Zpět na seznam míst co vidět v Bulharsku
Ďáblovo hrdlo

Ďáblovo hrdlo a Trigradský kaňon

Nenápadná malá vesnička Trigrad vysoko v pohoří Rodopy v odlehlé oblasti poblíž řeckých hranic láká turisty na úchvatné přírodní scenérie. Největším lákadlem je přes půl kilometru dlouhý a 350 metrů vysoký úzký Trigradský kaňon. Po jeho dně teče divoká Bujnovská řeka a podél ní vede turistický chodníček až ke druhému z lákadel, Ďáblovu hrdlu.

To je přes kilometr dlouhým jeskynním komplexem, do kterého impozantně padá největší podzemní vodopád na Balkánském poloostrově s výškou 42 metrů právě z Trigradského kaňonu. Celému komplexu kraluje přes 100 m dlouhá a 35 m vysoká jeskyně. Z vesnice Trigrad je to k jeskyním asi 1,5 km po pohodlné turistické stezce.

Jeskyně má otevřeno denně od 9:15 do 16:15 a vstupné činí 3 BGN, resp. 2 BGN pro studenty. Platit lze pouze v hotovosti.

Ve vedlejším údolí zhruba 30 km po silnici z Trigradu najdete nad obcí Iagodina krásnou vyhlídkovou plošinu Orlovo oko (Eagle's Eye), ze které se vyskytne nádherný pohled na západní část pohoří Rodopy. Z vesničky Iagodina budete stoupat prudce do kopce po značené turistické cestě zhruba 2 km.

Doprava: Důrazně doporučujeme si v Sofii nebo Plovdivu vypůjčit auto a do hor se vydat bez závislosti na veřejné dopravě. Posledním městečkem, do kterého z Plovdivu nebo Sofie vede relativně frekventovaná autobusová doprava, je Devin. Odtud se každý všední den dostanete mikrobusem do v odpoledních hodinách do Trigradu, brzy ráno zpět.

I přesto, že je celá oblast jen kousek od Řecka, nejbližší sjízdný hraniční přechod najdete skoro 100 km odsud.

Ubytování: V Trigradu i Iagodině najdete mnoho malých penzionů a guest-housů. Výběr je překvapivě široký a průměrné ceny se pohybují kolem 500 až 800 Kč na noc za dvoulůžkový pokoj.

  • Naviguj: 41.613, 24.3795

Další místa v Bulharsku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu