Malawi
Malawi

Bezpečnost v Malawi

Upozornění 

Upozornit bychom měli především na to, že i zde v Malawi v některých kempech parků chybí ploty, divoká zvířata včetně nebezpečných predátorů se mohou volně pohybovat i ve vašem kempu, je tedy velice důležité striktně dbát zásad chování a pohybu.  

Dodržovat pravidla silničního provozu, kontroluje se rychlost, ale také se po silnici pohybuje mnoho lidí a cyklistů, ba i dobytek. 

Zdraví 

Před letem do destinace si každý samozřejmě sjednává vhodné cestovní pojištění, které je nezbytnou součástí každého cestovatele a turisty.  

Malawi je zemí, kde běžnému návštěvníkovi nehrozí žádné závažné choroby. Tedy pokud se sem nejede za sexuální turistikou, HIV je rizika v mnoha afrických zemích. V období vysokého rizika malárie je třeba se chránit nebo přímo užívat profylaxe. 

Koupat se v přírodních vodních zdrojích se z důvodu jejich obyvatel (hroši, krokodýli) nedoporučuje, není tedy třeba se obávat bilharzie. Výjimkou je jezero Malawi, i když tam jsou také místa s výskytem bilharzie. Doporučujeme se předem na místě informovat. 

S sebou doporučujeme osobní lékárničku s léky, které běžně užíváte, a s výběrem léčiv nutných v případě potřeby (širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, bolesti, masti na zánětlivé rány, na alergie a alergické reakce, desinfekce, antibiotické oční kapky atd.) Nesmí chybět ani krém na opalování s ochranným faktorem minimálně 30, krém nebo mléko po opalování.  

Vodu je možno koupit balenou, lze ovšem pít i z místních studen nejlépe přefiltrovanou.  

Očkování 

Není povinné žádné očkování. Doporučuje se žlutá zimnice, meningokok, hepatitida A, B, břišní tyfus a tetanus – to je základní očkování při cestování po Africe. Mezinárodní očkovací průkaz vždy vozit s sebou. 

Vysoké je riziko malárie v okolí jezera Malawi a ostatních vodních zdrojů, a to především v období a těsně po období dešťů. Je třeba být na cestu vybaven léčbou ať už ve formě Malaronu, nebo Coartemu, případně Doxycyklinu. Většina lékařů přímo v Africe nedoporučuje užívat profylaxe, ale spíše při příznacích nasadit přímou cílenou léčbu.  

Kriminalita 

Malawi je zemí politicky stabilní a bezpečnou, teplé srdce Afriky se jí neříká jen tak. Výjimkou, jako v jakékoli jiné zemi, mohou být velká města, kde hrozí drobné krádeže. Je třeba být ostražitý a hlídat si své osobní věci a cennosti. V případě hlavního města je třeba být opatrnější a vynechat pozdně večerní a noční procházky v zapadlých uličkách. Obyvatelé jsou velmi vstřícní a milí, cizince mají v oblibě. 

Riziko katastrof 

V Malawi nehrozí katastrofy ani přírodní ani politické. 

Internet, telefon, elektřina 

Čeští mobilní operátoři mají v Malawi pokrytí, účtuje se v tarifu třetího pásma s hovorným cca 70 Kč minuta odchozí hovory a 16 Kč SMS. Je možné si zakoupit místní simkartu s datovým balíčkem za rozumnou cenu cca 5–15 USD dle obsahu balíčku, vybírat je možné ze Airtel, TNM, G-Mobil a Lacell. Internetové kavárny fungují ve městech. V menších je internet dostupný sporadicky, v odlehlých oblastech vůbec, ale každoročně se zlepšují služby v celé Africe 

Mezinárodní předvolba země je +265. 

Důležitá čísla 

Honorární konzulát České republiky v Lilongwe, Mothers Union House, Emuen Road, Area 18, Lilongwe, P.O.Box 3295. Tel +265 999 966 769, email Lilongwe@honorary.mzv.cz lkamwanja@gmail.com  

Úřední hodiny: úterý a čtvrtek 9–13 h 

Dále pak nejbližší zastupitelské úřady:  

  • Lusaka v Zambii – tel. +260 211 269 878, +260 211 269 884 Po–Pá 7:45–16:15 h 
  • Dar es Salam v Tanzánii – tel. +255 788 000 160   Po–Pá 8:30–14:30 h 

Policie 997, Ambulance 998, Hasiči 999 

Chystáš se do Malawi?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.