Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Arnarstapi

Arnarstapi

Vesnička Arnarstapi, zkráceně Stapi, je oblíbený cíl turistů na protáhlém poloostrově Snæfellsnes. Ačkoliv je Arnarstapi velmi malé a čítá jen pár desítek obyvatel, patří k nejvíce populárním turistickým destinacím západního Islandu. Slouží jako ideální výchozí bod pro pěší výlety i přenocování při cestě po západním Islandu, stejně jako pro výpravy na 1 400 metrů vysoký ledovec Snæfellsjökull.

Cestou do Arnarstapi se zastavte u osamoceného a zajímavého černobílého kostelíku Búðakirkja původně z roku 1703, který se nachází nedaleko odbočky z hlavní silnice číslo 54.

Skalní most Gatklettur

K procházkám láká velmi zajímavě členité pobřeží vytvořené z temných čedičových kamenů, které jsou však porostlé sytě zelenou trávou. Vytváří zde desítky malých zátok, skalnatých ostrohů i ostrůvků.

Tím nejznámějším útvarem je bez pochyby Kamenný most nebo spíš Skalní mořská brána zvaná Gatklettur, která je oblíbeným domovem pro mnoho druhů ptáků. Nachází se jen pár metrů od břehu a vyhlídková plošina zhruba 500 metrů od centra Arnarstapi.

Lávové pole Hellnar

Nejoblíbenější cca 3 km dlouhá (jedním směrem) stezka vede podél pobřeží z Arnarstapi do osady Hellnar přes starobylé vyschlé lávové pole prorostlé zelenou trávou. Vracet zpět se budete muset stejnou cestou, což však vůbec nevadí, stezka je snadná, dobře značená a po celou dobu vás čekají krásné výhledy na mořské útesy i hory v pozadí.

Ubytování

Hotely a penziony přímo v Arnarstapi jsou poměrně drahé a ceny začínají na 6 000 Kč za noc, viz seznam ubytování Aranrstapi.

Vybrali bychom levnější ubytování v rámci poloostrova Snæfellsnes, například pohodový penzion Við Hafið Guesthouse v 37 km vzdáleném Ólafsvíku.

Jak se sem dostat?

Arnarstapi leží na asfaltové a celoročně sjízdné silnici číslo 574 celkem 193 km od Reykjavíku (mapa trasy) a 50 km od známé hory Kirkjufell, kterou můžete s Arnarstapi spojit do jednoho výletu.

  • Naviguj: 64.7686, -23.6226

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu