Průvodce ostrovem

Souostroví Langkawi

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Langkawi, to není jen jeden ostrov v Andamanském moři, ale rovnou sto. Malajci mu říkají „klenot státu Kedah“ a rozhodně ví, o čem mluví. Souostroví uchvátí svou jednoduchostí v jinak chaotickém asijském světě, nabídne písečné pláže s klidnou mořskou hladinou, vodopády uprostřed divoké džungle s možností koupele v jezírkách a výtečnou místní gastronomii na putovních nočních trzích. Západy slunce jsou tu ikonické. Jak na pláži, tak na vrcholku hory Gunug Raya či unikátním visutém mostu Sky Bridge.

V neposlední řadě se jedná o bezcelní oblast, což napovídají levné alkoholické a tabákové výrobky.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
3–7 dní
Pár dní za ostrovní turistikou, týden na slunnou dovolenou.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Během léta se vyskytnou prudké přeháňky, během zimy ani mrak nevyleze.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Za tolik se dá nakombinovat cesta z Evropy přes Bangkok nebo Kuala Lumpur.
Akční nabídky

Praktické tipy na Langkawi

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Malajsie

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat na Langkawi

Na Langkawi s největší pravděpodobností poletíte letadlem. Je to jednodušší a stejně levné jako vodní doprava.

Letecky

Nejvíce letů je vypravováno z letišť v Kuala Lumpur, Singapuru, Bangkoku a také sousedního ostrova Penangu. Na ostrově je jedině letiště, a to letiště Langkawi (LGK).

Letenky z Evropy vás budou stát nejméně 15.000 Kč. V akci společnosti Qatar Airways výjimečně pak okolo 11.000 Kč, což je definitivně super cena. Doba letu na Langkawi se bude pohybovat mezi 15–20 hodinami.

Po většinu času však stejně budete přestupovat ve výše uvedených metropolích, proto bývá levnější vyčkat na akci do Bangkoku nebo KL a následně zakoupit individuální přelet s lokálními aerolinkami. Mezi pravidelné dopravce patří Malaysia Airlines, FireFly a AirAsia. V takovém případě stojí přelet mezi 250–700 Kč.

Lodí

Dobrodružnější povahy využijí lodní dopravu při svém putování napříč Malajsií a Thajskem. Lodě vyplouvají z malajského Penangu, Kuala Perlis, Kuala Kedah a thajského Satunu.

Ceny se pohybují mezi 18 z Kuala Kedahu a 60 ringgity z Penangu. Lodní lístek zakoupíte v přístavu. Pro představu lodě vyplouvají v následujících časech: http://www.langkawi-ferry.com/schedule-fare.html.

Přístav na Langkawi najdete v hlavním městě Kuah (Kuah Jetty). Nachází se u Orlího náměstí se sochou orla. Do jednotlivých částí ostrova vás odveze taxi za předem stanovené ceny. Například na Pantai Cenang se jede 30 minut a taxi stojí 40 ringgitů.

Jak se dopravovat po Langkawi

Na ostrově absentuje veřejná doprava. Budete proto nuceni využít taxikáře nebo si vypůjčit skútr, eventuálně auto.

Půjčení skútru

Idylické objevování ostrova bude díky prázdným a dobře udržovaným silnicím jednoduché. Nováčci musí jen počítat s levostranným provozem, ale díky absenci kruhových objezdů to bude jednoduché.

Skútr si po předložení mezinárodního řidičského průkazu půjčíte prakticky na všech místech, kde se vyskytují hotely. Cena se pohybuje mezi 20–30 ringgity za den.

Skútr na Langkawi

Tankování zde funguje tak, že nejdříve zaplatíte na pokladně (doporučujeme pro prázdnou nádrž tak 4–6 ringgitů) a následně natankujete. Benzinových pump je po ostrově několik a všechny jsou označeny na turistických mapkách.

Benzinka BuraqOil

Dodržujte nošení helmy a místní policie vás jako turistu bude přehlížet.

Pozor si také dejte v zatáčkách na nános prachu na okraji silnice, na kterém vám to může snadno podklouznout.

Půjčení jízdního kola

Sportovci mající rádi extrémní podmínky si mohou vypůjčit i jízdní kola. Více než k cestám po ostrově jsou vhodné ale k pendlování podél pláží Pantai Cenang a Pantai Tengah mezi hotelem a restauracemi.

Půjčení vyjde asi na 10 ringgitů.

Taxi

Taxi sice nejezdí dle taxametrů, ale prakticky jsme se nikdy nesetkali s žádným, který by nás chtěl okrást. Z letiště i přístavu jsou ceny pevně dané a zpět vás většinou zavezou za zcela totožné ceny.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Lokality

Vzhledem k poměrně malé velikosti ostrova je mezi zahraničními turisty oblíbena pouze lokalita podél nejdůležitější pláže Pantai Cenang, na niž volně navazuje na jihu Pantai Tengah. Zde najdete drtivou většinu hostelů, hotelů i resortů.

Pantai Cenang – Nejrušnější pláž na celém ostrově, podél níž se táhne ulice Jalan Pantai Cenang, která nabídne desítky guesthousů a hotelů. Severní a jižní konec pláže pak patří luxusnějším resortům. Najdete tu vše – od restaurací po nákupní domy, masážní salóny i půjčovny skútrů. Tomu odpovídá i celodenní rušný provoz na ulici, která je od pláže oddělena právě zástavbou hotelů.

Pantai Tengah – Menší a skromnější bratříček Pantai Tenghah je díky těsné poloze k Pantai Cenang velmi oblíbenou lokalitou. Najdete tu zároveň jedny z nejlevnějších hotýlků. Pláž bývá po většinu dne prázdná a klidná. Hledáte-li protipól Cenangu, právě jste jej našli.

Pantai Kok – Na západní straně ostrova se u menšího přístavu Telaga Harbour Marina nachází několik středně dobrých hotelů a luxusních resortů. Dá se říci, že je to neosídlená oblast s minimálním provozem a ruchem. Nemá příliš význam tu bydlet až do té chvíle, kdy se usídlíte v luxusních resortech Danna Langkawi a The Ritz–Carlton.

Pantai Pasir Hitam – Jestli toužíte po dokonalém soukromí, zvolte tuto oblast na samotném severu ostrova. V nabídce jsou dva privátní resorty Four Seasons a Tanjung Rhu. Oproti Pantai Kok tu však najdete i motel s guesthousem za lowcosťácké ceny.

Kuah – Poslední varianta, kterou jako Evropané asi nevyužijeme, ale vzhledem ke koncentraci hotelů je nutné ji zmínit. Hlavní město ostrova nabídne jak zábavu, tak i spoustu možností k přespání za středně nízké ceny.

Tip na hotel: Za nás bezkonkurenčně nejlepší ubytování, a paradoxně i nejlevnější, na celém ostrově nabízí T–Star Cottage. Chatky se základním vybavením v podobě postele a vlastní studené sprchy nabídnou autentické ubytování v přírodě s vodními jezírky. Romantika jako hrom.

T–Star Langkawi

Má to jen jeden háček – každé ráno a v podvečer se sem seběhne tlupa opic, která vás obere o vše, co jim na balkoně a nezavřených pokojích necháte. Noc tu vyjde na 250 Kč za pokoj! Za směšný doplatek pořídíte klimatizaci či síť proti hmyzu. Ve spřáteleném krámku pak navíc získáváte slevu na půjčení motorky.

Opice v T–Star

Ceny

Langkawi dokáže být levné a cenově dostupné pro největší skrblíky, ale i astronomicky drahé pro ty, kteří vyhledávají naprostý luxus a soukromí.

Nejlevnější cenová kategorie jednoduchých guesthousů se cenově pohybuje do 400 Kč za dvoulůžkový pokoj, zejména v lokalitě Pantai Tengah.

Střední kategorie hotelů bude stát v rozmezí 600–800 Kč za noc a nakonec uvádíme luxusní resorty, za něž zaplatíte od 5 do 15.000 za noc.

Kompletní srovnání provedete na booking.com/langkawi.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Západy slunce

Ostrov jako stvořený pro pozorování západů slunce. Obě hlavní pláže Pantai Cenang i Pantai Tengah jsou orientovány západně, naskytne se vám tak jedinečný západ slunce, který nad mořskou hladinou boří jen okolní ostrůvky.

Západ slunce na Pantai Tengah

Kromě pláží lze na západ slunce doporučit i Look Out Point, na nějž se dostanete při jízdě podél letiště silnicí Jalan Padang Matsirat. Ukazatel vám řekne, kdy ze silnice odbočit.

Poslední lokalitou, kterou navštivte jen pokud si troufnete na delší jízdu potmě, je vrchol hory Gunung Raya.

Pláže

O plážích na Langkawi se toho říká hodně. Jedni je milují, druzí jimi opovrhují. Pravda je taková, že dostanete přesně to, co hledáte.

Zatímco střed Pantai Cenang je plná turistů a plážových barů, severní cíp této pláže bude liduprázdný díky přítomnosti jediného resortu – pláž je veřejná. Pantai Tengah je na tom obdobně, pár prázdných lehátek a úžasné západy slunce.

Další pláže nutné k návštěvě jsou např. Pantai Kok, Pasir Tengkorak, Black Sand Beach a Tajung Rhu.

Jedno mají všechny pláže společné. Moře tu připomíná svým klidem spíše jezero. I přesto je díky písku trochu kalnější a ne čiré, jako známe třeba z Thajska.

Panta Kok a kameny

Noční trhy

Velká atrakce pro milovníky dobrého jídla. Na nočních trzích pořídíte vynikající ovoce, čerstvé či připravené mořské plody a spoustu grilovaných dobrot, počínaje kuřecím a konče třeba krabem.

Kotle chutně upravených rýží na mnoho způsobí, stejně tak i nudlí. Sladké placky s kukuřicí či podivné buchtičky s mnoha příchutěmi.

Lákadlem nočních trhů je i to, že jsou každý den pořádány na jiném místě:

  • Pondělí – Ve středu ostrova mezi silnicemi Ulu Melaka a Makam Mahsuri,
  • Úterý – Kousek za letiště u silnic Jalan Chandekura a Jalan Kedawang,
  • Středa – V hlavním městě Kuah,
  • Čtvrtek – Na severu Pantai Cenang podél silnice Jalan Bohor Tempoyak,
  • Pátek – Na severu ostrova pod kruhovým objezdem u Black Sand Beach,
  • Sobota – Trhy se nekonají,
  • Neděle – Kousek nad letištěm u dvou kruhových objezdů u silnice Jalan Padang Matsirat.

Noční trhy

Vodní sporty

Let na padáku, vodní skútry či jízda na banánu. Podél pláží Pantai Cenang a Tengah najdete mnoho způsobů, jak si užít moderní zábavu u moře.

Koupání pod vodopády

Není nic lepšího než se po náročném výstupu k vodopádům vykoupat v jezírcích, které voda za mnoho let vymlela.

Nejlepší koupání s možností přírodní skluzavky nabídnou vodopády Seven Wells.

Šnorchlování

Na samotném ostrově Langkawi se šnorchlovat nedá. Nejlepší místa jsou na útesech podél ostatních ostrůvků, kam vás v rámci organizovaných výletů dopraví místní cestovní agentury. O cenách a možnostech se informujte na místě.

Island hopping

Langkawi je souostroví 100 menších či větších ostrovů. Poznejte alespoň některé z nich v rámci celodenních nebo půldenních island–hopping výletů.

Plane spotting

Milovníci letadel si tu přijdou na své. K vidění bude sice standardní typ letadel Boeing 738 a Airbus A320, zato v exotických barvách dopravců Malaysia Airlines, AirAsia a jiných. Ideální spot je na jižní straně přistávací dráhy, kde se nachází i odstavné místo pro zastavení.

Plane spotting

Koh Lipe

Bílé pláže, azurové moře a pohoda. Panenská thajská příroda je z Langkawi coby kamenem dohodil. Během hlavní sezony od listopadu do března je možné podniknout výlet či se na pár dní přesunout na malý kouzelný ostrov Koh Lipe.

Lodní lístek jedním směrem však stojí přes 100 ringgitů.

Co vidět a navštívit na Langkawi

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Langkawi

Zavřít boční panel

Temurum Waterfall

Na samotném severu ostrova mezi plážemi Pesir Tengkorak a Pebble se nachází odpočívadlo svádějící k výpravě k vodopádům Langkawi. Využijte toho. Cesta není náročná, jen pozor na drzé opice.

Zavřít boční panel

Langkawi Sky Bridge

Jedna z hlavních atrakcí ostrova skládající se z turistické vesničky Oriental Village, odkud se strmou lanovou dráhou dostanete na první vrchol hory Mat Cincang. Poté, co si užijete výhledy z tohoto pahorku, naskočte zpátky do lanovky a přejeďte na vrchol druhý. Zde kromě dalších panoramat vstupte na technický unikát visutý most na jednom pilíři Langkawi Sky Bridge.

Cable car Langkawi

Máte-li strach z výšek, nebude se vám po mostě chodit dobře. Avšak kdo na Sky Bridge nevstoupil, jako by na Langkawi nikdy nebyl.

Panoramata Langkawi

Cena lanovky činí 55 ringgitů a v ceně je krátké představení cesty do vesmíru ve SkyDome. V areálu jsou k vidění pak i další atrakce pro turisty. Kompletní výpis najdete na webu panoramalangkawi.com.

Parkoviště je neplacené před vstupem do vesničky.

Zavřít boční panel

Seven Wells Waterfall

Jen pár minut jízdy od Oriental Village a několik set schodů vás dělí od hlavní přírodní atrakce ostrova vodopádu Telaga Tujuh, anglicky Seven Wells a česky Sedm pramenů.

Vyšlápněte přesně 638 schodů k několika přírodním jezírkům, které v parných dnech na rozdíl od moře dokážou zchladit. Vykoupejte se, svezte se na přírodní skluzavce a relaxujte na rozpálených kamenech.

Vodopády Seven Wells

Nezapomeňte si před začátkem cesty v místním krámku koupit lahev vody. Po cestě už nepotkáte kromě dalších opocených turistů a opičích gangů žádného Malajce. Cesta na pomyslný vrchol může zabrat 45 minut.

Komu by však tento náročnější výstup nestačil, může pokračovat dále až na samotný vrchol hory.

Zavřít boční panel

Pantai Kok

Jedna z mála větších pláží, která zatím neleží v obložení hotelů a resortů. Pantai Kok jsou dvě větší zátoky a díky klidnému moři zde byl vybudován i přístav pro plachetnice, které zde celoročně kotví.

Pantai Kok

Pokud budete mít štěstí, na pláži bude menší pojízdný bar, kde ochutnáte salát z ovoce, oříšky a čokoládou, kdy sladkou chuť bude přebíjet žár z chilli.

Zavřít boční panel

Laman Padi

Jedno z mála muzeí, které svou autentičností zaujme i kulturní barbary. Podívejte se, jak se dříve a stále na některých místech i dnes, pěstuje rýže. Vstup je zdarma a kromě klimatizované místnosti s řadou nářadí a různých pastí se projděte i mezi malými políčky s rýží v různém stadiu zrání.

Hned přes ulici se dostanete do klidné části pláže Pantai Cenang.

Zavřít boční panel

Underwater World

Podmořský svět. Pokud jste ještě nikdy podobnou atrakci neviděli, navštivte ji. Jinak nikterak neohromí a mnohem lepší jsou například v Singapuru či na japonské Okinawě.

Součástí je duty-free obchod volně přístupný z ulice.

Zavřít boční panel

Pantai Cenang

Nejznámější pláž Langkawi. Vyhněte se turistickému ruchu a zamiřte na severní cíp pláže. Většinu lidí tak necháte za sebou a užijete si klidu bez zbytečného ruchu hudby z místních plážových barů.

Zavřít boční panel

Pantai Tengah

Jen o pár desítek metrů jižněji od Pantai Cenang se nachází druhá známá pláž, ale díky své „odlehlosti“ od centra dění sem moc lidí nezamíří. Jedinými lidmi tu tak budou spíše hosté dvou místních plážových resortů.

Vychutnejte si také jedinečné západy slunce na prázdné pláži.

Západ slunce na Langkawi

Zavřít boční panel

Gunug Raya

Nejvyšší hora ostrova Gunug Raya. Ačkoliv vás před jízdou sem budou půjčovny skútrů varovat, nebojte se. Výkon mají motorky dostatečný a i při dvou lidech s občasným zaskřípáním zubů cestu utáhnou. Jen směrem dolů to moc nerozpalte, abyste včas stihl zabrzdit do zatáček.

Na vrcholu si vychutnejte panorama a sem tam se nedivte, když skrze vás prolétne oblak.

Budete-li mít štěstí, spatříte cestou drzé opice, varany a štíry.

Zavřít boční panel

Mardi Agrotechnology Park

Jeden ze zábavnějších parků ukazuje způsob pěstování místního ovoce. Součástí je i ochutnávka, tak se neostýchejte a občerstvěte se tím nejlepším, co místní ostrov vyprodukuje.

Vstupné do agroparku činí 30 ringgitů.

Zavřít boční panel

Eagle Square

Ikonická socha orla na orlím ostrově Langkawi se nachází kde jinde než na Orlím náměstí. Kousek od přístavu a přes celý Kuah.

Cestu sem určitě podnikněte, podobná fotka vám chybět z Langkawi prostě nesmí.

Zavřít boční panel

Tanhung Rhu Beach

Severní pláže jsou prostě vždy liduprázdné. Díky absenci hotelů a guesthousů sem mnoho lidí nezamíří. Úplně na severní část vás pravděpodobně nepustí ochranka resortu Four Season, nedivte se – hosté zde za soukromí a vlastní pláž platí 15.000 korun za noc.

Zavřít boční panel

Cave of Bats

Nejen jeskyně netopýrů je součástí Mangrove Tours, tedy organizovaných výletů po místním geoparku Kilim.

Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin. Platí se za celou loď, tzn. čím více vás bude, tím méně ve výsledku zaplatíte. Např. hodinová nejlevnější výprava stojí 250 ringgitů a navštívíte netopýří jeskyni, plovoucí rybí farmu, nakrmíte hejno orlů a proplujete mezi místními mangrovy.

Naopak nejdražší čtyřhodinová varianta bude stát 500 ringgitů a kromě výše uvedeného uvidíte i krokodýlí jeskyni, Langsir jeskyně, navštívíte lokální pláž bez turistů a nakrmíte pár ryb. Detailní rozpisy výletů najdete na kilimgeoforestpark.com/en/mangrove-tour.

Zavřít boční panel

Durian Perangun Waterfall

Durianové vodopády jsou na rozdíl od zbylých dvou nejznámějších na ostrově snadno přístupné vybudovanou pěší stezkou. Nechybí možnost koupání a všudypřítomné divoké zvuky džungle.

Zavřít boční panel

Wildlife Park

Jedna z atrakcí, které uvítají především děti a milovníci zvířat. Zvažte sami, zda zvířecí farmu přidat na svůj list míst, které chcete na Langkawi vidět.

Vstupné činí 39 ringgitů. Web místa langkawiwildlifepark.com.

Zavřít boční panel

Crocodile Adventure

Krokodýlí farma není tím, proč se na sever ostrova vydat. Ale pojedete-li na místní pláže či za vodopády, klidně se tu zastavte. Kromě desítek krokodýlů máte možnost se účastnit i show, jejichž časový rozpis najdete zde: porosus.com.

Vstupné činí 25 ringgitů.

Zavřít boční panel

Look Out Point

Malé náměstíčko vhodné pro piknik během západů slunce. Pravděpodobně tu budete sami nebo s pár Malajci trávícími tu společné romantické chvilky.

Cesta sem vede po silnici Jalan Padang Matsirat a odbočka je jasně označena.

Zavřít boční panel

Lagenda Langkawi Dalam Taman

Krásný park s mnoha sochami a umělými napodobeninami místních památek. Jen kousek za přístavem a Orlím náměstím najdete ono „zahradní muzeum“, které určitě navštivte. Vstupné stojí 5 ringgitů.

Zavřít boční panel

Selera Lubuk Buaya

Velmi dobrá a levná restaurace pro Malajce. Otevírá odpoledne, proto ji využijete spíše pro večeře a s cenami okolo 8 ringgitů za porci jídla nemá význam chodit jinam.

S angličtinou tu moc nepochodíte, ale jídelní lístek je jednoduchý a v anglickém znění.

Zavřít boční panel

Roti Canai Black Pepper

Budete-li mít skútr, každé ráno se tu stavte na snídani. Výborné placky z těsta s vajíčkem a lehce pikantní omáčkou či ve sladké verzi s čokoládou vám zpříjemní den.

Nebojte se, i když místo je složené z pár stolků a židlí, jednou plynovou bombou s vařičem a přístřešek tvoří pár plechů na sloupech, každý den je tu plno Malajců, protože místní babča to prostě umí roztočit.

Tohle je místo, kdy za 2 ringgity ochutnáte jednoduchou, ale naprosto výtečnou malajskou snídani.

Počasí a sezóny na Langkawi

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Langkawi
Na koupání po celý rok

33 °C

34 °C

34 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

Počasí

Typicky horké a vlhké klima s ojedinělými bouřkami a přeháňkami udává počasí na Langkawi po celý rok stejně a téměř neměnně.

Výjimkou jsou měsíce duben s květnem a září s říjnem, kdy tady vrcholí monzunové období. Tehdy počítejte s vydatnými dešti, ale jak už bývá na Langkawi zvykem, většina z nich přijde a odejde v průběhu večera a vaši dovolenou nikterak nezasáhne.

Díky blízké poloze u pevniny mnohdy v dáli uvidíte bouře s vydatnými blesky. Nebojte se. Souostroví v naprosté většině nezasáhnou a místní vody zůstanou klidnými i nadále.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší období pro dovolenou u moře je na Langkawi od listopadu do března. V tento čas téměř neprší, ale teploty šplhají až k 35 °C, což může některým jedincům vadit.

Vycestujete-li v období dešťů nebo na jeho konci, budete odměněni bohatými vodopády. Ke konci hlavní sezony bývají téměř bez proudu vody.

Skvělé akce na Langkawi

ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu