Zavřít boční panel

Bezpečnost v Malawi

Upozornění 

Upozornit bychom měli především na to, že i zde v Malawi v některých kempech parků chybí ploty, divoká zvířata včetně nebezpečných predátorů se mohou volně pohybovat i ve vašem kempu, je tedy velice důležité striktně dbát zásad chování a pohybu.  

Dodržovat pravidla silničního provozu, kontroluje se rychlost, ale také se po silnici pohybuje mnoho lidí a cyklistů, ba i dobytek. 

Zdraví 

Před letem do destinace si každý samozřejmě sjednává vhodné cestovní pojištění, které je nezbytnou součástí každého cestovatele a turisty.  

Malawi je zemí, kde běžnému návštěvníkovi nehrozí žádné závažné choroby. Tedy pokud se sem nejede za sexuální turistikou, HIV je rizika v mnoha afrických zemích. V období vysokého rizika malárie je třeba se chránit nebo přímo užívat profylaxe. 

Koupat se v přírodních vodních zdrojích se z důvodu jejich obyvatel (hroši, krokodýli) nedoporučuje, není tedy třeba se obávat bilharzie. Výjimkou je jezero Malawi, i když tam jsou také místa s výskytem bilharzie. Doporučujeme se předem na místě informovat. 

S sebou doporučujeme osobní lékárničku s léky, které běžně užíváte, a s výběrem léčiv nutných v případě potřeby (širokospektrá antibiotika, léky na nachlazení, bolesti, masti na zánětlivé rány, na alergie a alergické reakce, desinfekce, antibiotické oční kapky atd.) Nesmí chybět ani krém na opalování s ochranným faktorem minimálně 30, krém nebo mléko po opalování.  

Vodu je možno koupit balenou, lze ovšem pít i z místních studen nejlépe přefiltrovanou.  

Očkování 

Není povinné žádné očkování. Doporučuje se žlutá zimnice, meningokok, hepatitida A, B, břišní tyfus a tetanus – to je základní očkování při cestování po Africe. Mezinárodní očkovací průkaz vždy vozit s sebou. 

Vysoké je riziko malárie v okolí jezera Malawi a ostatních vodních zdrojů, a to především v období a těsně po období dešťů. Je třeba být na cestu vybaven léčbou ať už ve formě Malaronu, nebo Coartemu, případně Doxycyklinu. Většina lékařů přímo v Africe nedoporučuje užívat profylaxe, ale spíše při příznacích nasadit přímou cílenou léčbu.  

Kriminalita 

Malawi je zemí politicky stabilní a bezpečnou, teplé srdce Afriky se jí neříká jen tak. Výjimkou, jako v jakékoli jiné zemi, mohou být velká města, kde hrozí drobné krádeže. Je třeba být ostražitý a hlídat si své osobní věci a cennosti. V případě hlavního města je třeba být opatrnější a vynechat pozdně večerní a noční procházky v zapadlých uličkách. Obyvatelé jsou velmi vstřícní a milí, cizince mají v oblibě. 

Riziko katastrof 

V Malawi nehrozí katastrofy ani přírodní ani politické. 

Internet, telefon, elektřina 

Čeští mobilní operátoři mají v Malawi pokrytí, účtuje se v tarifu třetího pásma s hovorným cca 70 Kč minuta odchozí hovory a 16 Kč SMS. Je možné si zakoupit místní simkartu s datovým balíčkem za rozumnou cenu cca 5–15 USD dle obsahu balíčku, vybírat je možné ze Airtel, TNM, G-Mobil a Lacell. Internetové kavárny fungují ve městech. V menších je internet dostupný sporadicky, v odlehlých oblastech vůbec, ale každoročně se zlepšují služby v celé Africe 

Mezinárodní předvolba země je +265. 

Důležitá čísla 

Honorární konzulát České republiky v Lilongwe, Mothers Union House, Emuen Road, Area 18, Lilongwe, P.O.Box 3295. Tel +265 999 966 769, email Lilongwe@honorary.mzv.cz lkamwanja@gmail.com  

Úřední hodiny: úterý a čtvrtek 9–13 h 

Dále pak nejbližší zastupitelské úřady:  

  • Lusaka v Zambii – tel. +260 211 269 878, +260 211 269 884 Po–Pá 7:45–16:15 h 
  • Dar es Salam v Tanzánii – tel. +255 788 000 160   Po–Pá 8:30–14:30 h 

Policie 997, Ambulance 998, Hasiči 999 

Malá africká země proslulá Jezerem hvězd 

Jedna z nejmenších, ale stejně tak nejkrásnějších, zemí Afriky, Malawi, je známá nejen svými usměvavými, přátelskými lidmi, ale především svým okouzlujícím jedinečným jezerem. Znáte ho jako jezero Malawi nebo jinak láskyplně nazývané Jezero hvězd. Proč Jezero hvězd? Z dálky se večerní hladina jezera blýská jako noční obloha posetá hvězdami. Malinká světélka na hladině tvoří lucerny místních rybářů. Nové jméno mu dal David Livingstone, jehož jezero tak okouzlilo, že mu vybral to nejromantičtější jméno.  

Vřelé srdce Afriky se pyšní svou krajinářskou rozmanitostí. Nejvyššího vrcholu dosáhnete ve výšce 3.000 m n. m. a nejnižšího sotva nad mořem. Zelená svěží země pokrytá vrchovinou, lesy, horami, rozlehlými pláněmi, masivními srázy a dramatickými údolími.

Průvodce pro tebe napsal andyka divokaafrika
Víza
Vízum za 90 €
Turistická víza na 90 dní získáš na hraničním přechodu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Teploty nejsou tak extrémní a prší málo.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Běžná cena letenek do Lilongwe. Akce se objevují 1x ročně.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu