Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Vestrahorn

Hora, Pláž s černým pískem

Sokksnes

Malé pohoří Vestrahorn rozprostírající se na jihovýchodním pobřeží patří k nejvíce fotografovaným místům na Islandu. Dramatické a přesně ohraničené pohoří v osiřelé krajině vytváří tajuplné a čarokrásné panorama.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Nejvyšší horou je 847 metrů vysoký Klifatindur. Vzhledem k těsné blízkosti moře jsou hory velmi strmé a oficiální stezky na ně nevedou. Do výšin se však můžete vydat po vyšlapaných stezkách, ze kterých se naskýtají spektakulární výhledy na černo-šedé svahy a oceán.

Černá pláž Stokksnes

Nejkrásnější pohledy na celistvé pohoří Vestrahorn se naskytnou z blízké pláže Stokksnes. Ta je už sama o sobě zajímavá sytě černě zbarveným pískem s obrovskými trsy trávy.

Vikingská vesnice

Mezi pláží Stokksnes a horami Vestrahorn se nachází opuštěná historická vikingská vesnice, která však ve skutečnosti s historií nemá společného vůbec nic.

Postavená byla v roce 2010 jako kulisy k připravovanému filmu, který však nakonec nebyl dokončen. Replika vesničky však zůstala na místě opuštěná dodnes a vy ji během cesty na Stokksnes můžete navštívit.

Jak se tam dostat?

Vestahorn s pláží Stokksnes jsou velmi dobře dostupné autem. Leží totiž přímo na hlavní okružní silnici číslo 1 nad tunelem Almannaskard.

Nejbližším městem je 18 km vzdálený Höfn, cesta do Reykjavíku je dlouhá 466 km (mapa trasy: google.com/maps).

Dojet můžete po dobře udržované cestě až přímo k pláži Stokksnes, odbočka z hlavní silnice je vpravo ve směru od Reykjavíku asi 250 metrů před tunelem Almannaskard a je značená rozcestníkem.

Ubytování

Oblast kolem hor Vestrahorn může být ideální zastávkou s přenocováním během okružní cesty okolo Islandu. Ubytovat se můžete přímo na pláži pod kopci v malém penzionu Vikingcafe spojeném s kavárnou, ceny jsou však vysoké a startují asi na 200 EUR za noc.

Až o polovinu nižší ceny a výrazně větší výběr ubytování najdete v blízkém městečku Höfn.

Hledat ubytování - Höfn

Vstupné - cena

Vstup do přírodní rezervace Vestrahorn je zpoplatněn. Platí se uvnitř kavárny Vikingcafé a cena činí 1 000 ISK na osobu.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 06. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.