Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Arnarstapi

Vesnice, Přírodní útvar

Arnarstapi

Vesnička Arnarstapi, zkráceně Stapi, je oblíbený cíl turistů na protáhlém poloostrově Snæfellsnes. Ačkoliv je Arnarstapi velmi malé a čítá jen pár desítek obyvatel, patří k nejvíce populárním turistickým destinacím západního Islandu. Slouží jako ideální výchozí bod pro pěší výlety i přenocování při cestě po západním Islandu, stejně jako pro výpravy na 1 400 metrů vysoký ledovec Snæfellsjökull.

Hledat ubytování v Arnarstapi

Cestou do Arnarstapi se zastavte u osamoceného a zajímavého černobílého kostelíku Búðakirkja původně z roku 1703, který se nachází nedaleko odbočky z hlavní silnice číslo 54.

Skalní most Gatklettur

K procházkám láká velmi zajímavě členité pobřeží vytvořené z temných čedičových kamenů, které jsou však porostlé sytě zelenou trávou. Vytváří zde desítky malých zátok, skalnatých ostrohů i ostrůvků.

Tím nejznámějším útvarem je bez pochyby Kamenný most nebo spíš Skalní mořská brána zvaná Gatklettur, která je oblíbeným domovem pro mnoho druhů ptáků. Nachází se jen pár metrů od břehu a vyhlídková plošina zhruba 500 metrů od centra Arnarstapi.

Lávové pole Hellnar

Nejoblíbenější cca 3 km dlouhá (jedním směrem) stezka vede podél pobřeží z Arnarstapi do osady Hellnar přes starobylé vyschlé lávové pole prorostlé zelenou trávou. Vracet zpět se budete muset stejnou cestou, což však vůbec nevadí, stezka je snadná, dobře značená a po celou dobu vás čekají krásné výhledy na mořské útesy i hory v pozadí.

Ubytování

Hotely a penziony přímo v Arnarstapi jsou poměrně drahé a ceny začínají na 6 000 Kč za noc, viz seznam ubytování Aranrstapi.

Vybrali bychom levnější ubytování v rámci poloostrova Snæfellsnes, například pohodový penzion Við Hafið Guesthouse v 37 km vzdáleném Ólafsvíku.

Jak se tam dostat?

Arnarstapi leží na asfaltové a celoročně sjízdné silnici číslo 574 celkem 193 km od Reykjavíku (mapa trasy: google.com/maps) a 50 km od známé hory Kirkjufell, kterou můžete s Arnarstapi spojit do jednoho výletu.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.