Přehledné řešení terminálů i značení nedává šanci zabloudit. Dopředu si jen zjistěte, z jakého terminálu budete odlétat, viz detailně níže. I pokud byste náhodou dorazili do špatné budovy, oba terminály jsou vzájemně propojeny a z jednoho na druhý dojdete pěšky za 10 minut.

Letiště je otevřeno 24 hodin a přenocování není problém.

Oficiální stránky letiště jsou www.munich-airport.de

IATA Kód
MUC
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
16:34
Vzdálenost z ČR
264 km

Letenky

Mnichovské letiště je díky své blízkosti k českým hranicím a široké škále destinací do celého světa velmi oblíbeným místem odletu. Z Mnichova můžou být výhodné zejména letenky do dalekých destinací, nejčastěji do Severní Ameriky, Afriky či jihovýchodní Asie. Dálkové lety v akcích lze pořídit i pod 10 000 Kč, nejčastěji u aerolinek Lufthansa nebo KLM.

Výhodné ceny letenek se často objevují i do Středomoří, na Kanárské ostrovy nebo do severní Afriky. Obvykle se nejnižší ceny objevují u společností Condor a Eurowings.

Inspirujte se akcemi na letenky do Mnichova, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Jak se dostat na letiště

Autem

Nejpohodlnější cesta na letiště vede autem, zvlášť na brzké ranní odlety nebo od pozdních večerních příletů.

Z Prahy vede cesta po dálnici D5 přes Rozvadov, kde navazuje německá dálnice A6. Po ní dojedete na dálniční křižovatku "Kreuz Oberpfälzer Wald", kde se napojíte na dálnici A93, po níž dojedete k výjezdu Dreieck Saalhaupt. Odtud pojedete po rychlostní silnici 15n a následně po dálnici A92 už dojedete přímo na letiště.

  • Délka trasy z Prahy: 361 km / 3,5 hodiny
  • Dálniční poplatky: v Německu dálnice zdarma
  • Mapa trasy

Detaily, kde zaparkovat u letiště Mnichov najdete níže.

Vlakem

Nejpohodlněji se na mnichovské letiště dostanete vlakem, který jezdí z Prahy přes Plzeň a Domažlice. Jízdenky zakoupíte od 360 Kč na webu ČD do stanice Freising, odkud jezdí přímo autobus číslo 635 nebo regionální vlaky přímo na letiště za 2,90 EUR.

Pokud pojedete vlakem až přímo na letiště, lze zakoupit jízdenku z ČR až na letiště, avšak cenově se výrazně vyplatí koupit odděleně jízdenku z Prahy do Freisingu a na místě pak dokoupit lístek na letiště za 3,50 EUR.

Autobusem

Přímo na letiště jezdí z Prahy a Plzně aktuálně pouze autobusy Regiojet, a to 1x denně s odjezdem ve 23:00 z Prahy a příjezdem ve 4:00 na letiště Mnichov. Zpět se autobusy vypravují na trasu v 1:25 z mnichovského letiště.

Jízdenky zakoupíte od 499 Kč na webu regiojet.cz.

Alternativní spojení nabízí Flixbus do centra Mnichova, odkud se na letiště dostanete vlaky S-Bahn, viz níže.

Parkování na letišti

Dlouhodobé parkování

Nejnižší ceny parkování přímo na letišti nabízí parkoviště Economy Parking North P41. Za týden zaplatíte od 37 EUR při rezervaci online na webu letiště. Platí, že čím dříve parkoviště rezervujete, tím levnější bude. Běžná cena při rezervaci na poslední chvíli se pohybuje mezi 50 a 70 EUR na týden.

Parkovací lístek zároveň slouží jako jízdenka na autobus číslo 635, kterým se každých 20 minut dostanete k terminálu (jízda trvá 6 minut). Vyplatí se vždy zkontrolovat web letiště, občas se objevují akční nabídky, které výjimečně klesají až k ceně kolem 40 EUR na týden.

Nejlevnější parkování přímo u terminálů (pěšky do 5 minut) stojí od 70 EUR v cca měsíčním předstihu.

Okolo letiště se tradičně nachází mnoho soukromých parkovišť s odvozem k terminálu zdarma. Různé nabídky můžete srovnat například na webech parken-airport.de nebo parkplatzvergleich.de. Nejnižší cena, na jakou se lze při týdenním parkování dostat, bývá kolem 45 EUR.

Alternativou je nehlídané legální parkování zdarma v rezidenčních oblastech okolních obcí, doprava MHD je však z těchto vesnic často velmi zdlouhavá a komplikovaná.

Krátkodobé parkování

Krátkodobě můžete zastavit zdarma po dobu 5 minut v zóně "Kiss and fly" přímo před terminály, resp. na 10 minut v zóně "Kiss and ride".

Doprava z/na letiště

Do Mnichova

Pro cesty na letiště nejvíce využijete městskou železnici S-Bahn, která je nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem dopravy do města. Do města jezdí dvě linky: S1 (západním směrem) a S8 (východní směrem), obě se setkají v centru a u hlavního vlakového nádraží (Hauptbahnhof), poblíž kterého najdete i to autobusové. Interval každé z linek činí 20 minut, přičemž cesta do centra zabere 40 minut. Letiště leží v tarifní zóně 5, tudíž za jízdenku zaplatíte 13 EUR (celodenní lístek na všechny typy dopravy vyjde na 14,80 EUR). Jízdenky koupíte v automatu u vstupu do stanice, lze zaplatit i kartou.

Linka S8 jezdí 24 hodin.

  • doba jízdy centrum-letiště: 40 minut
  • interval spojů: 20 minut každá z linek, dohromady 10 minut
  • cena jízdenky13 EUR (celodenní za 14,80 EUR)

Cestu kamkoliv po Mnichově si naplánujte dle vyhledávače dopravního podniku.

Alternativní a o něco levnější spojení zajišťuje „Lufthansa Airport Bus“ přes severní okraj města do centra. Jízdenka stojí 11,50 EUR, zvýhodněná zpáteční pak 18,50 EUR a můžete ji zakoupit online na webu Terravision nebo u řidiče na místě. Autobusy zastavují pouze u hlavního nádraží a na severním okraji města ve stanici Schwabing.

Do Freisingu

Pokud plánujete cestu na mnichovské letiště vlakem z Prahy, vystoupíte ve stanici Freising, odkud jezdí přímý autobus číslo 635. Linka jede jednou za 20 minut od 4:00 do 0:30 a na letiště dorazí po 24 minutách jízdy. Jízdenku zakoupíte u řidiče za 3,70 EUR. Plaťte v co nejpřesnější hodnotě, řidič často nemá na vrácení větších částek.

Nově můžete při cestě do Freisingu využít i vlak. Za 3,70 EUR dojedete na freisingské nádraží během 10 minut, vlaky jezdí jednou za 60 minut a přesný jízdní řád zjistíte z webu německých železnic bahn.de.

Hotely u letiště

Čeká vás brzký ranní odlet nebo pozdní přílet a nechce se vám trávit noc na cestě? Pak máte v okolí letiště Mnichov mnoho možností k ubytování. Vybíráme ty nejvýhodnější.

Hotely přímo na letišti:

  • Hilton Munich Airport – hotel přímo mezi terminály, pěšky k nim dojdete za 1 minutu, ceny však od 4 500 Kč za noc
  • Novotel München Airport – nachází se u stanice Bescuherpark 2 minuty jízdy od terminálu, doprava je S-Bahnem je pro hotelové hosty zdarma, ceny od 1 900 Kč za noc

Hotely v okolí s vlastním transferem (běžně mezi 5 EUR a 8 EUR):

Terminály a mapa

Letiště Mnichov je velké, ale přehledné a kompaktní. Rozděleno je na 2 terminály podle leteckých společností, nikoliv podle letů do zemí schengenského prostoru tak, jak je to v Praze. Oba terminály jsou blízko sebe rozdělené obchodní zónou a nádražím.

Konkrétní terminál bude vždy vyznačen na letence, přesto pro snazší orientaci uvádíme seznam nejdůležitějších aerolinek a z jakého terminálu ve Frankfurtu létají:

  • Terminál 1: Eurowings, Air Europa, Air France, American Airlines, British Airways, Condor, Delta, easyJet, Iberia, KLM, Qatar Airways, TUIfly, Turkish Airlines
  • Terminál 2: Lufthansa, Air Canada, Etihad Airways, Oman Air, SAS, Singapore Airlines, Swiss, TAP, United

Mapa letiště

Na oficiální mapu terminálů frankfurtského letiště se můžete podívat na webu munich-airport.de, k dispozici zde jsou i mapy ke stažení ve formátu .pdf.

Odlety a přílety online

Letiště Mnichov je hlavním místem odletu nebo příletu pro velkou část Česka. Ať už si chcete jen ověřit status svého letu nebo čekáte na příbuzné a chcete vědět, jestli má let zpoždění, podívejte se online na stav vašeho konkrétního letu. Nejpřesnější informace nabídnou vždy oficiální stránky letiště:

Na uvedených stránkách najdete vždy aktuální online informace o všech příletech i odletech včetně předpokládaného zpoždění nebo třeba čísla odletového gatu.

Alternativní a zábavnější formu online sledování letů na letiště Mnichov nabídne webová stránka Flightradar24.com, která sleduje živý letecký provoz na celém světě. Řeč je konkrétně o mnichovském letišti, tedy se podíváme přímo na tyto odkazy:

Více o tom, jak to funguje a co vše můžeme najít, se dočtete v našem speciálním článku o sledování letů.

Přestup

Terminály jsou sice velké, ale velmi jednoduše a přehledně řešené, a tak pro běžný přestup na jedné letence bude stačit 30 minut. Při přestupu neprocházíte bezpečnostní kontrolou, pouze pasovou v případě přestupu z letu po schengenském prostoru na let do země mimo schengenský prostor.

Mnichovské letiště je tradičně hodnoceno jako jedno z nejpříjemnějších letišť pro přestupování.

Služby na letišti

Wi-fi je zdarma a bez omezení.

Sprchy jsou k dispozici v centrální spojovací budově „Munich Airport Center“ ve 3. patře poblíž kanceláře parkování a v terminálu 2 ve 3. patře u gatů G a H. Poplatek za použití činí 15 EUR + 20 EUR záloha v hotovosti.

Oba terminály i spojovací objekt mezi nimi jsou plné běžných supermarketů typu Edeka nebo Billa, kde můžete levně nakoupit občerstvení. Všechny se však nachází ve veřejné části letiště, nikoliv v tranzitní zóně.

Jednu zastávku S-Bahnem od hlavních terminálů se nachází návštěvnické centrum ("Besucherpark"), kde můžete zhlédnout výstavu historických letadel, nebo vyjít na uměle vybudovaný kopec, který slouží jako vyhlídka. Vstup činí 3,50 EUR.

Úschovnu zavazadel najdete v terminálu 2 a ve spojovacím objektu mezi terminály. Otevřeno je 24 hodin a cena za jednodenní úschovu činí od 3,80 EUR do 10 EUR podle hmotnosti zavazadla.

naposledy aktualizováno 14. 03. 2023
Navrhni úpravu

45 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Pepper.Sgt
Pepper.Sgt
před 12 dny

Jen aktuální informace, autobus 635 z letiště na vlakové nádraží stále jezdí každých 20 minut, jen už stojí 3,70 EUR

Avatar uživatele lzicarpetr
lzicarpetr
před 3 měs

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, jestli máte někdo aktuální zkušenost s parkováním v okolních vesnicích kolem letiště? Je možné na ulici parkovat 3 týdny? Například z Freisingu je parádní spojení na letiště, tak jestli je tam možné parkovat zadarmo. Případně v jiné vesničce.
Díky za zprávy

Avatar uživatele i.chavikova
i.chavikova
před 3 měs

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Pokud přiletím z Krakova a pokračuji dále do New Yorku, oba lety na jedné letence s Luftahsou, je reálné na přestup 1:25? Děkuji. 

Avatar uživatele floodland
floodland
před 3 měs

ano

Avatar uživatele Pavelsni
Pavelsni
před 10 měs

Ahoj,

nevíte, jak je to momentálně s přechody mezi terminály? Na letiště přijedu v noci a letím ranním letem do Peru nejspíš z terminálu 1, ale na terminálu 2 je údajně lepší spaní. Půjde pak ráno normálně přejít do terminálu 1?

Dík.

Avatar uživatele
Pepa
před 3 lety

Dobrý den, potřeboval bych informaci k parkování u letiště. Povezu lidi autem na letiště do Mnichova, kde se dá u letiště bez problémů zaparkovat cca na hodinu, dvě. Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

Určitě bych doporučil nějaké parkoviště:-)

Pokud chceš nejpohodlnější Kiss&Fly, pak bezplatně 5 minut a každá čtvrthodina 2,50 EUR. Pak samozřejmě poblíž terminálů za 6,- EUR/h. Jen pozor, řada těch parkovišť a parkovacích domů je z důvodu nízkého provozu zavřená.

https://www.munich-airport.de/_b...n-2020.pdf

Avatar uživatele micky
micky
před 3 lety

Je reálné stihnout vlak z Freisingu v 15:08 při příletu ve 13:00 a čekáním na odbavené zavazadlo? Díky :)

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
před 3 lety

Je, ak sa nič nepokazí.

Avatar uživatele _Filip_
_Filip_
před 3 lety

Chtěl bych se zeptat, poletím z Terminálu 2 a Dragonpass lze využít pouze na Terminálu 1. Lze zajít nejdříve na terminál 1 poté přejít na terminál 2? Díky

Kryštof Hájek
před 3 lety

Tohle bohužel určitě možné nebude.

Avatar uživatele Mauny
Mauny
před 3 lety

Nevím jak letos, ale minulý rok jsme se chtěli dostat do salonku na terminálu 1, a ač jsme letěli z terminálu 2 a nebyl to navazující let apod.. tak nás bus v pohodě převezl tam i zpět a nikdo neřešil proč tam jedem :-)

Avatar uživatele
Aneta
před 3 lety

Ahoj, chtěla bych se zeptat na možnost dopravy z letiště Mnichov do hlavního autobusového nádraží dne 1.1. 2020.

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek
před 3 lety

Ahoj, info k dopravě je popsáno výše, 1.1. se jezdí klasicky podle nedělních jízdních řádů, což se dopravy z letiště příliš nedotýká.

Avatar uživatele
Robert
před 4 lety

Je v možné koupit denní skupinovou jízdenku z letiště, která platí po celém Mnichově ?

Kryštof Hájek
před 4 lety

Bohužel na letiště skupinová jízdenka neplatí. Ve variantě München XXL za 16,10 € platí lístek pouze do 8. tarifní zóny, zatímco letiště leží ve 14.

Avatar uživatele
Robert
před 4 lety

Myslím,že jsem nějakou skupinovou jízdenku našel : https://www.mvv-muenchen.de/tick...index.html

Jestli to chápu dobře tak jízdenka platí pro celý Mnichov včetně metra, nebo je platná pouze na S-Bahn ?

Kryštof Hájek
před 4 lety

Máte pravdu, tohle jsem přehlédl. Skupinová jízdenka za 24,30 € platí v celé síti, tedy na všechny dopravní prostředky, včetně metra, tramvají, autobusů a S-Bahnu.

Avatar uživatele pokus
pokus
před 4 lety

Terminál 2 má G a H gaty oddělené od K a L gatů, jsou rozdělené do dvou budov. Protože mám na přestup pouze 40 minut, může mi někdo poradit jak se dostat z G46 na L15? Co tam jezdí - co je to personal transport systém? Všechno mám na stejné letence omanair, mám i odbavené zavazadlo, ale nechci riskovat, že ho nestihnou přeložit. Má s tím něko zkušenosti?

Kryštof Hájek
před 4 lety

Mezi G/H a K/L jezdí automatický podzemní vláček, po výstupu stačí sledovat cedule "K, L Gates", které vás navedou.

Avatar uživatele
Eddie
před 4 lety

Dobrý den,

lze koupit lístek na autobus 635 ze stanice Freising na letiště jen na místě nebo i předem? Online jsem našel jen lístky za 6.70 eur na https://ticketshop.mvv-muenchen.de , na avizované lístky za 2.80 (2.90) jsem nenarazil. Díky za info.

Avatar uživatele
Jan Killian
před 4 lety

V buse, za 2.90.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Přesně tak, lze koupit jen v buse u řidiče, je to normální linka MHD. Mějte však připraveno maximálně 5 €, na vyšší nevrací.

Edit: Vlastně by mělo na autobus jít použít i jízdenku z automatu na nástupišti S-Bahnu, kde lze platit i kartou. Nově také do Freisingu jezdí přímý vlak z letiště (za stejnou cenu), pravda ale, že zatím jen jednou do hodiny.

Avatar uživatele
Radomír Bureš
před 4 lety

Dobrý den, při odletu z Mnichova jsem vždy parkoval na P41, nyní mi stránky letiště tuto možnost nenabízejí, jsou tato parkoviště v provozu?

Děkuji. R.B.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 4 lety

Já v nabídce toto parkoviště normálně vidím. Nebude třeba ve váš termín vyprodáno?

Avatar uživatele
Zuzka
před 4 lety

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s cestováním na letiště v době Vánoc? Z nádraží v Freisingu zrovna ten BUS číslo 635 nejede. Našlo mi to akorát nějaký zřejmě příměstský S1 do Neufahrn kde se přestoupí na spoj na letiště do München Flughafen Terminal. No je to ale takové celkem nejisté, budu moc ráda za nějakou radu, pokud s tímhle má někdo zkušenost. Předem díky Z.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Ahoj, kdy přesně cestu plánujete a kde jste hledala? Na oficiálním webu mnichovského DP zatím na prosinec vyhledávat nelze, tak možná je to jen nějaká nepřesnost? Podle všeho by 635 měla jezdit denně, včetně Vánoc.

Avatar uživatele
Zuzka
před 4 lety

Dobrý den, hledala jsem na stránkách MVV což jsou podle mě ofišl stránky - https://efa.mvv-muenchen.de/index.html? itdTime=1710&itdDate=20181224&language=de&name_origin=2680&name_destination=2726&itdTripDateTimeDepArr=dep#trip@origdest

Asi jsem to špatně pochopila, že v ten den ten bus nejezdí v ten den a nenapadlo mě že by tam ještě nejde na tento termín vyhledávat spoje... Myslíte tedy že je to tím?

Nicméně jsem ještě od DB regionální vlak nebo co - Regional-Express Směr: München Flughafen Terminal.

Děkuji Z.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Já bych řekl, že to je tím datem, zkuste se podívat na začátku prosince, ale podle mě ten autobus pojede :)

Avatar uživatele
Zuzka
před 4 lety

Dobře, mockrát děkuji za radu.

Z.

Avatar uživatele
Eva
před 4 lety

Dobrý den, poradíte mi jak se nejjednodušeji dostat v Mnichově z letiště na hlavní autobusové nádraží? Děkuji

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, autobusové nádraží je jen kousíček od hlavního vlakového, takže viz výše - S-Bahnem S1 i S8, oba jedou +- stejně dlouho.

Avatar uživatele
Romana Suchankova
před 5 lety

Dnes v 19.00 odletam z Brna do Mnichova Luft.5290, pak v 20,45 pokracuji do Dortmundu

Lufth.5053

Jak se rychle zorientovat, abych stihla odbaveni (prestup 50 min)Letiste je rozsahle

Dekuji.

Suchankova

Avatar uživatele
David Eiselt
před 5 lety

Po vstupu do letištní haly najít tabuli s odlety a zjistit Gate :) pak k němu dojít a hotovo, rozsáhlá jsou jiná letiště, Mnichov je OK.

Avatar uživatele
Renata
před 5 lety

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, odkud jezdí autobus ze stanice Freising do Mnichova na letiště. Jsou to stanice přednádraží? Děkuji

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 5 lety

Dobrý den, zastávka busu 635 je i před nádražím Freising.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 5 lety
Avatar uživatele
Renata
před 5 lety

Děkuji za informaci.

Nevíte, prosím zda na železniční spojení S1 a S8 (Mnichov-letiště) se musí koupit lístek, nebo mi platí i na tyto spoje voucher - železnice po Německu zdarma.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 5 lety

Jedná se o klasické linky, takže platí :)

Avatar uživatele
Renata
před 5 lety

Děkuji Vám za pomoc.

Avatar uživatele
Marta
před 5 lety

Zajimalo by me, jak moc v Mnichove zkoumaji jake suvenyry si privezu z Thajska...co treba takove hadi vino? Privezl si ho nekdo? Delaji problemy? Diky za odpoved.

Avatar uživatele
Jindřiška
před 5 lety

Potřebovala bych informaci, kolik stojí skupinová jízdenka z letiště Mnichov na vlakové nádraží pro 6 osob. Děkuji.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 5 lety

Na autobus neexistují skupinové jízdenky. Do Freisingu se jezdí za 2,90 €.

Avatar uživatele
Ilona
před 5 lety

Chtěla jsem Vás požádat o informaci, zda někdo nevíte, zda vochery od Neckermanna na vlaky platí i pro železnice S. Děkuji za odpověď.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí