Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Dynjandi

Vodopád

Dynjandi

Ačkoliv není vodopád Dynjandi masově navštěvovaný, podle nás rozhodně a zdaleka patří k nejmonumentálnějším islandským vodopádům a vyrovnat se může snad jen notoricky známý Seljalandsfoss.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Pro mnoho turistů značnou nevýhodou, pro mnoho jiných turistů a také místní přírodu velkou výhodou je fakt, že Dynjandi leží v dost odlehlé části západních fjordů. Už ale právě cesta sem pustou krajinou spekatkulárních mořských zálivů rozhodně stojí za to.

V islandštině slovo Dynjandi zanemní něco jako "hřmící" nebo "řvoucí" a přesně vystihuje hlučnost a majestátnost vodopádu. Občas se setkáte také s názvem Fjallfoss, horský vodopád.

7 kaskád, 150 metrů

Řeka Dynjandisá se v poklidu klikatí mírumilovnou horskou krajinou až do momentu, kdy doteče na hranu 150 metrů vysokého útesu nad mořským fjordem Dynjandisvogur. Odtud s ohlušujícím řevem padá po celkem 7 kaskádách, které svým způsobem tvoří 7 samostatných vodopádů, až dolů do moře.

Monumentalitu Dynjandi umocňuje postupně rozšiřování. Zatímco v nejstrmější a nejvyšší horní pasáži má na šířku 30 metrů, ve spodní mírnější se rozšiřuje až na 60 metrů.

Všech 7 kaskád je pojmenováno z vrchu dolů následovně: Dynjandi, Bæjarfoss, Hundafoss, Hrísvaðsfoss, Göngumannafoss, Strompgljúfrafoss a Hæstajallafoss.

Hledat ubytování na Islandu

Pěší stezka a výhledy

Až pod nejvyšší kaskádu Dynjandi můžete vystoupat po strmé, ale docela pohodlné stezce. Nejmohutnější část vodopádu tak uvidíte ze vzdálenosti pár metrů a navíc se před vámi otevřou nádherné výhledy na celý fjord Dynjandisvogur.

Stezka měří 750 metrů jedním směrem a překoná převýšení zhruba 105 metrů.

Jak se tam dostat?

Vodopád Dynjandi leží sice v odlehlé a pusté oblasti poloostrova Vestfirðir, dostanete se k němu však docela jednoduše autem a nelze ho minout. Leží totiž jen asi 250 metrů od silnice číslo 60, která vede napříč celou oblastí Západních fjordů.

Z Reykjavíku k vodopádů urazíte 366 km po této trase (google.com/maps), pokračovat dál můžete do Ísafjörðuru, odkud vyplouvají lodě na nejodlehlejší islandský poloostrov Hornstrandir. Silnice číslo 60 je částečně prašná/šotolinová, ale během léta sjízdná pro všechny typy aut.

Ubytování

Nejbližší normální vesnice Þingeyri leží 21 km od Dynjandi a najdete v ní perfektní Hotel Sandafell s cenami kolem 3 000 Kč na noc, což je na Island velmi přívětivé. 

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.