Malawi
Malawi

Jídlo v Malawi

Malawijská kuchyně 

Africká kuchyně není tak rozmanitá a bohatá jako asijská nebo arabská, ale i tak člověk může ochutnat lokální stravu. Hustá kaše z kukuřičné, čirokové mouky či mouky z prosa zvaná nsima se podává se zeleninovou přílohou ndiwo či mkhwani z listů špenátu, dýně, fazolových nebo kale. Stejně tak foufou kaše z kasave. Z masa to je především ryba chambo na různé způsoby (grilované, dušené a marinované). Méně časté je hovězí a skopové. 

Jako dezert ovoce, jehož se v Malawi na trhu dostane spousty (banány, melouny, manga, ananasy) a z těch méně zdravých například koblížky bez náplně.  

Na trhu si pochutnáte na grilované kari chambo (ryba), grilované kousky hovězího, smažené koblížky mandasi nebo placky ať už z kukuřičné, nebo čirokové mouky, tak i z fazolí. Ale i na hranolkách s kečupem. 

Nejchutněji vaří místní ženy, které jídlo prodávají na trzích nebo ve stáncích na krajnici. 

Ani nápoje nejsou opomenuty. Kromě dováženého vína, piva a lihovin, které prodává jakýkoli supermarket nebo bar, stojí za ochutnávku místní lehké pivo Kuche Kuche, nebo pro otrlejší Chibuku vyráběný ze čiroku.  

Píjí převážně sladký čaj, mají přeci rozlehlé plantáže. Malawi je známé pro svou výbornou voňavou kávu. V zavazadle na cestě domu by neměl balíček chybět. 

V rušných městech si na své přijdou i milovníci McDonald´s, hamburgerů, pizzy, kebabů, smažených i grilovaných kuřat a ryb a podobně. Nejsou výjimkou ani asijské restaurace 

Jak se stravovat jako místní 

Stravovat se jako domorodec z hliněného rondavelu by byla nejspíš nejjednodušší a nejlevnější forma stravování. Hlavním jídlem prakticky po celý den je nsima, kaše z mouky prosa, kukuřice nebo čiroku. K tomu rybu nebo jen zeleninovou přílohu. V bohatších rodinách se na denním menu najde ryba i maso.  

Tam kde je dostupný pravidelně zásobovaný koloniál, zařazují místní do jídelníčku i toastový chléb s burákovým máslem, džemem nebo dostupným salámem. Mnoho dostupného ovoce a zeleniny. 

Obvyklé ceny v restauracích a v obchodech 

  • Jídelny a levnější restaurace – Jídlo pro jednoho 1.400–3.800 kwacha (kuře je levnější než ryba) 
  • Dražší jídelny – 7.000–14.000 kwacha na osobu 
  • Na trzích občerstvení – Kuře, hranolky a zelenina – 750–1.500 kwacha 
  • Mléko – 850 kwacha 
  • Chleba – 300 kwacha 
  • Rýže – 1.200 kwacha 
  • Hovězí maso 1 kg – 3.000 kwacha 
  • Banány 1 kg – 700 kwacha 
  • Rajčata 1 kg – 500 kwacha 

Chystáš se do Malawi?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.