Co tady objevíš?

Montreal je 2. největší kanadské město, které je zároveň také i 2. největší frankofonní město na světě. Místní obyvatelé říkají, že Montreal je „Old in soul, but young at heart.“ – „Starý v duši, ale mladý v srdci.“ Dokonale to vystihuje atmosféru Montrealu – města, v němž jsou historické budovy obklopeny moderními mrakodrapy.

Francouzský odkaz je zde cítit na každém rohu, proto je možné, že se v Montrealu budete cítit více jako v Evropě než v Severní Americe. Francouzsky zde mluví více než polovina obyvatel. Až se budete ptát někoho na cestu, nenechte se zmást, až vás bude posílat například do Vieux-Montréal, kdežto vy budete chtít do Old Montreal. Je to totéž. A takhle je to i s názvy ulic a vlastně i všeho dalšího.

Montreal je město, kde se nebudete ani chvíli nudit. Každý si zde najde to své – památky, zajímavou architekturu, kulturu i zábavu.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Připrav se na
2-3 dny
Na základní průzkum města bude stačit víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Sezona je podobná jako ve střední Evropě. Zimy jsou chladné a lezavé.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Běžná cena letenek z Prahy, o prázdninách až ke 20 tisícům.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Bonsecours Market

Starodávná tržnice, která se nachází v Old Montreal. Dříve se zde konaly farmářské trhy, dnes zde nakoupíte vše možné, můžete si zde dát kávu v některé z kaváren nebo zajít na některý z koncertů, které se zde také pořádají, viz oficiální web.

Zavřít boční panel

Botanická zahrada

The Montreal Botanical Garden je považována za jednu z nejkrásnějších botanických zahrad na světě. Na 75 hektarech zde najdete 20 tematických zahrad a více než 22.000 druhů rostlin.

Otvírací hodiny a ceník najdete na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

City Hall

Městská radnice byla postavena mezi lety 1872–1878. V roce 1922 byla zasažena velkým požárem, při němž byla původní budova z velké části zničena. Zbylé zdi původní budovy byly zrekonstruovány a posloužily ke stavbě nové radnice.

Zavřít boční panel

Mont Royal

Kopec Mont Royal slouží jako obrovský městský park a zároveň je z něj krásný výhled na město. Na jeho vrcholu se nachází St. Joseph Oratory, což je největší kostel v Kanadě s 3. největší vnitřní kopulí na světě.

Zavřít boční panel

Notre-Dame de Montreal Basilica

Novogotická bazilika Notre-Dame je jedním z hlavních symbolů Montrealu a zároveň jedna z nejvyhledávanějších památek. Stavba byla inspirována katedrálou Notre-Dame v Paříži. Na Štědrý den se zde koná velmi oblíbená mše.

Zavřít boční panel

Old Port of Montreal

Starý přístav se táhne cca 2 kilometry podél řeky svatého Vavřince. Přístav je ideálním místem pro odpočinek. Můžete se projít po nábřeží, projet se zde na kole nebo kolečkových bruslích, půjčit si šlapadlo nebo navštívit např. zábavní centrum a popularizační vědecké středisko Centre des science de Montreal. Přístav se již pro lodě nevyužívá, byl zachován jako turistická a historická památka.

Zavřít boční panel

Old Town

Old Town je historická oblast v samotném srdci města a je považována za nejkrásnější část Montrealu. Většina památek a zajímavostí se nachází právě v této části města.

Zavřít boční panel

Olympijský park

V roce 1976 se v Montrealu konaly letní olympijské hry, které byly až do olympijských her v Pekingu nejdražší olympiádou všech dob. Olympijský stadion město splácelo až do roku 2006.

Součástí olympijského parku je i Montreal Tower, která je nejvyšší šikmou věží na světě. Věž je vysoká 165 m a je nakloněná pod úhlem 45 stupňů. Na věž se dá dostat speciální lanovkou.

Informace o parku na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Parc Jean Drapeau

Park Jean Drapeau se rozkládá na ostrově Sainte-Helene a umělém ostrově Notre-Dame. Tento areál vznikl původně kvůli světové výstavě Expo 1967, která se zde konala pod heslem „Člověk a jeho svět“. Ze zpětného pohledu je Expo 1967 dodnes považováno za jednu z vůbec nejúspěšnějších světových výstav, a to jak z hlediska návštěvnosti, tak i počtu zemí, které se zúčastnily, a nakonec i ohlasu, jehož se jí dostalo.

Dnes na ostrovech naleznete zábavní park, několik muzeí a závodní dráhy.

Zavřít boční panel

Place Jacques-Cartier

Toto náměstí nese jméno po známém francouzském objeviteli Jacques Cartierovi, který podnikl 3 objevitelské cesty podél kanadského pobřeží v oblasti zálivu svatého Vavřince. Náměstí dominuje socha admirála Nelsona. Na náměstí se soustřeďují velké počty turistů a tím pádem i mnohé dění na ně zaměřené. Můžete zde sledovat pouliční baviče, obdivovat díla místních umělců nebo třeba popíjet kávu ve vyhlášených kavárnách.

Zavřít boční panel

Queen Mary of the World Cathedral

Katedrála Queen Mary of the World je kopií kostela svatého Petra ve Vatikánu v poměru 1:3. Dokončena byla v roce 1894.

Zavřít boční panel

Saint-Paul Street

Malebná ulička nacházející se v Old Town. Vedle památek a obchodů zde najdete i spoustu skvělých restaurací, barů, galerií a malebných obchůdků se suvenýry.

Zavřít boční panel

Underground city

Podzemní město v Montrealu je největší sítí podzemních tunelů na světě. Jedná se o 32 km dlouhý komplex podzemních chodeb, které propojují jednotlivé části města a jsou napojeny také na stanice metra. Podzemní ulice jsou lemovány různými obchody, jichž se tu nachází přes tisíc. Každodenně tudy projde okolo 500.000 návštěvníků. Zejména v zimě je to skvělý způsob, jak se vyhnout venkovní nepřízni počasí.

Počasí a sezóny v Montrealu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Montreal
Teploty během roku

-5 °C

-5 °C

2 °C

12 °C

19 °C

24 °C

26 °C

25 °C

21 °C

13 °C

6 °C

-3 °C

Počasí

Počasí v Montrealu je typické velkými teplotními rozdíly v letních a zimních měsících. V zimě jsou teploty velmi nízké a skoro celou zimu sněží, mnohokrát přijdou i sněhové bouře. Naopak léto je příjemně teplé a slunečné. Nejteplejší je červenec, kdy se průměrná teplota pohybuje okolo 21–25 °C. Nejchladněji bývá naopak v lednu, to průměrná teplota dosahuje zhruba -10°C.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud nemáte rádi tuhou zimu, určitě vyrazte do Montrealu v období od dubna do října. Léto bývá krásně teplé a slunečné, na podzim zase můžete zažít opravdu nádherné babí léto, kdy se stromy barví do pestré palety barev.

Školní prázdniny v Kanadě jsou stejně jako u nás v červenci a srpnu.

Skvělé akce do Montrealu

ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 72%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu