Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Hornstrandir

Hornstrandir

Hornstrandir je velmi izolovaná přírodní rezervace nacházející se v Západních fjordech a na nejsevernějších výběžcích Islandu. Nadchne vás především svojí dramatickou krajinou a nádhernou přírodou zcela nezasaženou člověkem – od 50. let 20. století totiž na poloostrově o rozloze 580 kmnežijí nastálo žádní lidé.

Poloostrov s rezervací je přístupný pouze v létě od poloviny června do poloviny září.

Stometrové útesy a samota

Poloostrov Hornstrandir láká půldenní i několikadenní turisty na procházky a túry kouzelnou přírodou, které tvoří hory, útesy vysoké i přes 500 metrů a především na pocit absolutní odlehlosti a samoty. Protože zde neexistuje prakticky žádná infrastruktura, cesty nejsou značené a kromě jedné malé osady tu nejsou žádné domy ani chaty, můžete chodit celé dny aniž byste potkali další živou duši.

Příroda je zde surová ve své nejlepší podobě a klid bezkonkurenční.

Papuchalci i polární lišky

Takřka kolmé stometrové útesy nad mořem jsou hnízdištěm stovek, tisíců a desetitisíců ptáků nejrůznějších druhů. Prim samozřejmě hrají papuchalci, islandští maskoti, ale hnízdí zde přes 30 dalších druhů.

Hornstrandir je i útočištěm a domovem pro polární lišky, kteří se zde vyskytují v poměrně hojném počtu. Právě zde máte z celého světa jednu z nejvyšších pravděpodobností na spatření polární lišky.

Pěší turistika

Hornstrandir je rájem pro dálkové a vícedenní turisty, kteří rádi splynou s přírodou. Nečekejte zde žádnou infrastrukturu, nejsou tu kempy, značené trasy, ani silnice. Jen vyšlapané stezky podél pobřeží, kilometry rozkvetlých luk, zelených údolí i temně černých a hnědých skal na pozadí s mnoha fjordy i otevřeným oceánem. Během putování po Hornstrandiru můžete obdivovat i lachtany a tuleně a kochat se nebetyčnou krásou západů slunce doslova na konci světa.

Desítky kratších tras klidně jen na hodinku či dvě můžete prochodit okolo jediné mini-osady na poloostrově Hesteyri, kam připlouvají turistické lodě.

Stezky jsou při větším zazoomování poměrně přesně znázorněné například na mapy.cz.

Jak se sem dostat?

Jediná cesta na Hornstrandir vede po moři lodí. Autem se sem nelze dostat, nevede sem žádná silnice ani zpevněná cesta.

Využít můžete jak pravidelných trajektů, tak kompletních organizovaných výletů přes místní cestovní kanceláře. 

Pravidelný trajekt

Lodní dopravu zajišťuje společnost Borea klasickou větší motorovou lodí s pohodlnými sedačkami. Pluje se denně od 1.6. do poloviny září a všechny spoje začínají ve městě Ísafjörður. Na poloostrově Hornstrandir mají lodě celkem 4 destinace, které využijete jako startovací body pro túry. Ne do všech se ale jezdí denně, proto pokud vyrážíte na vlastní pěst, je dobré si dobře naplánovat cestu, aby vám trajekt neujel.

  • Ísafjörður – Veiðileysufjörður: 1-2x denně, plavba trvá cca hodinu a jednosměrná jízdenka stojí 13 200 ISK
  • Ísafjörður – Hesteyri: 1x denně, plavba trvá cca 45 minut a jednosměrná jízdenka stojí 13 200 ISK
  • Ísafjörður – Aðalvík: 2x týdně, plavba trvá cca 45 minut a jednosměrná jízdenka stojí 13 200 ISK
  • Ísafjörður – Hornvík: 2x týdně, plavba trvá cca 2 hodiny a jednosměrná jízdenka stojí 17 400 ISK
  • Mapa přístavišť na poloostrově

Za zavazadlo těžší než 20 kg se připlácí dalších 4 000 ISK.

Trajekt si vždy rezervujte dopředu, a to minimálně s měsíčním předstihem! Jízdní řády, rezervace online a další informace na webu boreaadventures.com/boat_tours/.

Organizované výlety

V Ísafjörðuru působí několik cestovních agentur, které pořádají organizované tours na Hornstrandir, vybrat si přitom můžete z jednodenních i vícedenních výletů. Cena vždy obsahuje loď tam i zpět, služby průvodce, kompletní jídlo i zajištěný kemp.

  • Jednodenní výlet – mezi 37 000 ISK a 55 000 ISK
  • Vícedenní výlety – okolo 150 000 ISK

Příklady agentur pořádajících výlety z Ísafjörðuru:

Do Ísafjörðuru se dostanete autem po 454 km dlouhé cestě z Reykjavíku (mapa trasy), která vede nádhernou krajinou západních fjordů a většinou po kvalitních asfaltových silnicích. Do města však lze doletět i letadlem z vnitrostátního letiště v Reykjavíku, kdy zpáteční letenky vyjdou na 3 500 Kč. Letenky pořídíte i přes náš vyhledávač, hledejte lety z letiště Reykjavík RKV na letiště Ísafjörður (IFJ).

Ubytování Ísafjörður

Na Hornstrandiru vás čeká pouze nocování ve stanu a přírodě, kde si svůj vlastní kemp můžete rozbít na jakémkoliv místě. Veřejné zázemí v podobě tekoucí vody a toalet je pouze v lokalitách Hesteyri, Hornvík a Aðalvík.

Tak jako tak vás ale čeká i přenocování ve městě Ísafjörður, odkud na Hornstrandir vyrážejí lodě. Najdete zde několik hostelů i hotelů. Nejnižší ceny od 2 500 Kč za noc v pokoji se sdílenou koupelnou nabízí Isafjordur Hostel, ceny pod 4 000 Kč na noc nabízí ještě rodinný GentleSpace Guesthouse.

Zbylá ubytování v Isafjörduru začíná na cenovce 5 500 Kč.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.