IATA (ICAO) kód letiště
MUC (EDDM)
Aktuální počasí
22.8 °C
Aktuální čas
12:56
Vzdálenost od Prahy
264 km

O letišti Mnichov

Letiště, které nese oficiální název „Franz-Josef-Strauss Flughafen“, je druhé největší v Německu a jedním z největších v Evropě i na světě. Nachází se poblíž města Freising asi 35 km od centra Mnichova.

Svoji druhou nejvýznamnější základnu zde má společnost Lufthansa, dále zde pak sídlí například Eurowings. Z letiště vedou pravidelné spoje do celého světa.

Přehledné řešení terminálů i značení nedává šanci zabloudit. Dopředu si jen zjistěte, z jakého terminálu budete odlétat. I pokud byste náhodou dorazili do špatné budovy, oba terminály jsou vzájemně propojeny a z jednoho na druhý dojdete pěšky za 10 minut.

Seznam leteckých společností dle terminálů:

  • Terminál 1: Aer Lingus, Aeroflot, Air Arabia, Air Cairo, Air Europa, Air France, Air Baltic, Alitalia, American Airlines, Arkia, Atlasglobal, Blue Air, British Airways, Bulgarian Air Charter, Condor, Corendon Airlines, Delta, easyJet, El Al, Emirates, Finnair, Flybe, FlyEgypt, Freebird Airlines, Iberia, Icelandair, KLM, Kuwait Airways, Lauda, Montenegro Airlines, Norwegian, Onur Air, Pegasus Airlines, Qatar Airway, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Ryanair, S7 Airlines, Saudia, Sundair, Sun Express, Tailwind Airlines, Tarom, TUIfly, Tunisair, Turkish Airlines, Ukraine Int. Airlines, Volotea, Vueling, Wideroe,
  • Terminál 2: Adria, Aegean, Air Canada, Air China, Air Malta, ANA - All Nippon Airways, Austrian Airlines, Avianca, Croatia Airlines, Egyptair, Etihad Airways, Eurowings, LOT, Lufthansa, Luxair, Oman Air, SAS, Singapore Airlines, South African Airways, Swiss, TAP, Thai, United.

Letiště je otevřeno 24 hodin a přenocování není problém.

Letenky

Z Česka vedou přímé spoje do Mnichova pouze z Prahy, obyvatelé Slovenska můžou využít časté spojení z Vídně.

Průměrná cena letenek se pohybuje od 4.500 Kč výše a je proto vhodnější do Mnichova cestovat po zemi.

Pro relativní blízkost českým hranicím se vyplatí sledovat akční letenky z Mnichova dále do Evropy a světa, nízké ceny se objevují například na Kanárské ostrovy, do Středomoří, ale i do vzdálenějších destinací.

Inspirujte se akcemi na letenky do Mnichova, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Letiště má dva terminály spojené centrální budovou, kde se nachází restaurace, obchody a park s mnoha místy k sezení.

Terminály jsou sice velké, ale velmi jednoduše a přehledně řešené, a tak pro běžný přestup na jedné letence bude stačit 30 minut. Při přestupu neprocházíte bezpečnostní kontrolou, pouze pasovou v případě přestupu z letu po schengenském prostoru na let do země mimo schengenský prostor.

Mnichovské letiště je tradičně hodnoceno jako jedno z nejpříjemnějších letišť pro přestupování.

Jednu stanici vlakem nebo autobusem od letiště se nachází „Besucherpark“ neboli návštěvnické centrum, odkud jsou pěkné výhledy na letadla, restaurace i obchody se suvenýry. K návštěvnickému centru lze dojít pěšky (cca 15 minut chůze po chodníku) nebo jet S-Bahnem jednu stanici za 1,50 EUR.

Doprava z/na letiště

Do Mnichova

Pro cesty na letiště nejvíce využijete městskou železnici S-Bahn, která je nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem dopravy do města. Do města jezdí dvě linky: S1 (západním směrem) a S8 (východní směrem), obě se setkají v centru a u hlavního vlakového nádraží (Hauptbahnhof), poblíž kterého najdete i to autobusové. Interval každé z linek činí 20 minut, přičemž cesta do centra zabere 40 minut a za jízdenku zaplatíte 11,50 EUR (celodenní lístek na všechny typy dopravy vyjde na 13 EUR). Jízdenky koupíte v automatu u vstupu do stanice, lze zaplatit i kartou.

Linka S8 jezdí 24 hodin. 

Cestu kamkoliv po Mnichově si naplánujte dle vyhledávače dopravního podniku.

Alternativní a o něco levnější spojení zajišťuje „Lufthansa Airport Bus“ přes severní okraj města do centra. Jízdenka stojí 10,50 EUR, zvýhodněná zpáteční pak 17 EUR a můžete ji zakoupit online na webu Terravision nebo u řidiče na místě. Autobusy zastavují pouze u hlavního nádraží a na severním okraji města ve stanici Schwabing.

Do Freisingu

Pokud plánujete cestu na mnichovské letiště vlakem z Prahy, vystoupíte ve stanici Freising, odkud jezdí přímý autobus číslo 635. Linka jede jednou za 20 minut od 4:00 do 0:30 a na letiště dorazí po 24 minutách jízdy. Jízdenku zakoupíte u řidiče za 3,30 EUR. Plaťte v co nejpřesnější hodnotě, řidič často nemá na vrácení větších částek.

Nově můžete při cestě do Freisingu využít i vlak. Za 3,30 EUR dojedete na freisingské nádraží během 10 minut, vlaky zatím jezdí jen jednou za hodinu.

Jak se sem dostat

Přímo na letiště jezdí z Prahy a Plzně autobusové společnosti RegioJetFlixbus a Leo Express. Průměrné ceny jízdenek za jednu cestu se pohybují okolo 600 Kč.

Mnohem pohodlněji se na mnichovské letiště dostanete vlaky Českých drah, které jezdí z Prahy přes, Plzeň a Domažlice. Jízdenky zakoupíte od 369 Kč na webu ČD do stanice Freising, od níž jezdí přímo autobus číslo 635 každých 20 minut na letiště za 2,90 EUR nebo vlakem s přestupem v Freisingu. Pokud pojedete vlakem až přímo na letiště, zatím se vyplatí koupit odděleně jízdenku z Prahy do Freisingu a na místě pak dokoupit lístek na letiště za 2,90 EUR.

Kde parkovat

Nejnižší ceny parkování přímo na letišti nabízí parkoviště P41. Za týden zaplatíte od 69 EUR při rezervaci online na webu letiště. Parkovací lístek zároveň slouží jako jízdenka na autobus číslo 635, kterým se každých 20 minut dostanete k terminálu (jízda trvá 6 minut). Vyplatí se vždy zkontrolovat web letiště, občas se objevují akční nabídky, které výjimečně klesají až k ceně kolem 40 EUR na týden.

Krátkodobě můžete zastavit zdarma po dobu 5 minut v zóně "Kiss and fly" přímo před terminály, resp. na 10 minut v zóně "Kiss and ride".

Okolo letiště se tradičně nachází mnoho soukromých parkovišť s odvozem k terminálu zdarma. Různé nabídky můžete srovnat například na webech parken-airport.de nebo parkplatzvergleich.de. Nejnižší cena, na jakou se lze při týdenním parkování dostat, bývá kolem 45 EUR.

Alternativou je nehlídané legální parkování zdarma v rezidenčních oblastech okolních obcí, doprava MHD je však z těchto vesnic často velmi zdlouhavá a komplikovaná.

Zvolíte-li z Česka cestu přes Regensburg po dálnici A9, dojeďte až na křižovatku s dálnicí A92 (Kreuz Neufahrn), odkud je to na letiště už jen pár minut jízdy. Z dálnice A92 sjeďte na výjezdu "Dreieck Flughagen München".

Vzdálenosti:

  • Praha: 359 km,
  • Plzeň: 265 km,
  • Brno: 483 km,
  • Bratislava: 519 km.

Služby na letišti

Wi-fi je zdarma a bez omezení.

Sprchy jsou k dispozici v centrální spojovací budově „Munich Airport Center“ ve 3. patře poblíž kanceláře parkování a v terminálu 2 ve 3. patře u gatů G a H. Poplatek za použití činí 15 EUR + 20 EUR záloha v hotovosti.

Oba terminály i spojovací objekt mezi nimi jsou plné běžných supermarketů, kde můžete levně nakoupit občerstvení. Všechny se však nachází ve veřejné části letiště, nikoliv v tranzitní zóně.

Jednu zastávku S-Bahnem od hlavních terminálů se nachází návštěvnické centrum ("Besucherpark"), kde můžete zhlédnout výstavu historických letadel, nebo vyjít na uměle vybudovaný kopec, který slouží jako vyhlídka. Vstup činí 1 €. V těsné blízkosti najdete také minigolf (3,50 €).

Úschovnu zavazadel najdete v terminálu 2 a ve spojovacím objektu mezi terminály. Otevřeno je 24 hodin a cena za jednodenní úschovu činí od 3,80 EUR do 10 EUR podle hmotnosti zavazadla.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

40 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, potřeboval bych informaci k parkování u letiště. Povezu lidi autem na letiště do Mnichova, kde se dá u letiště bez problémů zaparkovat cca na hodinu, dvě. Děkuji za odpověď.

před rokem
Avatar uživatele
cali

Určitě bych doporučil nějaké parkoviště:-)

Pokud chceš nejpohodlnější Kiss&Fly, pak bezplatně 5 minut a každá čtvrthodina 2,50 EUR. Pak samozřejmě poblíž terminálů za 6,- EUR/h. Jen pozor, řada těch parkovišť a parkovacích domů je z důvodu nízkého provozu zavřená.

https://www.munich-airport.de/_b...n-2020.pdf

Avatar uživatele micky
micky

Je reálné stihnout vlak z Freisingu v 15:08 při příletu ve 13:00 a čekáním na odbavené zavazadlo? Díky :)

před rokem
Avatar uživatele hugonovak
hugonovak

Je, ak sa nič nepokazí.

Avatar uživatele filip.kobra
filip.kobra

Chtěl bych se zeptat, poletím z Terminálu 2 a Dragonpass lze využít pouze na Terminálu 1. Lze zajít nejdříve na terminál 1 poté přejít na terminál 2? Díky

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Tohle bohužel určitě možné nebude.

před rokem
Avatar uživatele Mauny
Mauny

Nevím jak letos, ale minulý rok jsme se chtěli dostat do salonku na terminálu 1, a ač jsme letěli z terminálu 2 a nebyl to navazující let apod.. tak nás bus v pohodě převezl tam i zpět a nikdo neřešil proč tam jedem :-)

Ahoj, chtěla bych se zeptat na možnost dopravy z letiště Mnichov do hlavního autobusového nádraží dne 1.1. 2020.

Děkuji za odpověď

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, info k dopravě je popsáno výše, 1.1. se jezdí klasicky podle nedělních jízdních řádů, což se dopravy z letiště příliš nedotýká.

Je v možné koupit denní skupinovou jízdenku z letiště, která platí po celém Mnichově ?

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Bohužel na letiště skupinová jízdenka neplatí. Ve variantě München XXL za 16,10 € platí lístek pouze do 8. tarifní zóny, zatímco letiště leží ve 14.

před 2 lety

Myslím,že jsem nějakou skupinovou jízdenku našel : https://www.mvv-muenchen.de/tick...index.html

Jestli to chápu dobře tak jízdenka platí pro celý Mnichov včetně metra, nebo je platná pouze na S-Bahn ?

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Máte pravdu, tohle jsem přehlédl. Skupinová jízdenka za 24,30 € platí v celé síti, tedy na všechny dopravní prostředky, včetně metra, tramvají, autobusů a S-Bahnu.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele pokus
pokus

Terminál 2 má G a H gaty oddělené od K a L gatů, jsou rozdělené do dvou budov. Protože mám na přestup pouze 40 minut, může mi někdo poradit jak se dostat z G46 na L15? Co tam jezdí - co je to personal transport systém? Všechno mám na stejné letence omanair, mám i odbavené zavazadlo, ale nechci riskovat, že ho nestihnou přeložit. Má s tím něko zkušenosti?

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Mezi G/H a K/L jezdí automatický podzemní vláček, po výstupu stačí sledovat cedule "K, L Gates", které vás navedou.

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den,

lze koupit lístek na autobus 635 ze stanice Freising na letiště jen na místě nebo i předem? Online jsem našel jen lístky za 6.70 eur na https://ticketshop.mvv-muenchen.de , na avizované lístky za 2.80 (2.90) jsem nenarazil. Díky za info.

před 3 lety

V buse, za 2.90.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 4199 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-01-15T15:24:14+01:00)

Přesně tak, lze koupit jen v buse u řidiče, je to normální linka MHD. Mějte však připraveno maximálně 5 €, na vyšší nevrací.

Edit: Vlastně by mělo na autobus jít použít i jízdenku z automatu na nástupišti S-Bahnu, kde lze platit i kartou. Nově také do Freisingu jezdí přímý vlak z letiště (za stejnou cenu), pravda ale, že zatím jen jednou do hodiny.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, při odletu z Mnichova jsem vždy parkoval na P41, nyní mi stránky letiště tuto možnost nenabízejí, jsou tato parkoviště v provozu?

Děkuji. R.B.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Já v nabídce toto parkoviště normálně vidím. Nebude třeba ve váš termín vyprodáno?

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s cestováním na letiště v době Vánoc? Z nádraží v Freisingu zrovna ten BUS číslo 635 nejede. Našlo mi to akorát nějaký zřejmě příměstský S1 do Neufahrn kde se přestoupí na spoj na letiště do München Flughafen Terminal. No je to ale takové celkem nejisté, budu moc ráda za nějakou radu, pokud s tímhle má někdo zkušenost. Předem díky Z.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, kdy přesně cestu plánujete a kde jste hledala? Na oficiálním webu mnichovského DP zatím na prosinec vyhledávat nelze, tak možná je to jen nějaká nepřesnost? Podle všeho by 635 měla jezdit denně, včetně Vánoc.

před 3 lety

Dobrý den, hledala jsem na stránkách MVV což jsou podle mě ofišl stránky - https://efa.mvv-muenchen.de/index.html? itdTime=1710&itdDate=20181224&language=de&name_origin=2680&name_destination=2726&itdTripDateTimeDepArr=dep#trip@origdest

Asi jsem to špatně pochopila, že v ten den ten bus nejezdí v ten den a nenapadlo mě že by tam ještě nejde na tento termín vyhledávat spoje... Myslíte tedy že je to tím?

Nicméně jsem ještě od DB regionální vlak nebo co - Regional-Express Směr: München Flughafen Terminal.

Děkuji Z.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Já bych řekl, že to je tím datem, zkuste se podívat na začátku prosince, ale podle mě ten autobus pojede :)

před 3 lety

Dobře, mockrát děkuji za radu.

Z.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, poradíte mi jak se nejjednodušeji dostat v Mnichově z letiště na hlavní autobusové nádraží? Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, autobusové nádraží je jen kousíček od hlavního vlakového, takže viz výše - S-Bahnem S1 i S8, oba jedou +- stejně dlouho.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek
Odpovědět
před 3 lety

Dnes v 19.00 odletam z Brna do Mnichova Luft.5290, pak v 20,45 pokracuji do Dortmundu

Lufth.5053

Jak se rychle zorientovat, abych stihla odbaveni (prestup 50 min)Letiste je rozsahle

Dekuji.

Suchankova

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Po vstupu do letištní haly najít tabuli s odlety a zjistit Gate :) pak k němu dojít a hotovo, rozsáhlá jsou jiná letiště, Mnichov je OK.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, odkud jezdí autobus ze stanice Freising do Mnichova na letiště. Jsou to stanice přednádraží? Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Dobrý den, zastávka busu 635 je i před nádražím Freising.

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Děkuji za informaci.

Nevíte, prosím zda na železniční spojení S1 a S8 (Mnichov-letiště) se musí koupit lístek, nebo mi platí i na tyto spoje voucher - železnice po Německu zdarma.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Jedná se o klasické linky, takže platí :)

před 3 lety

Děkuji Vám za pomoc.

Přidat odpověď
před 3 lety

Zajimalo by me, jak moc v Mnichove zkoumaji jake suvenyry si privezu z Thajska...co treba takove hadi vino? Privezl si ho nekdo? Delaji problemy? Diky za odpoved.

Odpovědět
před 3 lety

Potřebovala bych informaci, kolik stojí skupinová jízdenka z letiště Mnichov na vlakové nádraží pro 6 osob. Děkuji.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Na autobus neexistují skupinové jízdenky. Do Freisingu se jezdí za 2,90 €.

před 3 lety

Chtěla jsem Vás požádat o informaci, zda někdo nevíte, zda vochery od Neckermanna na vlaky platí i pro železnice S. Děkuji za odpověď.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu