Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Pozor, cesta bez omezení je možná pouze letecky. Při pozemní cestě potřebujete je nutné podstoupit karanténu.

Zpět na seznam míst co vidět v Bulharsku
Ďáblovo hrdlo

Ďáblovo hrdlo a Trigradský kaňon

Nenápadná malá vesnička Trigrad vysoko v pohoří Rodopy v odlehlé oblasti poblíž řeckých hranic láká turisty na úchvatné přírodní scenérie. Největším lákadlem je přes půl kilometru dlouhý a 350 metrů vysoký úzký Trigradský kaňon. Po jeho dně teče divoká Bujnovská řeka a podél ní vede turistický chodníček až ke druhému z lákadel, Ďáblovu hrdlu.

To je přes kilometr dlouhým jeskynním komplexem, do kterého impozantně padá největší podzemní vodopád na Balkánském poloostrově s výškou 42 metrů právě z Trigradského kaňonu. Celému komplexu kraluje přes 100 m dlouhá a 35 m vysoká jeskyně. Z vesnice Trigrad je to k jeskyním asi 1,5 km po pohodlné turistické stezce.

Jeskyně má otevřeno denně od 9:15 do 16:15 a vstupné činí 3 BGN, resp. 2 BGN pro studenty. Platit lze pouze v hotovosti.

Ve vedlejším údolí zhruba 30 km po silnici z Trigradu najdete nad obcí Iagodina krásnou vyhlídkovou plošinu Orlovo oko (Eagle's Eye), ze které se vyskytne nádherný pohled na západní část pohoří Rodopy. Z vesničky Iagodina budete stoupat prudce do kopce po značené turistické cestě zhruba 2 km.

Doprava: Důrazně doporučujeme si v Sofii nebo Plovdivu vypůjčit auto a do hor se vydat bez závislosti na veřejné dopravě. Posledním městečkem, do kterého z Plovdivu nebo Sofie vede relativně frekventovaná autobusová doprava, je Devin. Odtud se každý všední den dostanete mikrobusem do v odpoledních hodinách do Trigradu, brzy ráno zpět.

I přesto, že je celá oblast jen kousek od Řecka, nejbližší sjízdný hraniční přechod najdete skoro 100 km odsud.

Ubytování: V Trigradu i Iagodině najdete mnoho malých penzionů a guest-housů. Výběr je překvapivě široký a průměrné ceny se pohybují kolem 500 až 800 Kč na noc za dvoulůžkový pokoj.

  • Naviguj: 41.613, 24.3795

Další místa v Bulharsku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu