Průvodce státem

Argentina

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země stříbra

Tango, fotbal, maso – to je pravá a typická Argentina. Ale tahle země má daleko více co nabídnout. Skrývá v sobě přírodní krásy, ale i moderní projevy urbanismu. Jedinečné jsou pro tuhle zemi svatyně, zcela odlišné od ostatních. Milovníky masa potěší hovězí vyznačující se vysokou kvalitou. Sami Argentinci o sobě říkají, že jsou nejevropštějším národem celé Jižní Ameriky. Je to způsobeno italskými jídly a španělským jazykem.

Každý člověk si najde to, co ho okouzlí – horské vesničky i rušná města, příroda je zde rozmanitá. Najdete tu deštné pralesy, pampy se stády dobytka, velehory i ledovce. Národním mottem je „En Union y Libertad“ – Jednota a svoboda.  

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Během naší zimy je tu léto, na sever se vydejte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Argentiny

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

V předkolumbijském období se v zemi nacházelo 300.000 kočovných kmenů indiánů. V roce 1536 Španělé založili Buenos Aires. Indiánská nespokojenost byla po čase potlačena. V roce 1776 vzniklo místokrálovství Rio de La Plata. Nezávislou republikou se Argentina stala po vítězném povstání v roce 1816. Diktátorská vláda Juana Manuela Rosase zanikla v roce 1852, poté byla vyhlášena ústava. V období let 1860–1930 se zvýšil počet obyvatel ze 2 na 8 milionů. Hlavním důvodem masivního přesunu byla ekonomická svoboda a vstřícný pohled politiky k imigrantům.

V 30. letech nastal kromě ekonomického kolapsu i vojenský převrat. Juan Domingo Peron, důstojník a účastník vojenského převratu, po převratu získal post ministra, své popularity dosáhl díky své ženě Evitě. Evita dokázala ze svého muže udělat ikonu. Bravurně zvládla roli první dámy a rovněž dokázala bojovat za práva žen. Argentincům zůstala navždy v srdci. Jako jediná dáma ozdobila bankovku v hodnotě 100 pesos.

V roce 1946 vyhrál Peron prezidentské volby a realizoval svou vládu jako sociální a hospodářský reformátor. V roce 1955 proběhl vojenský puč, poté se Peron dostal na krátkou dobu k moci. Po jeho smrti moc opět převzala armáda, která nastolila diktaturu.

Prohraná válka o Falklandy proti Velké Británii zapříčinila pád junty v roce 1982. To je počátek argentinské demokracie. V roce 2007–2015 nastoupila na post prezidentky Cristina Kirchner, kterou přirovnávají k Evitě Peronové.

Lidé

V současnosti většina původního obyvatelstva vymřela (až na cca deset tisíc lidí). Původní lidé si udržují své zvyky a tradice v oblasti provincie Jujuy. Nejpočetnější menšinou je ta arabská. Obyvatelé mají 97 % evropských kořenů. Argentina přebírá kulturu a tradice Španělska a Itálie. Dokonce i v Buenos Aires zcela převyšuje evropské chování (kupříkladu nosí velice elegantní obleky, striktně dodržují hygienu, běžně chodí pozdě, při pozdravu se muži i ženy políbí na pravou tvář). Když vás hostitelka pozve k sobě domů, přineste kytici. Pro nás nezvyklé, pro ně běžné, jsou při konverzaci dotyky, jde o to udržet kontakt s jiným člověkem. Velice náchylní jsou na požívání alkoholu. Až 90 % lidí je katolického vyznání, zbytek jsou muslimové, židi ...

Symbolem Argentiny jsou i gaučové – silní, zdatní jezdci připomínající kovboje. Živí se chytáním dobytka. Za vydělané peníze si kupují rum, tabák, maté. Maté patří k nápojům, které nadevše milují. Svou zručnost prokazují svazováním dobytka lasem. Když se vyhnete turistickým trasám, nabídne se vám neuvěřitelný pohled na pracující gauče.

Gauchos

Svátky

 • Březen/ duben (pohyblivý svátek) – Velikonoce
 • 1. května – Svátek práce
 • 25. května – Den deklarace nezávislosti (výročí nezávislé vlády)
 • 9. červenec – Den nezávislosti (v roce 1810 se několik provincií stalo nezávislými na Španělsku)
 • 11. září – Den učitelů (Připomíná smrt D. F. Sarmienta)
 • 8. prosinec – Neposkvrněné početí Panny Marie
 • 25. prosinec – Vánoce – Obyvatelé Argentiny nečekají s rachejtlemi na Nový rok. Už na Vánoce osvěcuje Argentinu množství ohňostrojů. První vánoční jídlo je toast. Následně vypouští do oblak své zapálené papírové lampiony.
 • V Argentině se vyskytují ještě svátky, které se posouvají na pondělí.
 • 2. duben – Den veteránů (pocta padlým ve válce o Falklandské ostrovy)
 • 20. červen – Zvěčnění památky generála Manuela Belgrana
 • 17. srpen – Zvěčnění památky generála San Martina – osvoboditele Argentiny, Chile, Peru
 • 12. říjen – Den objevení Ameriky

Kultura

V Argentině je mnoho odlišností, které byste měli znát. Sezení s překříženýma nohama je považováno za neslušné. Co se týče otázek týkajících se rodiny, jsou příliš osobní. Na Vánoce lidé nezdobí jehličnan, nýbrž listnatý strom. Těžko byste hledali na stromku nějaké ozdoby. Stromy jsou jednoduše zdobeny chmýřím a vatou připomínající sníh. Stůl dekorují pavím peřím. 6. ledna si všechny děti čistí boty před příchodem Magiho, který dává dětem dárky. Očištěné boty musí položit pod vánoční stromeček. Před dům se položí mísa s vodou a seno pro Magiho koně, aby vydržel při dlouhé cestě k Ježíškovi do Betléma.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. V některých oblastech se domluvíte italsky, německy, neboť zde žijí komunity přistěhovalců. V provinciích můžete slyšet indiánský jazyk – quecha, guaraní.

Obyvatelé na odlehlejších místech Argentiny nejsou zcela zdatní v anglickém jazyce, proto byste zde mohli mít problém. V Buenos Aires jsou na angličtinu zvyklí. Abyste se zvládli domluvit ve španělštině, přinášíme vám slovníček.

Minislovníček:

 • Buenos días (bwénos días) / Buenas tardes (bwénas tardes) / Buenas tardes / Buenas noches (nočes) – Dobré ráno / odpoledne / dobrý večer / dobrou noc
 • Buenos días / Hola (ola) – Dobrý den / ahoj
 • Hasta la vista (asta la vista) / Hasta luego (asta lwégo) / Nos vemos (nos bemos) / Adiós (adiós) – Nashledanou / nashle / zatím / nashle / na viděnou / ahoj
 • Cómo está Usted? (kómo está usted) / Cómo estás? (kómo estás) / Bien, y Usted? (bien i usted) / Bien, y tú? (bien i tu) – Jak se máte? / Jak se máš? / Dobře. Co Vy? / Dobře. Co ty?
 • Encantad* (enkantad*-o rod m. / *-a rod ženský) – Těší mě.
 • Gracias (grasias) Děkuji/ díky
 • Fuera de servicio (fuera de servisio) – Mimo provoz
 • Todas las habitaciones están ocupadas (todas las abitasiones están okupadas) – Všechny pokoje jsou obsazeny
 • Vendido (bendido) – Vyprodáno
 • No fumar (no fumar) – Kouření zakázáno
 • Billete de avión / Pasaje aereo (pasache aéreo), pase abordo (pase abordo) – Letenka, palubní lístek
 • Puerta de abordo (pwérta de abordo) – Vchod
 • Declaración del equipaje (deklarasión de ekipache), Despacho (despačo) / embarque (embarke) – Odbavení zavazadel
 • Habitación simple (abitasión simple) / Habitación doble (doble) – Jednolůžkový / dvoulůžkový pokoj
 • Llave (l´ave) / Carta magnética / Carta de la habitación (karta magnétika / karta de la abitasión) – Klíč / karta od pokoje
 • Caja fuerte / seguridad del hotel (Kacha fuerte / seguridad del otel ) – Hotelový trezor
 • Servicio a la habitación (abitasión) – Pokojová služba
 • Media pensión, pensión completa (media pensjón, pensjón kompleta) – Polopenze / plná penze
 • Cambio (kambio)Cambio de moneda (kambio de moneda) – Směnárna
 • Cómo voy a ...? (kómo voj a) – Kudy se dostanu k ... ?
 • Billete de ida y vuelta (bil´ete de ida i vuelta) – Zpáteční jízdenka
 • Sólo de ida (solo de ida) – Jednosměrná jízdenka
 • Va este autobús ... tren a...? (va este autobús ... tren a) – Jede tenhle autobus - vlak do ... ?
 • Puedo pagar con tarjeta de crédito? (pwédo pagar kon tarcheta de krédito) – Mohu platit kreditní kartou?

Turismus

Argentina rozhodně nepatří mezi nejlevnější země. Spíše je označována za destinaci dražší. Ale i zde najdete levné ubytování například za 30 dolarů za den na osobu. Argentina je sice nejnavštěvovanější zemí v Jižní Americe, ale turismus nehraje v zemi významnou roli. Zemi navštíví ročně kolem 5 milionů turistů, což není moc. Turistům se doporučuje předem domluvit podmínky a ceny služeb.

Krásy Argentiny spočívají hlavně v přírodních a městských krásách a gastronomii. Nezapomeňte proto vyzkoušet kvalitní argentinské hovězí maso.

Turismus v Argentině

Geografie

Argentina se nachází v Jižní Americe. Sousedí s Brazílií, Bolívií, Chile, Uruguayí, Paraguayí. Název Argentiny je odvozen z domnělého bohatství (v latině argentum – stříbro). Povrch Argentiny je velice pestrý. Centrální část je osídlena nejvíce. Sever je pokryt lesostepí a křovinatou stepí. Západ tvoří Andy. Zde naleznete nejvyšší horu západní polokoule Cerro Aconcaguou, neboli Kamennou stráž, dosahující 6.962 m n. m. Od Buenos Aires se rozprostírá pampa, z níž vystupují pohoří jako Sierra de Córdoba s nejvyšším vrcholem Cerro Champaqui sahajícího až do výše 2.884 m. Argentinou protékají řeky Paraná, Paraguaj, Uruguaj, Bermejo a Salado. Turistickým lákadlem je národní park Lanín, který obklopují husté lesy dubů. Rozlohou se Argentina řadí mezi 8. největší stát světa. Člení se na 28 provincií. Argentina těží hlavně ze zemědělství, které tvoří pětinu vývozu země, a z průmyslu tvořícího třetinu vývozu. I když má země velké množství nerostného bohatství, díky její poloze není těžba výhodná. Těžba ropy a zemního plynu při patagonském pobřeží patří mezi nejvýznamnější. Věděli jste, že Buenos Aires je řazeno k jednomu ze světových největších leteckých dopravních uzlů?

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Argentinské peso

Název peso má Argentina společný s jinými státy, které se řadí mezi španělské kolonie. Bankovky existují v podobě 2, 5 10, 20, 50, 100 pesos. Oproti tomu mince mají hodnotu 5, 10, 25, 50 centavos a 1 peso. Přepočet můžeme brát jako 1 ARS = 1,7 Kč.

Argentinské pesos

Směnárny a platba kartou

Upřednostňuje se hotovost, dokonce v některých obchodech dostanete při platbě v hotovosti slevu ve výši 10 %. Samozřejmě můžete použít k platbě i platební kartu, většina z nich je akceptována. Nejvíce rozšířené platební karty jsou Visa, Master, Diners, American Express. Co se týče bankomatů, může se stát, že nebudou mít dostatek hotovosti. Počítejte s tím, že v centru hlavního města vám vydají jen dolary. Navíc transakce jsou zpoplatněny do výše 6 dolarů. I když platbu nebudete akceptovat, i tak se vám z účtu daná suma odečte. Výběr z bankomatů je rovněž omezen na 2.000 pesos.

Směnárny vám bez problémů smění eura, většinou i dolary.

Kolik co stojí

Ceny jsou pouze orientační.

 • Jednorázová jízdenka na metro – 2,50 ARS
 • Tříhodinový vyhlídkový bus po Buenos Aires – 70 ARS
 • Plátkový sýr – kolem 7 ARS
 • Mléko – 5 ARS
 • Máslo – 7 ARS
 • Vejce 12 ks – 9–12 ARS
 • Rajčata – 9 ARS
 • Voda balená – 10 ARS
 • Víno krabicové – 10 ARS
 • Víno stolní 0,7 l – kolem 13 ARS
 • Pivo Budweiser – 6 ARS
 • Pivo Quillmes Red Lager – 7 ARS

Spropitné a smlouvání

Spropitné není oficiálně žádáno, ale zaměstnanci v restauraci od vás budou očekávat spropitné ve výši 10 % za obsluhu, v lepších restauracích až 25 %. V hotelu se počítá s 25–45 pesos pro portýra. Taxikáři, jenž vás doprovází celý den, se dává za jeho služby 10 %. Průvodci se odvděčte 150–300 pesos na den. Za spropitné v podobě dolarů vám budou místní velice vděčni. Musíte si však dolary dovézt, v Argentině je neseženete.

Smlouvání je možné ve vesnicích, ve větších městech jsou ceny pevně dané.

Jak ušetřit

Když chcete strávit vice nocí ve stejném hotelu, určitě se vám podaří cenu usmlouvat. Cena jednoho pokoje pro dva lidi činí kolem 20–30 dolarů za pokoj se společným sociálním zařízením. Ubytování ve větších a turističtějších městech vás vyjde levněji než v odlehlých nebo menších městech. Levnou variantou ubytování je stanování. V Argentině naleznete spoustu kempů, hlavně v patagonské oblasti. Poznat lépe zemi a místní umožňuje couchsurfing (místní lidé vám poskytnou bydlení).

Denní rozpočet

Postel v ubytovně vás vyjde kolem 5–6 dolarů, dvojlůžkový pokoj 12–22 dolarů. Večeře o dvou chodech kolem 4–5 dolarů.

Jízdenka na městský autobus stojí 0,65 a 1,20 $. Jízdenku si koupíte v autobuse přes automat. I když mají autobusy určité zastávky, zastaví vám i na znamení.

 • Mince na podzemní dráhu: 0,55 $
 • Počáteční sazba taxíku je: 1,12 $ a potom se platí podle jízdy za kilometr
 • Snídaně v restauraci: 3,50–6 $
 • Oběd v restauraci: 8–15 $
 • Šálek kávy v exklusivní čtvrti Recoleta: 2—3,5 $
 • Láhev vína v obchodě: 3–20 $
 • Vstupenka do muzea: 1–10 $
 • Vstupenka do divadla Teatro Colón: 10–140 $
 • Vstupenka na fotbalový zápas: 10–100 $
 • Noviny: 1.20-2.50 $
Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Argentina

Do Argentiny se většina cestovatelů dostane letecky z Evropy. Většina letadel přistává na letišti Ministro de Pistarini v Ezeize nacházející se 35 km od hlavního města Argentiny Buenos Aires. Kromě tohoto letiště se zde nachází ještě jedno – Jorge Newbery. Slouží výhradně pro lety napříč jihoamerickými zeměmi a pro národní lety.

Doba letu do Argentiny potrvá přibližně 20 hodin, záleží na tom, jakého dopravce si zvolíte a jak dlouho budete čekat na přestup.

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusem

Bezproblémová přeprava je autobusem. Existuje množství cestovních společností, které vás rádi svezou. Co se týče dálkových autobusů, jsou na dobré úrovni. Připlatíte si o něco více než v místním vlaku. Cena za 100 km se pohybuje kolem 6 dolarů.

Dobře organizovaná doprava je ve střední Argentině (hustá dopravní síť). V některých částech Argentiny, které jsou odlehlé, málo obydlené, fungují autobusy ojediněle. V těchto částech si raději zavolejte taxík.

Autobusem po Argentině

Letadlo

Oblíbený způsob dopravy místními je přeprava letadlem. Snadno a rychle se dostanete bez dlouhého projíždění silnicemi. Letenka stojí jen 49 dolarů, což není příliš mnoho. Známé společnosti jsou Argentina Airlines a LAN.

Půjčení auta

Ve společnostech jako Avis, Budget, Dollar, Hertz Localiza vám rádi půjčí auto za cenu od 27 dolarů za den plus si připočtěte 0,27 dolaru za kilometr. Zeptejte se pronajímatele auta, co je zahrnuto v pojištění auta, za které jste zaplatili. Obvykle se jedná o základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Proto je vhodné se připojistit.

Draho vás vyjde přejezd dálnic a hlavních silničních tahů.

Jezdit můžete, jen když jste dosáhli 25 let a máte platný mezinárodní řidičský průkaz. Myslete na to, že při půjčení auta musíte nechat zálohu.

Ceny pohonných hmot se pohybují kolem 1 dolaru za litr. Nejlépe sjízdné cesty jsou ve střední Argentině, jinde jsou cesty méně kvalitní. Jen 60.000 km silnic z celkových 220.000 km má zpevněný povrch.

Autem po Argentině

Vlak

Přeprava vlakem je levná, koleje by však potřebovaly značnou rekonstrukci, neboť jsou zchátralé. Právě z tohoto důvodu se vlakem přepravují jen chudí lidé. Celá Argentina je protkána množstvím železničních společností.

Loď

Další možností dopravy je loď. Tento způsob dopravy je vhodný pro výlet do Uruguyae a na Punta del Este pláže. Cena přepravy činí 46–65 dolarů na osobu. K dispozici vám bude lodní společnost Avenida Córdoba.

Veřejná doprava

Taxi je skvělý způsob jak poznat město, přičemž jízda nestojí ani 3 dolary. Taxikáři od vás budou očekávat jistě spropitné. Taxíky bývají žluto-černé barvy, jsou vybaveny taxametrem.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Argentinská kuchyně

Maso. Kdo by neslyšel o tom, že v Argentině mají nejlepší steaky, jakoby nebyl. Jídlo Argentinci rádi připravují v hliněných pecích. Potrpí si na sklenici dobrého vína dovezeného z oblasti Mendoza, kdy při sklence a vydatné večeři dokáží strávit i několik hodin.

Argentinské maso

Mezi tradiční argentinská jídla řadíme:

 • Churrasco, což je hovězí maso grilované nad uhlíky,
 • Empanadas jsou plněné různými druhy masa,
 • Chorizo je červená klobása,
 • Puchero se skládá z dušeného hovězího masa, klobásy, brambor, kaše, zeleniny, slaniny,
 • Parrila je zelenina a maso grilované nad pahřebou,
 • Asadorem je označováno tělo zvířete otevřené do tvaru motýla, opečené nad pahřebou,
 • Milanesas je smažené hovězí, vepřové, kuřecí maso,
 • Picada je podávána jako předkrm s kousky šunky, zeleniny, sýra, oliv.

Tradiční nápoj, který patří k Argentině, je maté. Je to nápoj i nádoba. Nádoby byly vyráběny z různých materiálů – keramiky, pálené hlíny, kostí. V dnešní době jsou vyráběny ze stříbra. Maté tvoří listy cesmíny paraguayské zalité horkou vodou. Nápoj se podává s cukrem i bez cukru.

Maté

Oblíbené jsou těstoviny i pizza. Do popředí se dostávají i americké fast foody jako McDonald´s nebo Burger King. Nepostrádatelnou součástí jídelníčku jsou těstoviny a hovězí maso. Na jihu země si získalo velikou oblibu jehněčí maso a mořské plody. Na západě je zase oblíbené skopové.

Víno je zde poměrně kvalitní, pivo pro Čechy oblíbené nebude. Jedinou pro pivaře pitelnou značkou je brazilská značka Brahma. Vodu, i když je označena jako pitná, nepoužívejte, raději si kupte balenou vodu v supermarketu. Na mnoha místech je zakázáno kouřit, rovněž také pít alkohol na veřejných místech.

Jak se stravovat jako místní

Argentinci si potrpí na dobré jídlo, milují ho. Jeho rozmanitost je ovlivněna italskými a španělskými vlivy.

Snídaně tak vydatné jako my nemají. Jejich snídaně sestává z café noc leche y medialunas, tedy kávy s mlékem a croissanty. Není to však pravidlem, některé hotely nabízí snídaně v americkém stylu (toasty podávané s máslem a marmeládou). Obědvají od 13:00 do 13:30. Mezi obědem a večeří si dopřejí svačinu v podobě zákusků, hot dogů, zmrzliny, empanády (těsto plněné mletým masem, šunkou, kuřecím masem, zeleninou). Večeří obvykle před 21. hodinou. V restauraci se najíte i o půlnoci. Vegetariáni zde budou mít problém. Po 20. hodině jsou všechny restaurace plné a těžko najdete volné místo.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Restaurant rozpočet (cena za 1 osobu) v Argentině činí kolem – 10 USD
 • Mid-range restaurace (jídlo pro 2 osoby) v Argentině činí kolem – 35 USD
 • Fast food combo – 9 USD
 • Cena za cheeseburger – 2,75 USD
 • Francouzské hranolky – 2,61 USD
 • Cappuccino – 3 USD
 • Coca-Cola nebo Pepsi (0, 5 l) – 3 USD
 • Sendvič – 5 USD
 • Míchaný nápoj – 3 USD
 • Pivo v restauraci 0,5 l – 2 USD
 • Luxusní večeře s vínem a zákuskem – 19 USD
 • Polední menu v centru – 13 USD

Číšníkovi je zvykem dát spropitné.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Tango

Tango má v Argentině dlouholetou tradici. V zemi se pořádají různé taneční festivaly, soutěže, přehlídky. V Buenos Aires se koná v polovině prosince Den tanga. V podnicích s názvem Milongas návštěvníci mohou tančit celou noc. Další tangová slavnost se koná v březnu.

Tango

Nakupování

V Buenos Aires na ulici Murillo se vyplatí koupit kvalitní luxusní kožené zboží. Obecně jsou v centru dražší ceny než na venkově. Turisticky oblíbené suvenýry jsou ponča, šátky, šperky, sochy, hudební nástroje. O víkendu jsou obchody otevřené od 8. do 22. hodiny, v neděli jsou k dispozici jen místní trhy, kde si můžete koupit vše, na co si vzpomenete. Většinou zde naleznete ovoce, zeleninu, pletené oblečení, květiny, dřevěné výrobky. Ve čtvrti La Boca se nachází trh s uměleckými předměty.

Sport

Národním sportem je pato. Proti sobě stojí dva týmy složené ze čtyř jezdců, skóruje se trefením míče skrz zavěšený kruh. Dnešní nejoblíbenější sport je fotbal. Buenos Aires je domovem více než 70 fotbalových týmů. Další poměrně oblíbené sporty jsou basketbal, tenis, ragby, dostihy, formule 1, box.

Treking a horolezectví

Trek Nahuel Huapi Traverse nabízí nádherné panoramatické výhledy, trek přitom není technicky náročný. Myslete na to, že budete potřebovat nepromokavé oblečení a boty. Vstupné je zdarma před vstupem se musíte zaregistrovat v kanceláři Andino Bariloche Clubu. Rovněž vám na místě poskytnou detailní popis treku. Abyste neházeli žádný odpad do přírody, funguje zde systém zapsání věcí, které budete muset na vyzvání ukázat. Nemusíte být po celou dobu nabalení, své věci si budete moci zanechat v horských chatách.

Výstup na horu Aconcagua zvládnou I nehorolezci. Veřejnosti přístupná je severní cesta, náročnost je ovlivněna nadmořskou výškou, silným větrem, nízkými teplotami.

Hlavním horolezeckým a trekařským bodem pro návštěvu Argentiny je Patagonie. Získala si věhlas hlavně svou drsnou nepřístupnou krajinou. Jedním z jejích skvostů je Valdés s největší zátokou na pobřeží Argentiny. Obdivovatelé říše zvířat sem přijíždí v září a říjnu, kdy mohou pozorovat tučňáky, velryby nebo rypouše sloní.

Národní parky

Národní park Tierra del Fuego připomíná skandinávská jezera i lesy. Zamíříte-li víc do pustiny, uvidíte špičaté vrcholy, potoky, mokřiny, bažiny. Většina turistů zamíří jen do jezera Roca, ale park vám poskytne více krás. Vstup se pohybuje kolem 5 dolarů.

Tierra del Fuego

Los Glaciares (v překladu ledovce) je park, který je domovem 47 ledovců. Jedny z nejslavnějších jsou Viedma, Upsala a Perito Moreno. Turisticky přístupný je jen Perito Moreno. Ledovce ústí do jezera Lago Argentino a Lago Viedma. Pro horolezce jsou zde žulové vrchy Cerro Fitz Roy a Cerro Torre.

Park blízko Bariloche zahrnuje Andské velehory, deštný prales, pásmo lesů až po step.

Národní park Perito Moreno se rozkládá kolem jezera Belgrano, tady lze poznat patagonskou přírodu. Žijí zde zvířata jako pumy, guanaky, plameňáci, kondoři, pštrosi nandu.

Rybaření

Lanín – vulkán ležící na území Patagonských And. V jeho okolí leží množství jezer, potoků, řek. Je vyhledávaným místem ke sportovnímu rybaření.

Na řece Paraná je vhodný čas k lovu v říjnu, listopadu, lednu, únoru, březnu. Nad soutokem je řeka čistá, někdy bývá i průzračná. Rybáři se shromaždují na místech, kde řeku člení ostrovy – laguny.

Rafting

Vodopády Iguassu jsou jedny z nejkrásnějších k raftingu. Různé cestovní kanceláře zde organizují přehlídky s průvodcem, cena se pohybuje kolem 200 dolarů. Nejnebezpečnější částí je vodopád Ďáblův Krk.

Festivaly

Oktoberfest se koná každoročně v říjnu v Cordobě v části Villa General Belgrano.

San Antonio de Areco Gaucho je kovbojský festival. První festival takého druhu se konal před 70 lety. Role kovboje spočívá v tom udržet se na koni co nejdéle. Ten kovboj, který se udrží co nejdéle, vyhrává. Kůň má přitom zavázané oči, je přivázán ke sloupu. Festival se koná v listopadu.

Gualeguaychu Festival je plný tance, muziky, pochodů. Odehrává se ve městě Gualeguaychu v letních měsících.

Tilcara Carnival Festival trvá 9 dnů na přelomu ledna až února v Tilcare. Jedná se o neobvyklý svátek oslavy země, v průběhu něhož je podle místních jejich duše očištěna od jedu.

Den nezávislosti se koná 9. července napříč celou Argentinou. Oslavují osvobození od Španělů. Kavárny servírují tradiční sladkosti jako například churros.

Semana Musical Llao Llao je vhodný pro příznivce klasické hudby. V Bariloche se potkají hudebníci z celého světa.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Nezapomeňte si zařídit před odjezdem do Argentiny zdravotní pojištění. Zdravotnictví v zemi je na nízké úrovni. Samotnou lékařskou prohlídku budete mít zdarma. Výjimkou jsou soukromá zdravotnická zařízení, kde vás vyšetření bude stát hromadu peněz. Narazíte však na problém s malým množstvím léků a zdravotních pomůcek. Přineste si proto s sebou léky. Když plánujete navštívit sever Argentiny, měli byste počítat s rizikem nakažení cholerou a horečkou dengue.

Kriminalita

Argentinci jsou pohodoví, přívětiví lidé. Buďte opatrní na své věci, nenoste velkou hotovost, šperky. Použijte raději pro úschovu sejf nacházející se v hotelu. Před odletem do země si udělejte kopii vašeho dokladu a noste s sebou jen tu kopii. Musíte se mít na pozoru i před kapsáři, malá nepozornost vám může způsob nepříjemnosti. Když by vás někdo okradl, ihned se obraťte na nejbližší policejní stanici.

Riziko katastrof

Žádné riziko katastrof vám v Argentině nehrozí.

Důležité kontakty

 • Nouzové volání – 911
 • Hasiči – 100
 • Policie – 101
 • První pomoc – 107

Velvyslanectví Argentinské republiky v Praze

 • Panská 6, 1. patro, konzulární oddělení
 • Úřední hodiny po–pá: 9:00–15:00
 • Tel.: 22421 2448/9
 • Fax: 2224 1246
 • E-mail: embargen@gmail.com

Velvyslanectví ČR v Argentině (Embajada de la República Checa)

 • Adresa: Villanueva 1356, 2. a 3. patro, Belgrano, 1426
 • Tel.: 00541-7770383, 777 1829, 777 0435
 • Fax: 00541-771 0075
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Nepřesáhnete-li délku vašeho pobytu o více než 90 dnů, vízum nebudete potřebovat. Naopak když bude váš pobyt delší než 90 dnů, vízum si budete muset zabezpečit.

Další dokumenty

Samozřejmostí je platný cestovní pas. Při příletu je obvykle vyžadováno předložit dostatek finančních prostředků pro pobyt v Argentině, 50 dolarů na den + zpáteční letenku. Při vašem odjezdu ze země se platí letištní poplatek (kolem 18 dolarů), vybírán je u přepážky Tasa de Embarque. Následně dostanete potvrzení o zaplacení, bez toho nemůžete odletět ze země.

Očkování

Povinné není žádné očkování. V ohrožení malárie budete v argentinských provinciích Jujuy , Salta, Misiones, Corrientes a při vodopádech Iguaçu. Doporučuje se očkovat proti:

 • Žluté zimnici – v případě návštěvy zalesněných oblastí na severovýchodě země.
 • Břišnímu tyfu – očkování se doporučuje všem osobám, které se budou zdržovat v Argentině. Můžete ho chytit všude, buďto z nebalené vody, nebo ve špatně upravených jídlech.
 • Vzteklině – když se budete zdržovat v blízkosti zvířat.
 • Hepatitidě A – měl by být očkován každý, riziko vám hrozí v oblastech s nižší úrovní hygieny.
 • Hepatitidě B – tohle očkování vám přijde vhod, když zůstanete v Argentině delší dobu, popřípadě přijdete do styku s krví infikovaného člověka.

Celní předpisy

Je zakázán dovoz potravin živočišného a rostlinného původu (tím se myslí masové výrobky, zelenina, ovoce ...). Můžete dovézt jen konzervované potraviny nebo potraviny v sáčcích. Vyvážet nesmíte vakuově balené maso, hotovost ve výši nad 10.000 dolarů.

Co vidět a navštívit v Argentině

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Argentině

Zavřít boční panel

Buenos Aires

Na poznávací cestu po Buenos Aires, neboli Paříži východu, si vyhraďte 5 dní svého času. Zažijete tu skvělý noční život, diskotéky jsou nejlepší z celé Jižní Ameriky. U cen si dejte pozor, častým jevem jsou dvě ceny: jedny pro turisty, druhé pro místní. Hlavními atrakcemi jsou:

Par Tres de Febrero, který je považován za největší park v městě. Ve čtvrti La Boca rozpohybujete své boky při tangu. Pro tuto oblast jsou typické nízké domy mající pestře omítnuté fasády. Tato čtvrť je domovem fotbalového týmu, kde si zahrál Maradona. V neděli navštivte trh řemeslných výrobků v San Telmo. Zámožné rodiny jsou pochovány v Cementario de la Recoleta (mimo jiné je tu pochována i Evita Peron). Nejznámější módní značky jsou v Avenida 9. júla.

San Carlos de Bariloche je populární město pro lyžařské výlety (nejbližší lyžařské středisko Catedral Alta Patagonia je od města vzdálené pouhých 12 km) ale i výlety za jezery (skvělý výhled se nabízí z Cerro Campanario).

Zavřít boční panel

Ushuaia

Do Ushuaia míří turisti za zimními sporty, trekingem. Tierra del Fuego – národní park láká příznivce dobrodružství širými stepními a horskými zeměmi a neproniknutelnými pralesy. Vstup do parku se pohybuje kolem 140 ARS. Krásný výhled na Ushuaiu a na záliv budete mít z ledovce Martial.

Zavřít boční panel

Iguazu

Nádherné vodopády rozléhající se na argentinské i brazilské části. Argentinská část se považuje za krásnější – vybízí pro víc aktivit, výhledů ... Prozkoumat všechny krásy tohoto místa vám zabere celý den. Při vstupu dostanete mapu, s níž se lehko zorientujete. S sebou si nezapomeňte vzít pláštěnku do deště.

Zavřít boční panel

Kytarový les v Pampas

Kytarový les v Pampas je jeden z unikátních lesů. Z ptačí perspektivy připomíná tvar kytary. Tento les založil farmář Pedro Ureta, který ho vysázel jako vzpomínku na svou ženu, která nečekaně zemřela. Pedro Ureta proto tento les věnoval všem mužům, kteří ztratili své životní lásky.

Zavřít boční panel

Mendoza

Milovníci vína by měli podniknout výlet do této oblasti známé vynikajícím vínem. Každoročně se koná slavnost Fiesta Nacional de la Vendimia v březnu. Město bylo několikrát zasaženo zemětřesením. Od té doby jsou budovy ve městě postaveny tak, aby odolávaly zemětřesením. Z historických staveb se dochovaly pouze ruiny kostela San Francisco. Množství kaváren naleznete na pěší zóně Calle Samiento. Stojí za to vykoupat se v sirných pramenech Puente del Inca. Pochutnejte si na místní zmrzlině.

Zavřít boční panel

Villavicencio

Po návštěvě minerálních pramenů Vilavicencio budete cítit blahodárné účinky nejen fyzicky, ale i psychicky. Jako jeden z mála minerálních pramenů je umístěn v horách nedaleko Mendozy.

Zavřít boční panel

Salta

V Saltě se vám nabízí pohled na koloniální architekturu s úžasnou scenérií. V dubnu návštěvníky přitáhne kulturní festival pod širým nebem. Užasnete při pohledu z lanovky při výstupu na Vrch San Bernardo.

Zavřít boční panel

El Chaltén

El Chaltén je rájem všech horolezců. Nachází se tu štít Fitz Roy. Můžete zde podniknout i celodenní pěší túru.

Zavřít boční panel

Bosque Petrificado José Ormachea

Bosque Petrificado José Ormachea je důkaz toho, že Patagonie nebyla jenom rovinou. Jedná se o skvost zkamenělých lesů. Stromy jsou zachovány ve stejném stavu, jako před 65 milióny lety padly k zemi.

Zavřít boční panel

Parque Nacional Perito Moreno

Parque Nacional Perito Moreno je jeden z nejkrásnějších a nedotčených národních parků. Jsou tu nejen mohutné ledovce, ale i horská jezera, po jejichž povrchu plují ledové kry.

Zavřít boční panel

San Carlos de Bariloche

Švýcary založené město dýchá švýcarským stylem. Ve středu města se nachází tradiční horská chalupa, na hlavní ulici naleznete restaurace nabízející syrové fondue, množství čokoládoven. Bariloche se rozprostírá u nejkrásnějšího jezera Lago Nahuel Huapí.

Zavřít boční panel

Parque Nacional Lanín

Je národní park, ideální pro pěší turistiku. Ve středu parku se tyčí vulkán odrážející se na hladině. Výhled na tuto přírodní krásu stojí za návštěvu.

Zavřít boční panel

Aconcagua

Jedná se o nejvyšší horu v Americe. Můžete zde podniknout trekový výstup. Období vhodné pro výstup je od ledna do února.

Počasí a sezóny v Argentině

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Buenos Aires a pampas

30 °C

28 °C

26 °C

23 °C

19 °C

16 °C

15 °C

17 °C

19 °C

22 °C

25 °C

28 °C
Patagonie
Jižní Argentina vybízí k návštěvě jen v místním létě

18 °C

18 °C

16 °C

12 °C

7 °C

5 °C

4 °C

6 °C

10 °C

13 °C

16 °C

17 °C

Počasí

V Argentině existuje několik podnebí, převážná většina území se nachází v mírném klimatickém podnebí.

Pro sever je příznačné horké, vlhké léto a suché zimy. Střed Argentiny se vyznačuje horkým létem, které je doprovázeno občasnými bouřkami. Zimy jsou zde chladné.

Čím dále půjdete na jih země, počasí bude pocitově chladnější a sušší. Nejvyšší teplota na území Argentiny se vyšplhala do výše 49 °C, nejnižší dosáhla teploty – 39 °C.

V průměru má Buenos Aires teploty v lednu 24 °C, naopak v červenci 10 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Argentina bude pro vás ideální v každém ročním období. Záleží jen na vás, co chcete vidět.

Myslete na to, že od června do srpna je počasí chladné, naopak od prosince do února je v Argentině léto. V tuto letní dobu se vyplatí navštívit oblast Patagonie.

Od března do května a od září do listopadu je vhodná k návštěvě oblast jezer, Mendozy a Buenos Aires. Obecně platí, že Buenos Aires je možné navštívit po celý rok.

Lyžování v Andách si užijete v měsících červen až srpen, někdy i v září. Proto prožijte tyto měsíce na severu země.

Na jihu se nachází vodopády Iguazú, ty zhlédněte v létě nebo v zimě, neboť je zde příjemně vlhké počasí. 

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu