Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Látrabjarg

Útes

Latrabjarg

Vyhledáváte-li opuštěné a odlehlá místa, kde země přechází v otevřený oceán, vítr vás nemilosrdně šlehá do tváře a příroda vám ukazuje svoji drsnou, ale krásnou podobu, vypravte se na nejzápadnější výběžek oblasti Westfjords a vlastně celého Islandu.

Vaše cesta zamíří k monumentálním útesům Látrabjarg, které se táhnou v délce více než 14 km a s výškou často přes 400 metrů!

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Drsnou krajinu zjemňují sytě zelené louky, které se dotýkají přímo hrany kolmých útesů. Asi 5 km od útesů určitě neopomeňte navštívit malinkou vesničku a rozlehlou pláž Breiðavík, která patří k nejkrásnějším místům na západním Islandu.

Největší ptačí kolonie

Útesy Látrabjarg jsou nejvýznamnější a zdaleka největší nejen islandská, ale i evropská ptačí kolonie a hnízdiště pro miliony jedinců desítek ptačích druhů. Na Látrabjarg narazíte na oblíbené papuchalky, alkouny úzkozobé, tereje bílé, buřňáky a mnoho dalších. Například pro alky malé jsou útesy Látrabjarg až životně důležité, protože hostí přes 40% celkové světové populace tohoto druhu.

To nejlepší na Látrabjagu je, že se k ptákům dostanete doslova na pár desítek centimetrů. Stačí opatrně dojít na hranu útesů, lehnout si do trávy s hlavou mírně přes útes a rázem se před vámi otevře neuvěřitelné přírodní divadlo stovek, tisíců a milionů pohybů, křiků i zpěvů.

Pohodlné vyšlapané stezky v trávě prakticky po rovině vedou podél celé délky útesů a ještě dál, nic vám tak nebrání zde strávit klidně celý den chozením s magickými výhledy na nekonečný oceán.

Ubytování

Vzhledem k odlehlosti útesů bude vhodné se ubytovat aspoň na jednu noc v blízkém okolí. Vybíráme nejlepší ubytování v dosahu Látrabjarg:

  • Hotel Breidavik Guesthouse – cca 5 km od útesů, pokoje se společnou koupelnou za velmi dobré ceny od 2 800 Kč za noc
  • Hotel Latrabjarg – cca 12 km od útesů, klasický 3* hotel s cenami okolo 7 000 Kč za 3lůžkový pokoj nebo od 3 000 Kč za jednolůžkový pokoj
  • Bjarkarholt Guesthouse – 72 km od útesů na hlavní silnici cestou z/do Reykjavíku, rodinný penzion s cenami od 2 500 Kč za noc

Jak se tam dostat?

Mys Látrabjarg je dobře dostupný jakýmkoliv typem autem celoročně po asfaltové silnici, která vede až k majáku na hraně nejzápadnějšího bodu Islandu. Cesta z Reykjavíku měří úctyhodných 424 km (viz mapa trasy), ale nudit se během ní opravdu nebudete. Vede krajinou četných fjordů, hor, tunelů a provoz je tu tak řídký, že řízení bude vysloveně odpočinkovou záležitostí.

Nejbližší větší městečko je 60 km vzdálený Vesturbyggð (viz mapa trasy), kde najdete dva malé obchody, benzínku i nabíječku pro elektromobily.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.