Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Skogafoss

Skógafoss

Skógafoss patří spolu s blízkým Seljalandfossem k nejznámějším i nejhezčím islandským vodopádům. Přes 25 metrů široká řeka Skógá zde padá z 60 metrů útesů, které v dávných časech označovaly pobřežní linii, jež je nyní o 5 km jižněji. Tyto útesy se táhnou v délce několika stovek kilometrů a oddělují pobřeží od islandské vysočiny.

Vodopád Skógafoss je impozantní i proto, že celých 60 metrů padá v jedné linii bez jakýchkoliv kaskád, které by ho opticky zmenšovaly. Skály, ze kterých Skógafoss teče, jsou navíc hustě porostlé zelenými mechy a lišejníky, což vytváří velmi fotogenické prostředí. Ne náhodou si tak Skógafoss vybralo mnoho filmových štábů k natáčení. Vznikly zde například Thor: Temný svět nebo několik scén seriálu Hra o trůny.

400 schodů a turistická stezka

Od parkoviště pod vodopádem vystoupejte po 400 schodech na širokou chráněnou vyhlídku těsně nad vodopádem, odkud se vám naskytnou nádherné pohledy přímo do jeho chřtánu i do dalekého kraje. Za jasného počasí dokonce dohlédnete až na téměř 30 km vzdálené útesy Dyrhólaey.

Odtud pak můžete pokračovat dál idylickou zelenou krajinou plnou soutěsek a údolíček, kterými se valí vody řeky Skógá. Začíná zde dálkový trek přes průsmyk Fimmvörðuháls, který vás po 25 km zavede do známé oblasti Þórsmörk. Mnoho cestovatelů volí jen kratší část tohoto treku a stejnou cestu zpět k autu pod vodopádem Skógafoss.

Ubytování

Malá vesnička Skógar ležící hned pod vodopádem slouží i jako ideální místo pro přenocování během okružní cesty okolo Islandu. Ubytovat se můžete v několika penzionech (mezi nejlevnější od 3 400 Kč za noc patří třeba Guesthouse Skógafoss nebo Hotel Kverna).

Jak se sem dostat?

Skógafoss patří k nejlépe dostupným místům, leží totiž jen asi 1,5 km od hlavní Ring Road číslo 1, odbočka je přehledně značená a sjízdná celoročně pro všechny typy aut. Přímo pod vodopádem se nachází velké parkoviště. Vzdálenost od Reykjavíku činí 156 km (mapa trasy).

  • Naviguj: 63.5318, -19.5117

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu