Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Zlatý okruh

Cesta, Přírodní útvar, Horký pramen, Národní park

Gejzír Strokkur

Golden Circle je velice populární turistická oblast pro road-tripy nedaleko od Reykjavíku zahrnující několik přírodních zajímavostí. Díky rozmanitému prostředí poznáte trochu od všech podob islandské krajiny. Vzhledem ke tvaru na mapě se Zlatému okruhu často přezdívá také Zlatý trojúhelník.

Porovnat ceny autopůjčoven

Jak dlouhý je Zlatý okruh?

Putování po Zlatém kruhu měří zhruba 235 km, když budeme počítat zajížďky k parkovištím nebo dalším zajímavostem, ujedete celkem kolem 300 km. Protože se Zlatý okruh nachází v jihozápadní části Islandu u hlavního města Reykjavík, je nejnavštěvovanější a nejlépe dostupnou destinací na ostrově.

Po Zlatém okruhu můžete putovat celoročně, i během zimy.

Okruh si lze zkrátit zhruba na 200 km vynecháním jeho zpáteční trasy a vracet se do Reykjavíku po stejné cestě. Pro mnoho cestovatelů je Zlatý okruh oblíbený i proto, že se dá objet za jeden den.

TOP 3 místa Zlatého okruhu

Golden Circle má 3 hlavní highlighty, které určitě nesmíte minout. Poznáte tak krajinu holých plání, vřesovišť, sopečných kaňonů, hor, vodopádů i gejzírů.

Národní park Þingvellir (Thingvellir)

Oblast úzkých čedičových kaňonů s množstvím řek, říček a malých vodopádů, širokých údolí a plání, jezer i hlavního předělu mezi Eurasijskou a Severoamerickou tektonickou deskou je cenná nejen z přírodního, ale i kulturního hlediska. Právě zde byl díky dobré dostupnosti založen nejstarší parlament na světě.

Geotermální oblast Haukadalur

Místo mnoha gejzírů, termálních pramenů a dalších sopečných aktivit se proslavilo celosvětově díky právě díky dvěma gejzírům. Jedním z nich je první gejzír světa Geysir, který tomuto jevu daroval obecný název. Tím druhým je gejzír Strokkur, jeden z nejaktivnějších na Islandu.

Vodopád Gullfoss

Jeden z nejmohutnějších vodopádů na Islandu se 2 kaskádami padajícími do celkem 32 metrů hlubokého kaňonu. Díky sedimentům ve vodě má při svítícím slunci voda zlatavou barvu.

Další zajímavá místa

Kromě výše "top trojky" by však byla škoda vynechat i další méně známá místa na Zlatém okruhu. Patří k nim například tato:

Víte o dalším krásném místě na Zlatém okruhu? Napište nám do komentářů pod text a podělte se s ostatními čtenáři.

Mapa Zlatého okruhu

Autem nebo autobusem?

Nejlepší a rozhodně doporučenou variantou je cestování půjčeným autem, kterým objedete i méně známé, ale možná o to krásnější místa. Můžete se kdekoliv a hlavně na libovolně dlouhou dobu zastavit.

V Reykjavíku působí mnoho autopůjčoven, jejich ceny můžete srovnat například přes web rentalcars.com.

Běžnými autobusy MHD se po Zlatém okruhu pohybovat nedá, v Reykjavíku však sídlí několik turistických agentur nabízejících autobusové organizované výlety.

Jejich délka trvá většinou 7-9 hodin a cena se pohybuje mezi 8 000 ISK a 10 000 ISK. Příklad můžete být společnost Reykjavík Excursions nebo Gray Line.

Ubytování na Zlatém okruhu

Vzhledem k tomu, že okruh začíná i končí v hlavním městě Reykjavíku a mnoho cestovatelů volí jen jednodenní putování, ubytování v Reykjavíku bude jistotou. Je zde navíc i největší výběr hotelů, ale i levných hostelů, alespoň na islandské poměry.

Pokud si však chcete cestu po Zlatém okruhu vychutnat, doporučujeme ubytovat se někde v jeho polovině. Ideálními místy pro ubytování zhruba uprostřed trasy jsou městečka Laugarvatn nebo Reykholt.

Plánujete-li od Zlatého okruhu pokračovat dál na západ Islandu, zvolte ubytování ve městě Selfoss na už na hlavní silnici číslo 1.

Alternativou je samozřejmě kempování na Islandu tolik oblíbené. Na kempy narazíte u všech hlavních turistických zajímavostí, počítejte s cenami kolem 1 300 ISK1 700 ISK za osobu.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.