Malawi
Malawi

Peníze a ceny v Malawi

Malawijská kwacha 

Oficiální měnou je malawijská kwacha MWK. 1 USD = 723.420 MWK v bankovkách nominálních hodnot 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 a mincích hodnot 1, 5 a 10 kwacha. 

Směnárny a platby kartou 

V každém větším městě a turistických destinacích jsou bankomaty, fungují směnárny a lze platit kartou. V některých turistických lokalitách nabízí směnu peněz i hotely a lodge, kurz však bude méně výhodný.  

Doporučujeme si vyměnit hotovost nebo vybrat z bankomatu ve větších a frekventovanějších městech, abyste nebyli překvapeni a nezůstali bez prostředků mimo civilizaci. Mnoho menších měst a vesnice nemají ani směnárny, ani bankomaty a vůbec nelze platit kartou. Na omezených místech lze vstupy i ubytování platit v USD, ale kurz přepočtu je velmi nevýhodný. Doporučujeme platit v místní měně, případně kartou, pokud lze.  

Kolik co stojí 

  • Pronájem vozu 4x4 – V rozmezí od 100 do 200 USD na den v závislosti na sezoně a vybavení 
  • Ubytování v běžném kempu – 3–10 USD, lodge v národních parcích či v jejich blízkosti 10–20 USD osoba/den 
  • Ubytování safari stany či chatky – 20–60 USD, v národních parcích až 100 USD osoba/den 
  • Nafta – v průměru 1,20 USD 
  • Vstup do NP a rezervací – 8–20 USD osoba/den 

Jak ušetřit 

Při každém cestování jsou některé položky nákladnější (letenka do destinace, pronájem vozu), rozpočet se dá snížit při stravování vlastním jídlem nebo jídlem v místních lokálních jídelnách, výběrem levnější varianty ubytování (kempy) a důsledným plánováním itineráře. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel při cestování místní dopravou s omezenými možnostmi safari, levné variantě ubytování a stravování z vlastních zdrojů nebo v místních jídelnách může denní rozpočet udržet pod hranicí 500 Kč/osoba.  

Zlatá střední cesta v případě pronájmu auta 4x4 a plném obsazení 4 osobami při zachování levnějšího způsobu stravování a ubytování, s návštěvou safari přinese denní rozpočet okolo 1.000–2.000 Kč/osoba

Luxusnější verze s dopravou pronajatým vozem, návštěvami národních parků, aktivitami, ubytování v safari stanech, stravováním v restauracích a jídelnách, safari a aktivitami určí denní rozpočet cca 2.000–4.000 Kč/osoba (možno i více v závislosti na úrovni aktivit a ubytování). 

Chystáš se do Malawi?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.