Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Jökulsárlón

Diamond Beach

Oblast kolem obrovského ledovcového jezera Jökulsárlón patří mezi islandská "must-see" a pro fotografy mezi nejkrásnější místa na světě. Stále se zvětšující jezero nyní o rozloze cca 20 kmje poseto ledovými krami všech možných velikostí, které vytvářejí magické prostředí za jakéhokoliv počasí.

Jezero v ledovcové moréně

Jezero leží v bývalé moréně ledovce Breiðamerkurjökull, jenž je součástí největšího evropského ledovce Vatnajökull. Ještě v 80. letech 20. století sahal Breiðamerkurjökull až k moři, po té však začal rychle tát a ustupovat do vnitrozemí, čímž vytvořil právě jezero Jökulsárlón. To se rok od roku stále zvětšuje vodou z tajícího ledovce, z jehož čela se odlamují kry, které pak tiše a mysticky plují po hladině jezera.

Ledovcové kry můžou být místy velké klidně jako menší panelák, místy malé jen pár desítek centimetrů. Hra slunečních paprsků nebo temně zatažené oblohy na pozadí vytváří neuvěřitelnou podívanou v každém ročním období.

Jezero Jökulsárlón ve skutečnosti není pravým jezerem, ale spíš lagunou, jelikož je spojeno s mořem jen asi 250 metrů dlouhou řekou Jökulsá.

Diamantová pláž

V ústí laguny Jökulsárlón do moře pak narazíte na další z islandských "must-see" zvaného Diamond Beach, tedy Diamantová pláž. Důvod označení bude patrný na první pohled. Pláž s černým sopečným pískem je totiž doslova poseta malými tajícími ledovými krami, které z laguny odtékají do moře, aby je následně vlny vyplavily na pevninu.

Kry na Diamantové pláži mají různou velikost s rozměry od 20 cm a po 2 metry a vytvářejí dojem jakoby na pláži ležely tisíce obřích diamantů.

Místním názvem se Diamantová pláž jmenuje Fellsfjara a na "diamanty" v podobě ledových ker narazíte zhruba v délce 5 km na obě strany od ústí laguny.

Plavby po jezeře

Do parkoviště na březích laguny nabízí mnoho místních cestovních agentur organizované plavby mezi ledovými krami i výlety do ledovcových jeskyní. Projet se můžete na klasických člunech nebo obojživelných vozidlech, která dokáží jak jezdit po souši, tak plout po vodě. Příklad cen:

  • plavba po jezeře – od 6 000 ISK na 35 minut, resp. 11 000 ISK na hodinu
  • výlet do ledových jeskyní (možný pouze v zimě) – od 19 000 ISK, výlet cca na 2,5 až 3 hodiny

Výlety i plavby si můžete rezervovat online například u agentur Glacier Lagoon, Troll Expeditions nebo Glacier Journey.

Jak se sem dostat?

Laguna Jökulsárlón s Diamantovou pláží leží přímo u okružní islandské silnice číslo 1 a je přístupná celoročně všemi druhy aut. Leží mezi dalšími známými místy Skaftafell a Vestrahorn. Cesta z Reykjavíku měří 390 km a zabere asi 5 hodin (mapa trasy).

Od velkého parkoviště se k laguně i Diamond Beach dostanete pěšky po značených stezkách do 2 minut chůze.

Na parkovišti se můžete nasytit ve dvou malých občerstveních, využijete zde WC i nabíjecí místo pro elektromobily.

Ubytování

Nejbližší osadou, kde se lze ubytovat, je shluk domů nazývaní Reynivellir. Skvěle hodnocené ubytování nabízí od 3 000 Kč za noc například penzion Skyrhúsid Guest House nebo od 4 000 Kč klasický 3* Hali Country Hotel.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.