Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Reykjavík

Reykjavík

Reykjavík je hlavní a zároveň zdaleka největší město Islandu, kde se koncentruje všechny kulturní i administrativní instituce, je zde největší výběr hotelů, restaurací či obchodů. Reykjavík bude vždy místem minimálně vaší první i poslední noci na Islandu díky jedinému mezinárodním letišti Keflavík, které se nachází asi 40 km od města. Ve městě se ale mnoho cestovatelů zdrží po dobu celého pobytu díky všem dostupným službám i dobré dopravní dostupnosti.

Památky a zajímavosti

Reykjavík jako největší město na Islandu nabízí i sám o sobě mnoho zajímavostí, které byste neměli minout.

Kostel Hallgrímskirkja

Tento luteránský kostel s unikátní architekturou patří k symbolům Reykjavíku a s výškou 74 metrů je i 2. nejvyšší stavbou na celém Islandu. Chárm Hallgrímskirkja svým tvarem připomíná spíš startující raketoplán než náboženskou stavbu. Kostel se začal stavět v roce 1945 a dokončen byl až roku 1986.

Vzhledem k tomu, že se nachází na vrcholku kopce, jde o z daleka viditelnou dominantou celého města a jeho věž zároveň slouží i jako vyhlídková plošina.

Kostel je otevřen denně od 10:00 do 17:00, vstup do chrámu je zdarma, na věž pak zaplatíte 1 000 ISK. Oficiální web: hallgrimskirkja.is

Koncertní síň Harpa

Jednou z dalších dnes již ikonických staveb Reykjavíku je koncertní a konferenční budova Harpa slavnostně otevřená v roce 2011. Ocelová konstrukce je pokrytá stovkami skleněných struktur různých barev, které mají připomínat divokou čedičovou krajinu Islandu.

Stavba byla několikrát oceněna jako jedna z nejlepších moderních koncertních hal v Evropě. Oficiální web: www.harpa.is/en

Höfði

Höfði House (v češtině přepisovaný také jako Höfdi) je menší nenápadná dřevěná vilka z roku 1909 na severním okraji Reykjavíku. Původně byl dům postaven jako sídlo francouzského konzula, světoznámým se však stalo až v roce 1986.

V polovině října tohoto roku se v Höfði uskutečnil Reykjavícký summit a právě v tomto domku se sešli americký prezident Ronald Reagan se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Padlo zde rozhodnutí o úplném zákazu rozmisťování raket středního doletu na území Evropy, což bylo později označováno jako počátek konce studené války.

Sun voyager

Velká ocelová skulptura připomínají loď, ale i kostru velryby pochází z ruky architekta Jóna Gunnara Árnasona a odkryta byla v roce 1990. Sun Voyager je popisována jako loď snů či óda na Slunce a má symbolizovat neobjevená území a sny o nadějích.

Ubytování Reykjavík

Islandské hlavní město poslouží jako nejlepší a vlastně jediná hlavní základna pro prvotní ubytování po příletu, ale díky blízkosti tzv. Golden Circle i ke kompletnímu pobytu. Díky široké nabídce hotelů i apartmánů se ceny v Reykjavíku drží na přijatelných mezích od cca 2 500 Kč za noc.

  • Hledejte hotely v Reykjavíku

Pro snazší orientaci vybíráme nejlepší ubytování v poměru ceny a kvality s cenami do 3 000 Kč na noc: Center Hotels Plaza, 100 Iceland Hotel, Reykjavík Downtown Hotel.

  • Naviguj: 64.1253, -21.8235

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu