Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Reykjavík

Město

Reykjavík

Reykjavík je hlavní a zároveň zdaleka největší město Islandu, kde se koncentruje všechny kulturní i administrativní instituce, je zde největší výběr hotelů, restaurací či obchodů.

Reykjavík bude takřka vždy místem minimálně vaší první i poslední noci na Islandu díky mezinárodním letiště Keflavík KEF, které se nachází asi 40 km od města.

Zobrazit hotely v Reykjavíku

Ve městě se ale mnoho cestovatelů zdrží po dobu celého pobytu díky všem dostupným službám i dobré dopravní dostupnosti.

Památky a zajímavosti

Reykjavík jako největší město na Islandu nabízí i sám o sobě mnoho zajímavostí, které byste neměli minout.

Kostel Hallgrímskirkja

Tento luteránský kostel s unikátní architekturou patří k symbolům Reykjavíku a s výškou 74 metrů je i 2. nejvyšší stavbou na celém Islandu. Chárm Hallgrímskirkja svým tvarem připomíná spíš startující raketoplán než náboženskou stavbu. Kostel se začal stavět v roce 1945 a dokončen byl až roku 1986.

Vzhledem k tomu, že se nachází na vrcholku kopce, jde o z daleka viditelnou dominantou celého města a jeho věž zároveň slouží i jako vyhlídková plošina.

Kostel je otevřen denně od 10:00 do 17:00, vstup do chrámu je zdarma, na věž pak zaplatíte 1 000 ISK. Oficiální web: hallgrimskirkja.is

Koncertní síň Harpa

Jednou z dalších dnes již ikonických staveb Reykjavíku je koncertní a konferenční budova Harpa slavnostně otevřená v roce 2011. Ocelová konstrukce je pokrytá stovkami skleněných struktur různých barev, které mají připomínat divokou čedičovou krajinu Islandu.

Stavba byla několikrát oceněna jako jedna z nejlepších moderních koncertních hal v Evropě. Oficiální web: www.harpa.is/en

Höfði

Höfði House (v češtině přepisovaný také jako Höfdi) je menší nenápadná dřevěná vilka z roku 1909 na severním okraji Reykjavíku. Původně byl dům postaven jako sídlo francouzského konzula, světoznámým se však stalo až v roce 1986.

V polovině října tohoto roku se v Höfði uskutečnil Reykjavícký summit a právě v tomto domku se sešli americký prezident Ronald Reagan se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Padlo zde rozhodnutí o úplném zákazu rozmisťování raket středního doletu na území Evropy, což bylo později označováno jako počátek konce studené války.

Sun voyager

Velká ocelová skulptura připomínají loď, ale i kostru velryby pochází z ruky architekta Jóna Gunnara Árnasona a odkryta byla v roce 1990. Sun Voyager je popisována jako loď snů či óda na Slunce a má symbolizovat neobjevená území a sny o nadějích.

Ubytování Reykjavík

Islandské hlavní město poslouží jako nejlepší a vlastně jediná hlavní základna pro prvotní ubytování po příletu, ale díky blízkosti tzv. Golden Circle i ke kompletnímu pobytu. Díky široké nabídce hotelů i apartmánů se ceny v Reykjavíku drží na přijatelných mezích od cca 2 500 Kč za noc.

Pro snazší orientaci vybíráme nejlepší ubytování v poměru ceny a kvality s cenami do 3 000 Kč na noc: Center Hotels Plaza, 100 Iceland Hotel, Reykjavík Downtown Hotel.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.