Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Dyrhólaey

Útes, Mys

Dyrholaey

Mys Dyrhólaey je nejjižnějším bodem pevninského Islandu a jeho malý skalnatý poloostrov se skalní mořskou bránou láká mnoho cestovatelů k návštěvě. Dyrhólaey leží těsně vedle nejkrásnější islandské pláže Reynisfjara a nejbližším městečkem je Vík í Mýrdal.

Útesy a skalní okno

Největším lákadlem oblasti Dyrhólaey jsou více než 100 metrů vysoké a takřka kolmé skalní útesy, z nich vystupuje do moře jako malý poloostrov na 150 metrů dlouhé skalisko se dvěma klenbami těsně nad hladinou moře. Ty tak vytvářejí skalní okna či brány a patří k nejfotogeničtějším místům Islandu.

Na vrcholu útesů stojí malý maják z roku 1910 s netypicky čtvercovou základnou, bílou fasádou a červenou stříškou.

Kolmé a vysoké skalní stěny jsou oblíbeným hnízdištěm tažných ptáků a každoročně jich přilákají na desítky tisíc. Ptačí křik tak spolu s burácením oceánu dotváří magickou atmosféru místa.

Výhledy na černé pláže

Mys Dyrhólaey z obou stran obklopují dlouhé lány pláží s černým sopečným pískem, které se táhnou až do nekonečna za obzor.

Přímo pod útesy se nachází jen dobře přístupná nejmenší pláž Kirkjufjara s krásnými vyhlídkami na skalní bránu od hladiny moře. Směrem na západ se pak táhne jedna z nejznámějších islandských pláží Reynisfjara se ikonickými čedičovými útvary.

Na východ si pak užijete výhledů na obtížně přístupnou a se 6 km jednu z nejdelších pláží jižního pobřeží, která prakticky končí až u slavného vraku letadla DC-3.

Jak se sem dostat?

Útesy Dyrhólaey jsou velmi dobře dostupné autem, přímo na vrchol útesů k majáku i téměř až k pláži Kirkjufjara vede asfaltová silnička číslo 218, která se asi 6 km odsud odpojuje z hlavní islandské silnice číslo 1. Z Reykjavíku je mys Dyrhólaey vzdálený 180 km (mapa trasy).

Cesta k útesům je sjízdná celoročně pro všechny typy aut.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 04. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.