Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Skaftafell

Skaftafell

Bývalý národní park Skaftafell, dnes součást jednoho velkého národního parku Vatnajökull, patří k nejkrásnějším horským a ledovcovým oblastem Islandu. Rozlehlá krajina horských luk, špičatých štítů a velkých stálých ledovců místy připomíná Alpy, ale čas od času na každé trase narazíte na typicky islandsky čedičové skály či vodopády, které vás nenechají na pochybách, že se nacházíte daleko od kontinentální Evropy.

Skaftafell je ideálním místem pro pohodové treky po horách s množstvím krátkých a velmi lehkých tras, ale zažít zde můžete i dobrodružství v ledových jeskyních nebo procházku přímo po ledovci.

Celý národní park Vatnajökull je zapsán na seznamu UNESCO. Oblast je v rámci jižního Islandu unikátní větším počtem slunečných dní.

Vstupné a otevírací doba NP

Národní park Skaftafell, resp. Vatnajökull vstup do chráněné oblasti zpoplatňuje vždy za celé auto nehledě na to, kolik v něm cestuje osob. Za jedno klasické auto zaplatíte 750 ISK, vstupenku lze koupit online na oficiálním webu parku. Je platná vždy na jeden kalendářní den a můžete se pohybovat na všech veřejných stezkách národního parku, ke kterým nepotřebujete průvodce.

Za kempování ve vlastním stanu u návštěvnického centra se platí 250 ISK.

Oblast Skaftafell je otevřená celoročně a po turistických stezkách se můžete na vlastní nebezpečí vydat 24 hodin denně. Visitor Center je otevřené v časech 9:00–16:30, v zimě jen do 15:30 a mimo víkendy, viz oficiální web.

Pěší turistika ve Skaftafell

Oblast je doslova protkána značenými pěšími trasami, na nichž se všichni návštěvníci musí držet. Na své si přijdou opravdu všichni. K dispozici jsou krátké trasy do 4 km víceméně po rovině, které vás zavedou na dechberoucí vyhlídku, odkud budete pozorovat mohutný "tok" ledovce Skaftafselljökull, ale i dlouhé náročné trasy přes 15 km, jež vás zavedou do nitra hor, k jezerům a vodopádům.

Oblíbené jsou velmi snadné trasy k vodopádům Svartifoss, které patří mezi nejznámější na Islandu.

Skaftafell Ice Caves a chůze po ledovci

K nejkouzelnějším místům patří rozhodně ledovcové jeskyně Skaftafell Blue Ice Caves. Nádherné přírodní chrámy se tvoří během léta, kdy ledovec taje, voda si razí cestu skrz led a když na konci léta začne mrznout, vytvoří se krystalicky modré či zelenkavé ledové stěny, tunely i trhliny, ze kterých vás bude přecházet zrak.

Cesty k ledovým jeskyním vždy vedou přímo přes hlavní pole ledovce Skaftafellsjökull, který je součástí největšího ledovce v Evropě Vatnajökull.

Většina ledovcových jeskyní je přístupná pouze v zimě, kdy jsou stabilní a nehrozí odlamování velkých těžkých kusů ledu.

Jeskyně i samotný ledovec jsou přístupné jen s průvodcem v rámci organizovaných, výletů. Veškeré vybavení, oblečení, boty a helmy vám budou zapůjčeny. Samotná cesta k jeskyním sice nevyžaduje žádné speciální horolezecké schopnosti, ale kvůli těžkému terénu a chození po ledu a kamení bude dost fyzicky náročná.

Výlety k ledovcovým jeskyním i na ledovec samotný zprostředkovává několik cestovních agentur, mezi největší patří agentura Skaftafell nabízející například tyto výlety:

Ubytování Skaftafell

Přímo u návštěvnického centra je velký kemp až pro stovky stanů. K dispozici je teplá i studená tekoucí voda, sprchy, toalety a prádelna. V blízkém návštěvnickém centru je pak před den otevřená i restaurace s kavárnou. Cena za pronájem místa pro stan na noc je 250 ISK.

Preferujete-li ubytování v klasickém hotelu, zhruba 1 km od Visitor Center přímo u hlavní silnice najdete 3* Hotel Skaftafell s koupelnou na pokoji a dobrou snídaní v ceně.

Jak se sem dostat?

Skaftafell leží hned u hlavní okružní silnice číslo 1 a je dostupný konvenčními auty po celý rok. Od Reykjavíku je vzdálen 326 km. Autobus linky 51 u Skaftafellu zastavuje jen 1x denně a jezdí pouze do obce Vík i Myrdal.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.